Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ALSANCAK 3 Mayıs 2014, Cumartesi 11:30
banner

Atakara: "Kesinlikle kazanacağım!"

Atakara: Kesinlikle kazanacağım!Girne dağlarının eteklerine kurulu beş köye belediyehizmeti veren Alsancak Belediyesi Başkanı Yücel Atakara, 29 Haziran’da yeniden başkanlık görevine seçileceğinden oldukça emin… “Kesinlikle kazanacağım” diyenve 2002’den beri bu görevi sürdüren Alsancak Belediyesi Başkanı Atakara, yeni dönemde hedefinin altyapıyı tamamlamak olduğunun altını çizdi ve bölgedeki su sorununun çözümü için Türkiye’den borularla gelecek olan suyu beklediklerini söyledi.
Paylaş  
85
69
73
1

Kıbrıs Postası - Meryem Ekinci

Atakara, belediyenin ekonomik durumuyla ilgili olarak ise, “Biz devletten aldığımızın üzerinde bir parayı kendi imkânlarımızla sağlıyoruz. Bizim belediye çalışanları konusunda hiçbir Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı borcumuz yoktur” şeklinde konuştu.

2002’den beri Alsancak Belediyesi Başkanı olan Yücel Atakara, 29 Haziran’da yapılacak Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimi’ne UBP’nin belediye başkan adayı olarak katılıyor.

3’üncü dönemini tamamlayarak, 4’üncü döneme talip olan Alsancak Belediyesi Başkanı Yücel Atakara, 12 yıldır sürdürdüğü Belediye Başkanlığı görevi süresince yaptıklarını ve hedeflerini Kuzey Kıbrıs Postası’na anlattı.

“Sil baştan yapıldı”

“Belediyenin tümü belediyecilik anlamında baştanbaşa2002’den sonra oluşturuldu. Bilgisayarı olmayan bir belediye ve çalışmayan 2 tane çöp arabası teslim aldım. Belediyeye ait olan her şey tamamen 2002’den sonra olmuştur” diyen Yücel Atakara,12 yıllık sürede Alsancak köyünün tüm kaldırımlarının yapıldığını, altyapının ve içme suyu borularının tamamen yenilendiğini kaydetti.

Atakara yapılan altyapı çalışmaları konusunda şöyle konuştu:

“Altyapıyı aşağı yukarı tamamladık. Asfalt olmayan yollarımız, kaldırımı olmayan köylerimiz var ama büyük bir çoğunluğu, 4’te 3’ü tamamlanmış durumdadır. Hedefimiz Alsancak Belediyesi’ne ait asfaltsız ve kaldırımsız hiçbir yol kalmasın.”

Çöp semitreyleri yolda

Önceliği temel hizmetlere verdiklerini vurgulayan Atakara, belediyenin çöp probleminin olmadığını, 3 çöp arabasının  hergün çalıştığını, bunun yanısıra çöpleri Güngör Çöplüğü’ne taşımak için bir adet ikinci el çöp semitreyleri aldıklarını, birinci el çöp semitreyleri için de sipariş verdiklerini ve gelecek hafta gelmesinin planlandığını söyledi.

Sağlık ve kültür hizmetleri

Atakara, belediyenin sağlık ve kültür alanındaki çalışmaları hakkında da bilgi vererek, şehit ailelerine ve yaşlılara yönelik hizmetleri olduğunu ifade etti.Alsancak bölgesi içindeki yaklaşık 350 yaşlıya sağlık ve bakım hizmeti sunduklarını ifade eden Atakara, Mare Monte Plajı’nın da 3 yıl önce düzenlenerek halk plajı haline getirildiğini, Old Milos- Başpınar Gazinosu’nun da geçtiğimiz yıldan itibaren kullanıma açıldığını kaydetti.

Atakara, belediyenin 4 tane folklor ekibi, Türk Sanat Müziği Koro’su, satranç ve basketbol takımı olduğunu da vurguladı.

“En büyük korkum susuz kalmak”

Alsancak Belediyesi’ne bağlı toplam nüfusu 350 olan Yeşiltepe, Ilgaz, İncesu ve Malatya’nın yanısıra 6 bin 150 nüfuslu Alsancak’ın tüm belediye hizmetlerini yürüten Alsancak Belediyesi’nin en önemli sorunu ise su sıkıntısı.

Atakara bu konuda endişelerini ifade ederek, şöyle konuştu:“Teslim aldığım dönemde 8 günde 1 su verilirdi. Kuraklık bizi de vuruyor.

Suyu 3 günde 1 veriyoruz. Bu kış böyle. Yazda da böyleydi. 2 yıl var dereleri temizliyoruz ama derelerden denize akan hiçbir damla su olmadı, 1 metre dahi derenin içerisine su yürümedi.Çok büyük bir kuraklık var. Yaptığımız tüm çalışmalarda ortaya çıktı ki kuyularımızdaki su tükendi. Açtığımız kuyuların da en iyisi saatte 15 ton su çıkıyor. Tüm kuyularımız da dibe vurdu. En az su bulduğumuz yıl budur. Bölgemiz Girne’nin de Lapta’nın da en yüksek yeridir, kazdığımız kuyuların derinlikleri ikisinden de yüksek fakat su yok. En büyük sıkıntı, en büyük korkum susuz kalmak.”

“20 Temmuz’u bekliyoruz”

Yücel Atakara, su probleminin çözümü için Türkiye’den borularla gelecek su projesine dikkati çekerek, “20 Temmuz’u bekliyoruz.

Artık suyu Türkiye’ye bağladık. Bize başka bir yatırım yapmayın diyorlar” dedi.Bizim ihale de çıktı. Girne’nin sahil ihalesi de verildi. Yol Geçitköy’den geşliyor. Elçlinin müjdesi var 20 Temmuz’da Lefkoşa’da su akacak. Altyapısı da geldiğine göre gelecektir. Bu yaz biraz sıkıntı çekeceğizgibi görünüyor.

Gözler, Girne- Alsancak-Lapta Sahil Yolu’nda

Atakara, Alsancak anayoluyla ilgili yatırımları, altyapı çalışmalarını başlatmak ve yürütmek için ise Girne-Alsancak-Lapta Sahil Yolu’nun tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

Atakara bu konuda, “2002’den beri yolun devamını bekliyoruz. Bir türlü bu tarafa başlanmıyor. Bu yol da düzelse anayolumuz da düzelse biz de daha rahat yatırımımızı yaparız. Girişler çıkışlar belli olsunda altyapımızı ona göre tamamlayalım” dedi.

“Çiçek ekmem çünkü su yok”

Atakara, kendisinin de birçok belediyenin uyguladığı gibi kavşaklara ve önemli noktalara çiçek ekmek arzusunda olduğunu ancak su sıkıntısı nedeniyle bunu yapamadığını ifade ederek, “Ben kavşaklara, kaldırımlara da çiçek ekmek istiyorum ama çok hoş olmaz.

Adam evinde su beklerken, ben tankerle kavşaklardaki çiçekleri sulayamam. Bu tür yatırımları yapamıyoruz çünkü su sorunumuz var” dedi.

Belediyenin ekonomik durumu

Atakara, belediyenin ekonomik durumuyla ilgili olarak ise, “Biz devletten aldığımızın üzerinde bir parayı kendi imkanlarımızla sağlıyoruz. Bizim belediye çalışanları konusunda hiçbir Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı borcumuz yoktur” dedi.

Yıllık hane başı 180 TL gelir

Atakara, belediyenin hane başından yılda 180 TL vergi aldığını, bunun yanı sıra da tonu 1 TL’den su sağladığını kaydetti.

“Bizi çok ihmal ettiler”

Belediyelerin özellikle bütçe açısından sıkıntıları olduğunun altını çizen Atakara, şöyle konuştu:“Bir an önce belediyelerin sorunlarını çözmeleri lazımdır. Bizi çok ihmal ettiler. UBP 2 sene belediyelere hiçbir yatırım yapamadı. Bizim devletten aldığımız katkı şu anda yüzde 8.5’dir. Türkiye 9’u verdi pay edemedik. Bütçe geçemedi, kullanamadık. Hazır parayı bile alamadık, pay edemedik.”

“AB’dentek kuruş yok”

Birçok belediyenin yaptığı projelerle AB’den hibe aldıklarını ancak kendilerinin tüm toprakların eski Rum malı olması nedeniyle, hiçbir projeden yararlanamadıklarını da ifade eden Atakara, “UNDP’den biz bir tek park ve dal öğütme makinesi için hibe aldık. Bize AB birşey vermez çünkü tüm topraklarımız Rum malıdır” dedi.

En büyük destek TC Yardım Heyeti’nden

Belediyenin kendi öz kaynaklarının yanında TC Yardım Heyeti’nin finansal desteği üzerine duran Atakara, bu konuda Deniz Kızı Oteli bölgesinde devam eden asfalt yapım projesini örnek gösterdi.“Deniz Kızı Oteli Bölgesi altyapı çalışmaları tamamlandı. 8 tane sokak var. Birkaç güne kadar da asfalt tamamlanacak. TC Yardım Heyeti ve belediyenin öz kaynaklarıyla sürdürüyoruz. Asfalt ihale bedeli 318 bin TL, altyapı ise 400 bin TL tutarında. Bunun  550 bin TL’sini TC Yardım Heyeti verdi” şeklinde konuşan Atakara, TC Yardım Heyeti’nin özellikle altyapı ve su çalışmaları konusunda belediyeye büyük destek verdiğini belirtti.

Bina sorunu sürüyor

Atakara, belediye binasıyla ilgili soruna da dikkat çekerek, belediye binasının tapusunun belediyeye ait olmadığını, kendi makam odasının da yer aldığı katın bile kaçak olduğunu kaydetti.Duruma ilişkin ayrıntılı bilgi veren Atakara, “Koçanımız iptal edildi. Yasal ve siyasi manevralarla bu bina bizdenalındı ... Mahkemede karşı tarafın da onayıyla binayı istimlak ettik ama karşı taraf sonrasında pişman oldu. Şu anda mahkeme karar aşamasındadır. Bizde koçan yok, geçici kullanıyoruz. Bu katın kaçak olması da dam olduğu için. Biz istimlak etme durumu olunca dedik binamızı toparlayalım. Damı kata dönüştürdük. Burayı düzenledik. Onlar itiraz edince inşaat çalışmalarını durdurduk.Bu belediye binasının bir girişi var bir de bu bina var. Sadece bunları toparlayabildik. Koçan yanlış bir koçan. Biz burada hareket edemiyoruz şimdi. Bunları yasallaştırmamız için mahkeme dedi istimlak edin,ettik. Başladığımızda bizim resmi koçanımız varken şimdi karşı tarafın koçanı var” şeklinde konuştu.

Adaylık ve seçim

Atakara, belediye başkanlığına yeniden aday olması konusunda ise iddialı konuşarak, “Yeniden UBP’nin adayıyım. Karşımızda bir CTP’nin adayı var, bir de bağımsız arkadaşımız adaydır. Kesinlikle kazanacağım” dedi. Atakara yeniden seçilmesi halinde tüm belediye hizmetlerini eksiksiz tamamlayacaklarını ifade ederek, gündemlerinde bir de halk plajını hayata geçirmenin yer aldığını kaydetti.Atakara, “Dünyanın her yerinde sahiller halkındır, belediyenin. Umarız bu dönemde bu da halledilir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
1
6 Mayıs 2014, Salı
mehmet tayanç         - girne
haa gazanacan. elinin körünü yapacan

banner
banner
banner
banner

Ataser: "Alsancak'ın dokusunu korumaya yönelik yeni proje"
image Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Alsancak bölgesinin dokusunu koruyabilmek için yeni bir projeye imza attıklarını açıkladı.
Ataser: "Alsancak - Lapta Yolu 1. etabının Haziran ayında tamamlanmasını öngö...
image Alsancak Belediye Başkanı Ataser, Alsancak - Lapta Çevre Yolu 1. Etap Projesi ile ilgili çalışmanın Haziran ayında tamamlanmasını öngördüklerini belirterek, ihaleyi iyi bir firmanın alması durumunda ilk etabın 4 ay gi...
'Alsancak Milli Park Düzenleme 1. ve 2. Etap Projeleri' tamamlandı
image 'Alsancak Milli Park Düzenleme 1. ve 2. Etap Projeleri' tamamlandı.