Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> MEHMETÇİK 14 Ekim 2019, Pazartesi 15:57
banner

Prof. Dr. Özgüven: "Tarım alanında girişimci kadın projelerinin artırılması önemli"

Prof. Dr. Özgüven: Tarım alanında girişimci kadın projelerinin artırılması önemliTüm dünyada 2008 yılından bu yana kutlanan 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Özgüven, kırsal yoksulluk, gıda üretimi ve gıda güvenliğinde kadının rolünün önemine vurgu yaptı.
Paylaş  
4
2
3
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Yardımcısı, tarımsal üretimin her aşamasında aktif rol alan kadınların, kırsal geçim kaynaklarını değerlendirmede ve üretimin arttırılması ile birlikte beslenme,  gıda güvenliği, arazi ve doğal kaynakların yönetimindeki katkılarına dikkat çekti.

Tüm dünyada 2008 yılından bu yana kutlanan 15 Ekim “Dünya Kadın Çiftçiler Günü” kapsamında açıklamalarda bulunan Özgüven, kırsal yoksulluk, gıda üretimi ve gıda güvenliğinde kadının rolünün önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Özgüven, tarımın enerji ile birlikte önemli iki stratejik sektör olduğunu belirterek, kadın üreticilerin desteklenmesi gerektiğini açıkladı. Tarım alanlarındaki gelişmelerin ve yeniliklerin kadın çiftçilere aktarılıp, uygulamaya geçilmesi, girişimci kadın çiftçilerin sayısının artması ile birlikte kaynakların değerlendirilmesinin üretimin artıracağına dikkat çeken Özgüven, bu sayede ekonomiye olan katkının da daha da büyüyeceğinin altını çizdi.

Özgüven, kadın çiftçilerin ilgili bakanlıklar tarafından düzenlenecek eğitim programları ile desteklerinin sağlanması gerektiğini kaydederek, bu yaklaşımın tarımda sürdürülebilirlik açısından önemli olduğunu ifade etti. 

Dünyada tarımsal işgücünün %40‘nı kadınların oluşturduğuna dikkat çeken Özgüven, “Kırsalda yaşayan kadınlar tüm dünyada sosyo-ekonomik sürekliliğin temel aktörüdür” dedi.

Prof. Dr. Özgüven, tüm dünyada tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsalda yaşayan kadınların üstlendiğine işaret ederek, bu bağlamda KKTC’de kırsal kalkınmanın artması, doğal kaynakların yönetimi,  tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması için girişimci kadın destekleme projelerinin artırılmasına vurgu yaptı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Yayaya çarpıp kaçan alkollü sürücü tutuklandı
image Mehmetçik'te alkollü araç kullandığı sırada bir yayaya çarpıp kaçan şahıs tespit edilerek tutuklandı.
Mehmetçik Ekibi Kuşadası'nda
image Mehmetçik Ekibi Kuşadası'nda Kıbrıs halk danslarını sahneledi.
Mehmetçik Kültür ve Dayanışma Derneği ekibi Romanya sahnesinde boy gösterdi
image Mehmetçik Kültür ve Dayanışma Derneği ekibi Romanya'da festivale katıldı.