Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YENİERENKÖY 25 Mart 2018, Pazar 09:15
banner

Yenierenköy Belediyesi'ne bağlı 12 köyün sorunları çözüm bekliyor

Yenierenköy Belediyesi'ne bağlı 12 köyün sorunları çözüm bekliyorYenierenköy Belediyesi’ne bağlı 12 köye 1 ayı aşkın bir süreden beri belediye hizmetleri verilemezken, bugün gerçekleşecek Avtepe Medoş Lalesi Festivali’ne, sokaklara yayılan çöpler gölge düşürmesin diye 3 belediye seferber oldu.
Paylaş  
38
8
36
0

KIBRIS POSTASI - Nadire BAHADİ

Tükenmekte olan medoş lalelerine sahip çıkmak ve bu konuda farkındalık yaratma amacı ile daha önce Yenierenköy Belediyesi ile işbirliğinde geleneksel olarak düzenlenen Avtepe Medoş Lalesi Festivali bu yıl belediyenin işlevini yitirmesi nedeniyle Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın ilgi ve desteğiyle bugün gerçekleşiyor.

Avtepe’de çeşitli etkinliklerle düzenlenen Medoş Lalesi Festivali’ne katılım gösterecek olan halkı çöp yığınları karşılamasın diye Mehmetçik, Büyükkonuk ve Dipkarpaz Belediyesi katkı sağladı. 1 ayı aşkın süreden bu yana Yenierenköy Belediyesi’nin hizmet verdiği 12 köyde bölge halkına belediye hizmetleri sağlanamıyor. Yenierenköy Belediyesi için yeni hükümet tarafından bir takım çalışmalar yürütüldüğü bildirilirken, belediyenin sorunlarının giderilmesi yönünde kısa ve orta dönemli bazı hazırlıkların olduğu öğrenildi.
           

Yol kenarları çöp yığını ile dolu

Yenierenköy Belediyesi’nin anahtarını teslim ettiği günden beri 12 köyü etkileyen en büyük sorun çöp sorunu oldu. Tüm köylerin yol kenarlarında adım başı küçük küçük çöp yığınları oluşurken, havaların ısınması ile çöp yığınlarından yükselen kokular sorunu daha da artırdı. Etrafa yayılan çöp kokuları nefes almayı güçleştiriyor, aynı zamanda bazı hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Kimi vatandaş çöplerini evinin önündeki çöp kutuları önüne istiflemeye devam ederken, bazı vatandaşlar ise çareyi çöpleri yakmakta buldu. Ancak etrafı kaplayan çöp kokusuna bir de yakılan çöplerin kokusu eklendi.
             

Yol kenarlarında insan boyu otlar

Havaların ısınması ve baharın gelmesi ile ortaya çıkan bir diğer sorun ise yol kenarları boyunca büyüyen otlar. Tüm bölgelerde şimdilerde yol kenarlarında büyüyen otlar belediye ekipleri tarafından kesilirken, Yenierenköy Belediyesi’ne bağlı 12 köyde otlar insan boyuna ulaştı. Otlar nedeni ile üreyen oğul halindeki sinekler ise bölge halkını rahatsız ediyor.

Çöp rezilliğini diğer belediyeler giderdi

Geleneksel Avtepe Medoş Lalesi Festivali ise onca soruna rağmen bugün Avtepe’de ülke genelinden gelmesi beklenen yüzlerce kişiyi ağırlayacak. Özellikle çöplerin yarattığı sorun Büyükkonuk, Mehmetçik ve Dipkarpaz Belediyesi ekipleri tarafından giderilirken, her yıl Yenierenköy Belediyesi’nin katıları ile düzenlenen festivale bu yıl 3 belediye ile Turizm ve Çevre Bakanlığı katkı sağlıyor. 3 belediyeye bağlı ekipler hem Avtepe içinde hem de Avtepe güzergahını temizlerken, festival için gerekli teçhizat yine 3 belediye tarafından giderildi.
           

Yenierenköy Belediyesi için vizyon çalışması yapılıyor                                                  

Başbakan Tufan Erhürman tarafından Yerel Yönetimler’de, özelde Erenköy Belediyesi ve bölgesel kalkınma projeleri üzerinde görevlendirilen Erkan Tekeli konu ile ilgili sorulan sorulara yönelik yaptığı açıklamada bir takım çalışmaların olduğunu, yasal mevzuat ile ilgili bazı sıkıntıların olduğunu ve çalışmalar bunları aşma yönünde ilerlediğini söyledi. Erenköy Belediyesi için ayyum atanmasının da yapılamayacağını belirten Tekeli, “ancak kısa dönem ve orta dönem için bazı hazırlıklarımız vardır” dedi. Kısa dönemde yapılması gerekenler ile ilgili kısa süre sonra bazı açıklamaların yapılacağını ümit ettiğini belirten Tekeli, Yenierenköy Belediyesi ile ilgili yapılan bütün çalışmaların ileriye dönü vizyon çalışması olduğunu açıkladı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dizdarlı: "Yeni Erenköy Belediyesi'nde vekaleten atamalar yasal olarak imkans...
image Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı, daireye yapılan ve Yeni Erenköy Belediyesi'nde usulsüz şekilde yapıldığı iddia edilen başvurunun değerlendirme sonucunu paylaştı.
Yeni Erenköy'de insanlık dışı vahşet!
image Yeni Erenköy’de biri ya da birileri tarafından köpeklerin asıldığı iddia edildi. Birçok vatandaş, köpeklerin boynundan asılı olarak bulunmasına tepki gösterdi.
Yenierenköy'de yarın bazı bölgelere 8 saat elektrik verilemeyecek
image Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak direk değişimi ve trafo monte çalışması nedeniyle yarın Yenierenköy'de bazı bölgelere 8 saat elektrik verilemeyecek.