Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BÜYÜKKONUK 18 Mayıs 2012, Cuma 19:52
banner

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezen halkı Büyükkonuk EKO Günü'ne davet etti

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezen halkı Büyükkonuk EKO Günü'ne davet ettiBüyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen halkı 20 Mayıs'ta Büyükkonuk 10'uncu EKO Günü'ne davet ediyor.
Paylaş  
68
79
57
1

banner


20 MAYIS’TA HALKIMIZI  BULUŞMA NOKTAMIZ BÜYÜKKONUK’A BEKLİYORUZ

20 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek 10’ncu Eko Günü ve 2’nci EKO Çocuk Etkinliği ile ilgili açıklamada bulunan Sezen, Büyükkonuk’un, EKO-AGRO turizme, Kuzey Kıbrıs’ta can veren ve yaşatan bir köy olduğunu ifade ederek, 2007’de, Bakanlar Kurulu Kararı ile Büyükkonuk’un, Kıbrıs’ta ilk Eko Köy olduğunu vurguladı.  Sezen, Eko Günleri ile özelde Büyükkonuk, genelde bölgenin tanıtımının yapıldığını ifade ederken, halkın sosyo-ekonomik gelişimine de önemli bir katkı sağladığını söyledi. Proje ile geleneklerin ve kültürün yeniden canlandırıldığını vurgulayan Sezen, Eko Gün’de sadece Kıbrıs Kültürü’nü yansıtan el yapımı ürünlerin satışa sunulduğunu ve bölge halkının, alın teri ile ürettikleri ürünlerinin kendilerine gelir kaynağı olarak geri döndüğünü ifade etti.
  “EKO Günü’nde İlk bizdik, öncü ve örnek olduk.
Eko Günleri’nin ilk kendileri tarafından düzenlediğini ifade eden Sezen, “İlk bizdik, öncü ve örnek olduk. Bizi örnek aldılar. Şimdi pek çok beldemizde Eko Günü yapılıyor. Bu bizim ve bu projeye inanların ortak mutluluğudur. Daha önce Eko Günümüze gelenler bilirler, biz, ziyaretçilerimize, müşteri olarak bakmıyoruz. Onlar bizim misafirlerimiz ve biz geleneksel Türk konukseverliğini sergilemekten büyük keyif duyuyoruz. Bu sıcacık karşılama ile tüm misafirlerimiz geçmişinden, çocukluğundan bir anı karesi yakalıyor, bunu hissetmek de tüm yorgunluğumuzu alıp, götürüyor” dedi.
  “Büyükkonuk, halkımızın buluşma noktası oldu.”   BüyükKonuk’un, bu çabalar, sayesinde artık bir buluşma noktası olduğunu belirten Sezen, “20 Mayıs’ta ki buluşmamız için, yine yorgun beyinleri dinlendirecek, doğa ile baş başa geleneksel nostalji etkinliklerinin yaşanacağı bir program hazırladık. Bu programda, konuklarımız, kerpiç yapımından, ahşap oymaya, zembil örme etkinliğinden, pekmez ve hellim yapımına, , ekmek yoğurmaktan,  el makarnası yapımına kadar tüm etkinliklere katılabilecekler. Stantlarımızda satışa sunulan el emeği, göz nuru ürünleri satın alabilecekler. Daha girişte, konuklarımıza, stantlarda satılan ürünlerin fiyatları liste olarak verileceği için bu alışverişi bütçelerine göre planlama ve Eko Günü’ndeki zamanlarını daha etkin kullanma olanağına kavuşacaklar. “ dedi. 
  “Yazılı ve Görsel Basınımıza destekleri için gönülden teşekkür ederim”
İlk Eko Günü’nde 1.500 kişi ağırladıklarını, 9’uncu Eko Günü’nde bu sayının 18.000’e ulaştığına dikkat çekerek, “ Bu noktada, yazılı ve görsel basınımıza, şahsım, Belediyemiz, Belediye Meclis Üyelerimiz ve Eko Bölge Halkımız adına yürek dolusu teşekkürlerimi sunmak isterim. Kuzey Kıbrıs’ın, Büyükkonuk gibi markalara duyduğu ihtiyacı gören ve bu anlamda çok önemli bir sosyal sorumluluk gösteren yazılı ve görsel basınımız sayesinde, bugün gururla telaffuz ettiğimiz misafir sayılarına ulaştık.” dedi ve Halka çağrıda bulundu.
“Gelin  hep birlikte geleneklerimizin, kültürümüzün yarınlara taşınması için köprü olalım.”   20 Mayıs’ta Buluşma Noktamız Büyükkonuk’a gelin.   Gelin  maziden keyifli esintilerin gülümseten anlarını birlikte yaşayalım.   Gelin  köyün doğası ile baş başa olmanın, Büyükkonuk’un keyfini birlikte çıkaralım.
Gelin  hep birlikte geleneklerimizin, kültürümüzün yarınlara taşınması için köprü olalım.
 

PROGRAM

  10.00 Köy Meydanı’nda çocuk ve köylerin korteji

10.30 Kemal Deveci-Çocuk Kaval Dinletisi

11.00 Açılış ve konuşmalar

  • Büyükkonuk Köy Kadın Kursu Sergisi’nin Açılması
  • Çocuk Stantları Açılışı
  • Yiyecek İçecek Stantlarının Açılışı
  • El Sanatları Stantlarının Açılışı

11.30 Günboyu sürecek olan aktivitelerin başlaması

11.45 Has-Der Halk Dansları Gösterisi

12.15 VIII’nci Geleneksel Çocuk Eko Cup Halı Saha Futbol Turnuvası

12.20 Büyükkonuk Belediyesi Kemal Deveci Kaval Gurubu Gösterisi

13.00 Büyük Konuk İlk Okulu’nun Gösterisi

13.30 Yedikonuk İlk Okulu’nun gösterisi

14.00 İki Toplumlu Halk Dansları Gösterisi

14.30 Karadeniz Horon Ekibi

14.45 Ödüllerin Takdimi

15.00 Tatlısu Belediyesi Halk Dansları Gösterisi

15.30 Davul Zurna Dinletisi

16.00 IV’ncü Geleneksel Eko Çocuk Koşu Yarışı’nın başlaması

16.45 Eko Cup ve Eko Koşu Ödül Töreni

17.00 Kıbrıs Havaları Derneği’nin Konseri

20.00 Kapanış


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
1
18 Mayıs 2012, Cuma
kıbrıslı         - kıbrıs
eko turizmi nerde yapacan ya efendi petrol dolum tesisi yapılacak olan yerde

banner
banner
banner
banner
banner

Tatar'dan Akıncı'ya gönderme: "Bilmediğin düğmeye basmayacan"
image Başbakan Ersin Tatar, geçtiğimiz gün "teknolojik kaza yaptım" diyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya Büyükkonuk'tan "bilmediğin düğmeye basmayacan" dedi.
Özersay: "Yaşananlar nedeniyle bir festivali hedef gösterip bölge halkını cez...
image Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bugün Büyükkonuk'ta yer alan Eko Gün etkinliğine katıldı. Özersay burada yaptığı konuşmada, yaşananlar nedeniyle bir festivali...
Sennaroğlu: "Cumhurbaşkanlığı makamına yapılan taşkınlıklar için özür dileyec...
image Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Büyükkonuk Belediyesi Eko Gün etkinliği ile ilgili paylaşımı üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı.