Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ALSANCAK 3 Mayıs 2017, Çarşamba 07:30
banner

Yavuz Çıkarma plajı hakkında asker de görüş verdi, Bakanlar Kurulu geri çekti

Yavuz Çıkarma plajı hakkında asker de görüş verdi, Bakanlar Kurulu geri çekti42 yıl önce, 20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs Barış Harekâtı’nı başlattığı Yavuz Çıkarma Plajı'nın da içinde bulunduğu arazinin Altınbaş Holding’e 30 yıllığına kiralanması dün Meclis oturumuna da yansırken bölgeye otel yapılmasına karşı olduğuna ilişkin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nden geçtiğimiz haftalarda resmi bir yazının yazıldığı ortaya çıktı… Bakanlar Kurulu dün söz konusu kararı geri çekti.
Paylaş  
103
116
84
0

Kıbrıs Postası - Vatan Mehmet

42 yıl önce, 20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs Barış Harekâtı’nı başlattığı Yavuz Çıkarma Plajı'nın da içinde bulunduğu arazinin Altınbaş Holding’e 30 yıllığına kiralanması dün Meclis oturumuna da yansırken bölgeye otel yapılmasına karşı olduğuna ilişkin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nden geçtiğimiz haftalarda resmi bir yazının yazıldığı ortaya çıktı… Bakanlar Kurulu dün söz konusu kararı geri çekti.

Kıbrıs Postası’nın elde ettiği söz konusu yazıya göre bölgeye girişi engelleyecek, manevi değerleri zedeleyecek mahiyette bir tesis olmasının uygun olmayacağı ve bunun tarihi mirasa da aykırı olduğu uyarısı yapıldı…

Bakanlar Kurulu tarafından Ocak 2017 tarihinde Kennedy Trading LTD.’e 49 yıllığına kiralanmak istenen Vakıflar İdaresi’ne ait arazinin kiralanma kararı Meclis Genel Kurulu’nun itirazları sonucu geri çekilmişti

11 Nisan 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararında 49 yıllığına söz konusu arazinin kiralama kararı tadil edilerek, Yavuz Çıkarma Plajı’nın da içerisinde bulunduğu arazinin yatırım amacıyla 30 yıllığına Kennedy Trading LTD.’e kiralandığı ortaya çıktı.

Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili olarak Meclis Genel Kurulu’nda konuşma gerçekleştiren CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, 49 yıllığına kiralama kararı için Meclis Genel Kurulu kararı gerektiğini dile getirerek hükümetin kiralama kararını “Meclis denetiminden kaçırmak” amacıyla Bakanlar Kurulu kararı ile kiralama süresini 30 yıla düşürdüğünü iddia etti…

42 yıl önce, 20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs Barış Harekâtı’nı başlattığı Yavuz Çıkarma Plajı'nın da içinde bulunduğu arazinin Altınbaş Holding’e 30 yıllığına kiralanması dün Meclis oturumuna da yansırken bölgeye otel yapılmasına karşı olduğuna ilişkin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nden geçtiğimiz haftalarda resmi bir yazının yazıldığı ortaya çıktı…

Buna göre bölgeye girişi engelleyecek, manevi değerleri zedeleyecek bir tesis olmasının uygun olmayacağı uyarısı yapıldı…

Bakanlar Kurulu tarafından 3 Ocak 2017 tarihinde Kennedy Trading LTD.’e 49 yıllığına kiralanmak istenen Vakıflar İdaresi’ne ait arazinin kiralanma kararı Meclis Genel Kurulu’nun itirazları sonucu geri çekilmişti.

KENNEDY TRADİNG LTD. ALTINBAŞ AİLESİ ADINA KAYITLI BİR ŞİRKET

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı bilgilere göre Kennedy Trading LTD.’in Sofu Altınbaş adına kayıtlı bir şirket olduğu tespit edilirken, Yavuz Çıkarma Plajı’nı 49 yıllığına kiralamak ve bölgeye otel yapmak isteyen firmanın Altınbaş Holding olduğu bilgisi kesinlik kazandı.

MECLİSTE KONUŞULDU

Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili olarak Meclis Genel Kurulu’nda konuşma gerçekleştiren CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, 49 yıllığına kiralama kararı için Meclis Genel Kurulu kararı gerektiğini dile getirerek hükümetin kiralama kararını “Meclis denetiminden kaçırmak” amacıyla Bakanlar Kurulu kararı ile kiralama süresini 30 yıla düşürdüğünü iddia etti.

Meclis Genel Kurulu’nda, 62. madde tahtında söz alan CTP Milletvekili Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu’nun Çıkarma Plajı’nın 49 yıllığına kiralanması konusundaki kararı hakkında konuştu.

49 yıllık kiralama söz konusu olduğunda konunun zorunlu olarak Meclise geldiğini ancak itirazlar sonucu geri çekildiğini söyleyen Erhürman, “bu sefer konuyu meclis denetiminden kaçırmak için kiralamanın 30 yıla düşürüldüğünü” söyledi.

30 yıl olunca Bakanlar Kurulu kararının yeterli olduğunu dile getiren Erhürman, öte yandan buradaki yatırımın 49 yıllığına fizibl olduğu yönünde çalışma olduğunu anlattı.

Erhürman, “nasıl olur da Meclis’in iradesi yok sayılır” diyerek, bunu Meclis’e yönelik bir hakaret olarak niteledi.

Erhürman, “ bu hükümetin görevde kaldığı her gün, gelecek kuşaklardan çalınan bir gün anlamına geliyor” dedi.

Erhürman’ın konuşmasının ardından hükümet üyelerinden açıklama talebi gelmemesi muhalefet tarafından eleştiriyle karşılandı.

TARIM BAKANI ÇAVUŞOĞLU, KARARDAN RAHATSIZLIĞINI DİLE GETİRDİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, konunun hassas ve tartışmaya açık bir konu olduğunu kaydederek, tekrar değerlendirileceğini anlattı. Çavuşoğlu, konuyu tekrardan Bakanlar Kurulu gündemine getireceklerini ve Turizm Bakanıyla da konuyu görüşeceklerini dile getirdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
1
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Alsancak Belediyesi, yaşlılara 'Evde Kuaför ve Berber' hizmeti veriyor
image Alsancak Belediyesi, yaşlılara "Evde Kuaför ve Berber" hizmeti götürüyor.
Alsancak'ta kapsamlı temizlik kampanyası
image Alsancak Belediyesi tarafından düzenlenen temizlik kampanyasında, Alsancak bölgesi kapsamlı olarak bakıma alındı.
Alsancak'ta 'Çocuk Şöleni' gerçekleşecek
image Fogem Uluslararası Yaz Sevinci festivali kapsamında Alsancak Belediyesi 3. Çocuk Şöleni gerçekleşecek.