Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YENİERENKÖY 20 Ekim 2013, Pazar 09:59
banner

Yenierenköy'de eski liman bölgesinde asırlık cümbez ağacı tespit edildi

Yenierenköy'de eski liman bölgesinde asırlık cümbez ağacı tespit edildiYenierenköy’de eski liman bölgesinde asırlık cümbez ağacı tespit edildi.
Paylaş  
72
86
64
2

banner

Yenierenköy’de turizm gelişme alanı olarak da bilinen eski liman bölgesinde, yabancı bir yatırımcıya ait arazide bulunan asırlık cümbez ağacı (Tropikal İncir) koruma altına alınacak.

Ülkemizde ender bulunan ağaçlar arasında yer alan ve özellikle Gazimağusa’da Lala Mustafa Paşa Camisi’nin avlusunda bulunan koruma altındaki cümbez ağacının köklerinin Doğu Afrika’ya dayanan tropikal bir incir çeşidi olduğu belirtiliyor. Gazimağusa’daki cümbez ağacı, Kültür Bakanlığı’nın ulusal miras listesinde yer alırken, Orman Dairesi’nin Gazimağusa Bürosu tarafından koruma altında tutuluyor.

Yenierenköy’deki cümbez ağacının kök çevresi 365 santim, ağacın gölgelik alan genişliği yaklaşık 400 metrekare, yüksekliği ise 12.5 metre.

Botanik ismi Ficus Soycomorus veya Minimal Deciduos olarak bilinen cümbezin Kıbrıs genelindeki cümbezler arasında yaşça ilk sıralarda yer alabileceği belirtildi. 

Yılda yedi kez meyve veren cümbezin gövde üzerinde yetişen meyvelerinin incire benzemesi ilginç bulunuyor. Bölge halkı tarafından çok fazla bilinmeyen cümbezin meyveleri ağaç çevresine dökülürken, az şekerli tadını ve sağlığa olumlu etkilerini bilenler meyveleri bol bol topluyor.

Öykün, ağacın ölçülerini hesaplattı

Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün, belediyeden bir ekiple ağacın olduğu bölgeye giderek, ağaçla ilgili veriler toplamasını sağladı.

Özay Öykün, ağacın kültür mirası açısından önemli olması ve ülkemizde çok az sayıda bulunması açısından bir an önce koruma altına alınması gerektiğini, belediye olarak da gerekli çalışmaların yapılacağını dile getirdi.
   
Mağusa’nın cümbezi

Gazimağusa’da Lala Mustafa Paşa Camisi’nin avlusundaki cümbez ağacı, çevresinin: Tabandan 1.30 metre yükseklikte 4.95 metre, boyunun 15 metre ve tahmini yaşının ise 715 olduğu kayıtlara geçti.

Lala Mustafa Paşa camisinin (St Nikolas Katedrali) ana girişinde bulunan cümbez ağacının, katedralin inşaatına başlanan 1298 yılında dikildiği sanılıyor. Ağacın, Kıbrıs’ta yaşayan en yaşlı canlı ağaç olduğu tahmin ediliyor. Yenierenköy’de bulunan ağacın da benzer ölçülere sahip olması, yaşının birkaç asırlık olma ihtimalini doğuruyor.

Cümbezin, eski Mısırlılar döneminden beri hem sıcak yerlerde sağladığı gölge, hem de kaliteli kerestesi nedeniyle değerli bulunduğu, meyvelerinin ise halk arasında “Firavun Meyvesi” olarak da bilindiği belirtiliyor.    

Ağacın gövdesi, ana gövdeden büyüyen daha küçük dallarla çevrili olup, bunlar ağaca ilave destek veriyor. Gövdesi 2.70 metreden sonra 7 dala ayrılıyor. Ana gövdesinin çevresinde bulunan her bir dalın, bir yüzyıla denk geldiği söyleniyor. Şubat ayında yapraklarını döktüğünde ortaya çıkan manzara, ağacın öldüğü izlenimi verir. Ancak yaklaşık bir ay sonra yaşlı cümbez ağacı canlı yeşil yapraklarına tekrar kavuşur. 

Ayşe Bulut - Kıbrıs Gazetesi


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Ekim 2013, Pazartesi
gercekci         - magusa
COK ESKIDEN MAGUSA'DAKI BU CUMBEZ AGACINA TIRMANIRKEN DUSENLER HEP ANA DAL USTUNDEN DUSTUKLERI ICIN BURASI KANLIDAL DIYE UN YAPMISTI.

20 Ekim 2013, Pazar
gercekci         - magusa
MAGUSA'DAKI BU CUMBEZ AGACINA CIKIP MEYVELERINI TOPLAMAYA CALISIRKEN DUSUP OLENLER OLMUSTUR.BUNU DA EK BIR BILGI OLARAK VERELIM.SIMDIKI GENCLIK BUNLARDAN HABERSIZDIR.

banner
banner
banner
banner

Ziyamet Özel Okul ve İş Eğitim Merkezi'ne özel engelli otobüsü
image Ziyamet Özel Okul ve İş Eğitim Merkezi'nin özel engelli otobüsü teslim edildi.
Karpaz bölgesi yasta: "Yollar yapılmadan hiçbir hükümet yetkilisi bölgemize a...
image İskele - Karpaz yolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında Mehmet Akın'ın hayatını kaybetmesi üzerine bölge halkı adeta isyan etti. Yenierenköy Belediye Başkanı Yeşilırmak, "Yollar yapılmadan hiçbir hükümet yetkilis...
Çavuşoğlu müjdeledi: "Gazimağusa'da başkonsolosluk açıyoruz"
image Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, müzakerelerin İsviçre'de kaldığı yerden devamının mümkün olmadığını vurguladı. KKTC'ye Türkiye'den elektrik getirilmesi için çalışmalar yapıldığını belirten Çavuşoğlu, Gazima...