Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BÜYÜKKONUK 28 Mart 2019, Perşembe 08:00
banner

Mersinlik halkı, bağlı olduğu belediyeyi reddederek ayaklandı

Mersinlik halkı, bağlı olduğu belediyeyi reddederek ayaklandıSon 12 yıldır bağlı bulundukları Büyükkonuk Belediyesi'ni bölgeye uzak olduğu gerekçesiyle reddeden ve sandığa dahi gitmeyip boykot eden Mersinlik halkı, belediyenin su depolarına elektronik sayaç takma girişimi sonucu ayaklandı.
Paylaş  
8
8
5
0

Kıbrıs Postası - Ertuğrul Senova

12 yıl önce bağlandıkları Büyükkonuk Belediyesi’ni bölgeye uzak olduğu için reddeden ve Tatlısu ya da İskele Belediyesi’ne bağlanmak istediklerini belirten Mersinlik halkı, belediyenin su depolarına elektronik sayaç takma girişimi sonucu ayaklandı.

Polis ekiplerinin de intikal ettiği köyde, bir grup bölgeli, belediyenin sayaç takma işlemini engellemek için köy meydanında toplandı.

Belediyenin sayaç takma girişimi bir kez daha sonuçsuz kaldı.

Büyükkonuk Belediyesi, sayaç takma girişimini geçtiğimiz aylarda da denemiş fakat halkın tepkisi nedeniyle girişim sonuçsuz kalmıştı.

SENNAROĞLU: “O DÖNEMDE BELEDİYENİN BAŞINDA BİZ YOKTUK”

Olayın yaşandığı sırada BRT canlı yayınına telefonla bağlanan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, tepkinin 12 yıl önceye dayandığını ve o dönemde belediyenin başında kendinin bulunmadığını, bölgelinin mücadelesine saygı duyduğunu ifade etti.

Köylünün 12 yıldır belediyeye hiçbir vergi ödemesi yapmadığını belirten Sennaroğlu, olayını çözmek adına köy muhtarından randevu talep ettiğini fakat toplantıya kimsenin gelmediğini söyledi.

“200 BİN TL ZARARA GİRDİK”

Belediyenin bu durumdan ötürü her yıl 30 bin TL zarara girdiğini belirten Sennaroğlu, “Suyu al, kullan, ödeme şeklinde bir davranışı kabul etmek mümkün değil. Hele de bizim gibi kırsal bir belediye için” dedi.  Sennaroğlu, belediyenin 12 yılda uğradığı zararı, 200 bin TL olarak açıkladı.

“DEPOLARA SAYAÇ TAKALIM, KARTI MUHTARA VERELİM”

Son olarak yeni bir yöntem geliştirdiklerini belirten Sennaroğlu, “dedik ki depolara elektrikli sayaç takalım, kartını muhtara verelim, o da köyün her hanesinden 10 TL, 20 TL toplasın, karta yatırsın ve su bir şekilde ödeyebilsin” diyerek, bu bağlamda su depolarına elektronik sayaç takmak için çalışma başlattıklarını fakat bölgelinin bu duruma karşı çıktığını ifade etti.

ŞEKER: “KADINLAR İŞ MAKİNELERİNİN ÖNÜNE YATTI”

Belediyedenşikayetçi olan bölge halkına, köy muhtarı Mutlu Şeker liderlik ediyor.

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Şeker, elektrik sayıcının, halkın tepkisi sonucunda takılmadığını söyledi. Şeker, eylemde kadınların, iş makinelerinin önüne yattığını iddia etti.

Çok yoğun bir tepki olduğunu belirten Şeker,“300 nüfuslu köye ilk kez nüfustan fazla polis geldi. Ben muhtar olarak üzüldüm” dedi.

“200 BİN TL’LİK ZARAR AÇIKLAMASI GERÇEK DIŞI”

Köy halkının 12 yıldır aynı mücadeleyi verdiğini belirten Şeker, “Belediye başkanının ‘200 bin TL zarar uğradık’ açıklaması gerçek dışıdır. Köyün altında su sayacı var. Oradaki rakamı her ay yazdım, fotoğrafını çektim. Bahsi geçen rakamla ilgisi yok” şeklinde konuştu.

SU PARASINI ÖDEMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR MI?

Biriken su borcunun ödenmesi gerektiğini düşünüp, düşünmediğine ilişkin soru üzerine konuşan köy muhtarı, “Bizim için belediyeye yıllık katkı parası ödeniyor. Zaten 12 yıldır hizmet almıyoruz. Su parasını bu katkı payı ile ödeyebilirler” ifadelerinde bulundu.

“BÜYÜKKONUK’UN NEREDE OLDUĞUNU BİLMEYEN KÖYLÜLER VAR”

Büyükkonuk Belediyesi’nin, Mersinlik’ten 35 kilometre uzak olduğunu söyleyen Şeker, “Çocuklarımız okullarına İskele’de gidiyor, polis orada, devlet daireleri orada. Büyükonuk’u bilmeyen köylüler var” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
3
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Tatar'dan Akıncı'ya gönderme: "Bilmediğin düğmeye basmayacan"
image Başbakan Ersin Tatar, geçtiğimiz gün "teknolojik kaza yaptım" diyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya Büyükkonuk'tan "bilmediğin düğmeye basmayacan" dedi.
Özersay: "Yaşananlar nedeniyle bir festivali hedef gösterip bölge halkını cez...
image Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bugün Büyükkonuk'ta yer alan Eko Gün etkinliğine katıldı. Özersay burada yaptığı konuşmada, yaşananlar nedeniyle bir festivali...
Sennaroğlu: "Cumhurbaşkanlığı makamına yapılan taşkınlıklar için özür dileyec...
image Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Büyükkonuk Belediyesi Eko Gün etkinliği ile ilgili paylaşımı üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı.