Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YENİERENKÖY 15 Şubat 2018, Perşembe 07:35
banner

Yenierenköy Belediyesi'nin gelirleri giderlerini karşılayamadı

Yenierenköy Belediyesi'nin gelirleri giderlerini karşılayamadıYenierenköy Belediyesi’nde uzun süreden beridir aşılamayan mali kriz istifaları beraberinde getirdi. Belediye Başkan Vekili Kadı, 10 Meclis üyesinin istifa dilekçesi ve belediye binasının anahtarlarını Yerel Yönetimler Müdürü’ne teslim etti.
Paylaş  
37
21
37
1

  •  Yenierenköy Belediyesi’nde uzun süreden beridir aşılamayan mali kriz istifaları beraberinde getirdi. Belediye Başkan Vekili Kadı, 10 Meclis üyesinin istifa dilekçesi ve belediye binasının anahtarlarını Yerel Yönetimler Müdürü’ne teslim etti
  • Yenierenköy Belediyesi’nin 112 çalışanına ödemesi gereken 5 aylık maaş borcunun toplam 1 milyon 885 bin 408 TL olduğu öğrenilirken, yüklü miktarda ihtiyat sandığı, sosyal sigorta ve banka borçları da bulunduğu belirtiliyor
  • Belediye Başkan Vekili Kadı, belediyenin anahtarlarını ve meclis üyelerinin istifalarını Yerel Yönetimler Müdürü’ne devrettiği sırada yaptığı açıklamada, borçlar nedeniyle belediye personeline iş yaptıramadığını ifade ederek, “Personel katkı koymuyor” dedi
  • Belediyenin hizmet vermekle yükümlü olduğu bölgelerde 22 Ocak’tan itibaren çöplerin toplanmadığını, su isale hattındaki patlak ve arızaların giderilmediğini anlatan Kadı, mali krizin kangrenleştiğini vurguladı
  • Yerel Yönetimler Müdürü Türel Öksüzoğlu ise, Yenierenköy’de personel giderlerinin, yerel gelirler ve devlet katkı payından daha çok olduğundan gelinen noktanın beklenen bir sonuç olduğunu söyledi.
  • Yasaya göre, Belediye Başkanlığında herhangi bir nedenle boşalma olması halinde bu yerler, ara seçimlere kadar, halen üyelik görevini sürdürenlerin salt çoğunluğu ile kendi aralarından seçecekleri bir üye ile vekaleten dolduruluyor.

    KIBRIS POSTASI – Nadire Bahadi

Yenierenköy Belediyesi’nde aşılamayan mali krizler nedeni ile önceki akşam alınan istifa kararının ardından dün Yenierenköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kadı, istifa dilekçesini, 10 meclis üyesinin istifa dilekçesi ve belediye binasının anahtarıyla birlikte, İçişleri Bakanlığı Yerel Yönetimler Müdürü Türel Öksüzoğlu’na verdi.

Kadı, dilekçeleri İçişleri Bakanlığı’nda, Öksüzoğlu’na verirken yaptığı konuşmada, 16 ay boyunca sürdürdüğü görevden, meclis üyeleri ile birlikte “zoraki olarak” istifa ettiklerini söyledi.  Beş aydır maaş alamayan personelin tehditleri üzerine istifa kararı aldıklarını belirten Kadı, belediyenin kronik bir hal alan mali durumuna işaret ederek “Bunlar aşamayacağımız konulardır. Bunu bakanlıklar çözecek” dedi.

Yenierenköy Belediyesi’nin 112 çalışanına ödemesi gereken 5 aylık maaş borcunun toplam 1 milyon 885 bin 408 TL olduğu öğrenilirken, belediyenin borçları bununla da bitmiyor. Gelirin gideri karşılamadığı belediyede yüklü miktarda ihtiyat sandığı, sosyal sigorta ve banka borçları da bulunuyor.

BELEDİYENİN DURUMU İÇLER ACISI

Yenierenköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kadı, dün istifa dilekçeleri ve belediyenin anahtarlarını vermek için gittiği İçişleri Bakanlığı’nda basın mensuplarına da bazı açıklamalarda bulundu. Belediyenin 112 çalışanın bulunduğunu, aylık maaş giderinin yaklaşık 400 bin TL olduğunu söyleyen Kadı, bu ay devletten alınan 417 bin TL’lik katkıdan, belediyenin muhtelif borçları için yapılan kesintiden sonra banka hesabına 41 bin TL düştüğünü belirtti.  Kadı, yerel gelirlerin de düşük olmasından dolayı çalışanın maaşlarının ödenmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Belediyenin 2017 yılından 112 çalışanına ödemesi gereken 3 maaş ve 13’üncü maaş bulunurken, 2018 yılı Ocak ayı maaşları ile ödenmesi gereken maaş borcu miktarı toplam 1 milyon 885 bin 408 TL’ye ulaştı.

Çalışanlar için belediye tarafından ödenmesi gereken 2017 yılından toplam 46 bin TL’lik İhtiyat Sandığı borcu bulunurken, bu rakam 2018 Ocak ayında ise 49 bin 365 TL’ye ulaştı.

Belediyenin 2018 Ocak itibari ile toplam Sosyal Sigorta borcu ise 99 bin 695 TL. Belediyenin 43 bin 320 TL’de vergi borcu olduğu öğrenilirken, emeklilere ödenmesi gereken borç miktarının ise 261 bin 641 TL olduğu edinilen bilgiler arasında.

Tüm bunların yanında Yenierenköy Belediyesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen su ile ilgili 2017 yılından kalan toplam 80 bin 768 TL borcu bulunurken, belediye tarafından 2018 Ocak ayında tahsil edilen su parası ise 68 bin 245 TL.

“PERSONEL KATKI KOYMUYOR”

Kadı açıklamasında yerel gelirlerin göreve başladığı zaman aylık 50 bin TL olduğunu, bunu bir dönem 250 bin TL’ye kadar çıkarabildiğini ancak, vatandaşın hizmet alamadığı için yerel gelirlerde tekrardan gerileme yaşandığını ifade etti. Belediye personeline iş yaptıramadığını, bunun da belediyedeki en ciddi sorunlardan olduğunu ifade eden Kadı, “personel katkı koymuyor” dedi.

Süreç içerisinde yeni alacaklıların ortaya çıktığını söyleyen Kadı, Yenierenköy Kooperatifi’nin 3 milyon TL kredi borcu için belediyeye dava açtığını, bir benzin istasyonuna 342 bin TL yakıt borcu bulunduğunu, borçların eskiye dayandığını söyledi.

Kıbrıs Postası’nın elde ettiği bilgilere göre de 2017 yılında 417 bin 256 TL katkı payı alan belediyenin bu katkıdan 25 bin 660 TL banka borcuna, 6 bin 780 TL Belediyeler Birliği katkı payına, 9 bin 664 TL Belediyeler Birliği borcuna, 46 bin 191 TL İhtiyat Sandığı’na, 95 bin 869 TL Sosyal Sigortalar’a, 92 bin 568 TL vergi borcuna, su ücreti olarak da 98 bin 886 TL borç ödediği, katkı payından ise belediyenin elinde kalan miktar 41 bin 636 TL.

MALİ SIKINTI KANGRENLEŞTİ

İstifa kararının ardından Mehmet Kadı TAK’a yaptığı açıklamada, Belediye çalışanlarının 5 aydır maaş almadığını, bu durum karşısında işçilerin “isyan” ettiğini söyledi. Bunun üzerine önceki akşam belediye meclisini ve beldeye bağlı on köyün muhtarlarını toplantıya çağırdığını söyleyen Kadı, bahse konu toplantıda, muhtarlarla birlikte hükümet nezdinde belediyedeki çıkmazı görüşme önerisinin kabul görmediğini, bunun üzerine belediye meclis üyelerinin oy birliği ile istifa kararı alındığını anlattı.

Belediyenin hizmet vermekle yükümlü olduğu bölgelerde 22 Ocak’tan itibaren çöplerin toplanmadığını, su isale hattındaki patlak ve arızaların giderilmediğini anlatan Kadı, belediye çalışanlarının maaşlarını almadıkları gerekçesiyle iş yapmayı reddettiklerini, belediyedeki mali sıkıntının kangrenleştiğini ve bu sorunu kendilerinin çözmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

ÖKSÜZOĞLU: “KURTULMASININ YOLU YEREL GELİR TOPLAYABİLECEK İYİ BİR İDARE OLUŞMASI”

Yenierenköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kadı tarafından verilen istifa dilekçeleri ve belediye anahtarlarını alan Yerel Yönetimler Müdürü Türel Öksüzoğlu, Yenierenköy’depersonel giderlerinin, yerel gelirler ve devlet katkı payından daha çok olduğundan gelinen noktanın beklenen bir sonuç olduğunu söyledi.

“Belediyedeki ana sorunlardan biri yerel gelirlerin düşük olmasıdır” diyen Öksüzoğlu, yerel gelirlerin 200 bin TL civarı olması gerektiğini, ancak 5-6 aydır gerekli tahsilatın yapılamadığını ifade etti.

Türel Öksüzoğlu, “Belediyenin bu yapıdan kurtulmasının bir yolu var, o da yerel gelir toplayabilecek iyi bir idarenin, iyi bir yönetimin oluşturulmasıdır” dedi.

Kadı’nın, belediye meclis üyeleri ile birlikte İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri ile görüştüğünü, Bakan’ın istifanın bir çözüm olmadığını söylediğini anlatan Öksüzoğlu, ancak çalışanların ısrarı üzerine, Başkan vekili ile belediye meclis üyelerinin istifaya sürüklendiğini kaydetti. Türel Öksüzoğlu, istifa dilekçeleriyle ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na bilgi verileceğini, bundan sonra ne yapılacağıyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’ndan gelecek değerlendirmenin ardından hükümetin bir karar alacağını söyledi.

