Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BÜYÜKKONUK 16 Ekim 2016, Pazar 17:24
banner

Savaşan: "Büyükkonuk Festival Turizminde öncü role sahip"

Savaşan: Büyükkonuk Festival Turizminde öncü role sahipBüyükkonuk Belediyesi tarafından düzenlenen Eko Gün’e ülkemizde sağlık hizmeti almak için bulunan turist hastalar da büyük ilgi gösterdi.
Paylaş  
99
148
92
0

Kıbrıs Sağlık Turizmi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan Büyükkonuk Eko Gün’e ülkemizde sağlık hizmeti almak için bulunan turist hastaların da büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Alternatif turizm aktivitelerine yönelmek önemli…

Turizm arz potansiyelinin yüksek olduğu fazla bozulmamış doğal, tarihi ve sosyo-kültürel çekiciliğe sahip bölgelerin kaynaklarının planlı ve koruma kullanma ilkelerine bağlı olarak değerlendirilmesinin önemine dikkat çeken Savaşan, turizmde ürün çeşitliliğini sağlayacak alternatif turizm aktivitelerine yönelmenin gerekliliğine vurgu yaptı.Kültürel etkinliklere katılım artıyor…

Günümüzde turizm talebinin deniz kum-güneşten ziyade doğa, tarih ve kültür amaçlı seyahatlere doğru yöneldiğini söyleyen Savaşan, başta Büyükkonuk’da yapılan Eko Gün olmak üzere ülkemizin dört bir yanında gerçekleştirilen festivallere gerek Kuzey Kıbrıs’tan gerekse de yurt dışından gün geçtikçe katılımın arttığına işaret etti.

İmaj oluşturulması için önemli bir araç…

Ulusal veya uluslararası düzeyde yapılan kültürel etkinliklerin ulusal veya uluslararası ölçekte modern turizmde imaj oluşturmak için kullanılan en önemli araçların başında geldiğini söyleyen Savaşan, festivallerin, hem Dünya insanları arasındaki dostluğu pekiştirdiğini, hem de tanışılan yeni kültürlere ve yaşamlara duyulan merakı körükleyerek insanları yeni yerler görmeye teşvik ettiğini söyledi.

Ziyaretçilerin harcama eğilimi artıyor…

Öncelikle yerel halka yönelik olarak düzenlenen festivallerin günümüzde yarattığı turizm potansiyeli ile uluslararası düzeyde de ilgi yarattığına vurgu yapan Savaşan, “festivaller ve etkinlikler turizm endüstrisinin önemli birer parçası ve sezon dışı dönemlerde turist çekmek, bölgeyle ilgili farkındalık ve olumlu bir imaj yaratmak için güçlü bir araç konumundadır. Bu tip etkinlikler özellikle kırsal alanlarda yerel turizm endüstrisini geliştirerek yerel ekonomiye katkıda bulunuyor. Ziyaretçilerin her geçen gün yükselen harcama eğilimleri ise bölgelere gelir artışı sağlamanın yanısıra, kamu yatırımlarının da artmasına vesile oluyor” dedi.

Yerel kalkınmaya etkisi büyük…Günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkelerin; döviz kazanmak, istihdam ve gelir yaratma olanaklarını arttırmak, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmak ve bölgesel, yerel dengesizlikleri gidermek için turizmi bir araç olarak gördüğünün altını çizen Savaşan, kültür turizmi kapsamında yer alan festivallerin yerel kalkınmaya önemli katkı sağladığını söyledi.

Ülke ekonomisine de katkı sağlıyor…

Genelde ülkelerin özelde ise yörelerin, tanıtılmasında önemli bir araç olan festival tarzı etkinliklerin, kültürel kimliğin ortaya konulması ve Dünya’ya tanıtılmasında çok büyük bir yeri olduğuna işaret eden Savaşan, festival tarzı etkinliklerin sadece bir eğlence alanı olmadığını, yörelerin ve ülkelerin ekonomisine de katkı sağladığını vurguladı.

Sennaroğlu: Gördüğümüz ilgiden memnunuz…

Ana hedeflerinin unutulmaya yüz tutmuş Kıbrıs kültürünün canlandırılması ve gelecek nesillere aktarılması olduğunu vurgulayan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu da, Eko Gün’ün çok titiz bir çalışmanın sonunda gerçekleştirildiğini ve gerek ülke içinden gerekse de yurt dışından büyük ilgi görmesinden memnun olduklarını söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Mersinlik halkı, bağlı olduğu belediyeyi reddederek ayaklandı
image Son 12 yıldır bağlı bulundukları Büyükkonuk Belediyesi'ni bölgeye uzak olduğu gerekçesiyle reddeden ve sandığa dahi gitmeyip boykot eden Mersinlik halkı, belediyenin su depolarına elektronik sayaç takma girişimi sonuc...
Bağlı olduğu belediyeyi reddeden Mersinlik halkı ayaklandı
image Son 12 yıldır bağlı bulundukları Büyükkonuk Belediyesi’ni reddeden ve sandığa dahi gitmeyip boykot eden Mersinlik halkı, belediyenin su depolarına elektronik sayaç takma girişimi sonucu ayaklandı.
Büyükkonuk'ta Akdeniz Gastronomi Festivali düzenleniyor
image Slow Food Komi Kebir ve Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği öncülüğünde 5 Mayıs'ta Büyükkonuk'ta 2. Slow Food Komi Kebir Uluslararası Akdeniz Gastronomi Festivali düzenleneceği bildirildi.