DERHAL ARA SEÇİM GÜNDEMDE

Seçim ve Halk Oylaması Yasası’na göre, Muhtarlık ve Belediye Başkanlığında seçim

dönemi bitmeden önce, herhangi bir nedenle boşalma olması halinde bu yerler, ara seçimlere kadar, halen üyelik görevini sürdürenlerin salt çoğunluğu ile kendi aralarından seçecekleri bir üye ile vekaleten doldurulur.

Ancak, belediye meclisi üye tam sayısının en az yarıdan bir fazlasının boşalması halinde ise boşalan üyelikler için derhal ara seçim yapılır. Bu gibi ara seçimler için, boşalmanın ilan edildiği gün seçimin başlangıç günüdür ve altmışıncı günden önceki ilk pazar günü oy verilir.

Uzun yıllardır mali sorunlar yaşayan Yenierenköy Belediyesi’nde Haziran 2014’teki seçimde başkanlığa seçilen Mesut Yıkıcı, Ağustos 2016’da istifa etmiş, ardından en yaşlı meclis üyesi sıfatıyla Mehmet Kadı vekaleten başkanlık görevine getirilmişti. Yenierenköy Belediyesi çalışanları defalarca grev ve Meclis önünde eylem de yapmıştı.                                                                          

YALINKAYA: 4’LÜ KOALİSYONUN ÖNÜNDE İLK CİDDİ SINAVLARI DURMAKTADIR

Yaşanan sürecin ardından Belediye Emekçileri Sendikası’ndan da dün bir açıklama geldi. Sendika adına açıklamayı yapan Başkan Mustafa Yalınkaya, Yenierenköy Belediyesi’nde geçmişten günümüze kadar gelen sorunların ortaya irade koyulup aşılamaması yüzünden ortaya çıkan sonuç utanç verici olduğunu söyledi.“Bu ülkenin 28 Belediyesi’nden birisi olan Yenierenköy Belediyesi’ndeki sorunların yıllarca görmezden gelinmesi ve seçilmiş başkanın istifası sonrasında gelişen süreçte yeterli iradenin ortaya konulmaması sebebi ile geçtiğimiz yıl sendika olarak farkındalık yaratma amacıyla çalışanlarla birlikte belediyenin kapısına kilit vurmuş ve sorunlarla birlikte çözüm önerilerimizi basın açıklamamız ile kamuoyuna duyurmuştuk”diyenYalınkaya,Yenierenköy Belediyesi Başkan Vekili ve 10 Belediye Meclis Üyesinin görevlerinden istifa etme sebeplerinin o günden bugüne kadar sorunların çözümü anlamında tarafların yeterince ortaya koyamadıkları niyet sonucu olduğunu kaydetti. Şu anda hükümette bulunan 4 partinin gerek başkanları, gerekse de parti yetkililerinin Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan sorunları bildiğini dile getiren Yalınkaya, özellikle seçim döneminde tüm siyasi partilerin bölgeyi ziyaret edip yaşanan sıkıntıları birinci ağızdan, yani çalışanlardan dinlediğini ve hükümete gelmeleri halinde ortaya irade koyacakları yönünden taahhütler verdiğini kaydetti. “Şimdi bu taahhütlerin hayata geçmesi ve verilen sözlerin tutulması anlamında 4’lü koalisyonun önünde ilk ciddi sınavları durmaktadır” diyen Yalınkaya, bu bağlamda sabahın erken saatlerinde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Ayşegül Baybars Kadri ile gerçekleştirdikleri görüşmede, bakandan gerekli adımların bir an önce atılmasını talep edip, karşılık olarak ise sayın bakandan gerekli adımların atılacağı ve sürecin sendika ile birlikte yürütüleceği sözünün alındığını açıkladı.

Yalınkaya, hükümetten beklentinin bu konunun acilen gündeme alınması ve somut olarak atılacak olan adımların en kısa sürede açıklanması olduğunu kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
15 Şubat 2018, Perşembe
Ali         - Girne
Bu habere gore memleket yikilmasi gerekti fakat yine tik yok!
Bundan oy veren vermeyen, KKTC'de herkes sorumludur. Bu kabul edilmezse daha coook Belediyeler, Devletler gider. Sonra da ac elini Ana'ya.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Karpaz bölgesi yasta: "Yollar yapılmadan hiçbir hükümet yetkilisi bölgemize a...
image İskele - Karpaz yolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında Mehmet Akın'ın hayatını kaybetmesi üzerine bölge halkı adeta isyan etti. Yenierenköy Belediye Başkanı Yeşilırmak, "Yollar yapılmadan hiçbir hükümet yetkilis...
Çavuşoğlu müjdeledi: "Gazimağusa'da başkonsolosluk açıyoruz"
image Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, müzakerelerin İsviçre'de kaldığı yerden devamının mümkün olmadığını vurguladı. KKTC'ye Türkiye'den elektrik getirilmesi için çalışmalar yapıldığını belirten Çavuşoğlu, Gazima...
Yeni Erenköy yakınlarında bulunan teknede 'mülteci' şüphesi
image Yeşilköy ile Yeni Erenköy arasındaki sahilde, terk edilmiş vaziyette bulunan sürat teknesinin kanunsuz olarak ülkeye mülteci getirdiği düşünülüyor. Polis, bölgede geniş çaplı arama başlattı.