Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ALSANCAK 16 Nisan 2019, Salı 14:20
banner

Ataser'den plaj müjdesi: "Belediye denetiminde sahilleri halka açıyoruz"

Ataser'den plaj müjdesi: Belediye denetiminde sahilleri halka açıyoruzKıbrıs Postası'na konuşan Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, vatandaşların istediği tüm sahillere girme hakkı olduğunu vurgulayarak tüm sahilleri belli denetimler altında halka açacaklarını duyurdu...
Paylaş  
5
4
5
0

Kıbrıs Postası - Emel Doğan

Kıbrıs Postası’na konuşan Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, vatandaşların sorunu haline gelen ve yaz aylarında da çokça konuşulan ücretli plajlar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Vatandaşların hizmet almadığı plajlarda bile kapıda ödeme yaptığını ve bunun yanlış olduğunu belirten Ataser, “insanlar, denizlerin yakınlarında evlerinin olmasına rağmen denizlere ücretsiz giremediklerini söylüyorlar. Bölgede deniz şezlong ve duş gibi hizmetlerden yararlanmayan vatandaşların bile denize girmek için para ödemek zorunda kaldığını görüyoruz. Vatandaştan denize girebilmesi için 30 TL alınıyor. Bu konuya öncelik vererek belediye olarak bir düzenleme getireceğiz” dedi.

“EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİ OLAN KARMAŞIK YETKİ YAPISINDA HAPSOLDUK”

Karmaşık yetki yapısının belediyeleri çok zor durumda bıraktığını ve sistemden uzak bir yapıda olunduğunun altını çizen Ataser, “Yetki yanlış makamlarda yer alıyor. Yetki karmaşalarına örnek verecek olursak site yönetimi konusunda yanlış yapan birine belediye değil, kaymakamlık müdahale ediyor. Fakat mahalle, dere, su, ev belediyenin sorumluluğunda ve olumsuz bir durumda etkilenen biz olurken, müdahale edecek olan kaymakamlık oluyor. Çok yanlış bir yetki içerisindeyiz. Ruhsat makamı konusunda da sıkıntılar var. Bu konuda bazı kıstaslar olmalı. Bir mimar ve teknik çalışma arkadaşların olması koşulu veya 5 bin kişinin üzerinde olma koşulu ile belediyelere ruhsat makamı yetkisi verilebilir. Yetkiyi etkileyecek olan ceza konusunda da eksiklikler var. İşini farklı amaçlar için kullanan, kendi çıkarları için kullanan ve yanlış yapan kişilerin ceza alacağını bilmeleri gerekir. Yetki ve ceza konusunda büyük sorunlar var” sözlerini kullandı.

“EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ MERKEZİ HÜKÜMET, YOL VE YETKİ KARMAŞASI”

En önemli sorunun merkezi hükümet, yetki karmaşası ve yol sorunu olduğunu aktaran Fırat Ataser, “herkes kendi çıkarlarını düşünüyor. Ülkenin iyi olmasını,doğru olanın yapılması gerektiğini düşünen yok. Yapılan hataların cezalandırılmaması ise bu yanlışların devam etmesine yol açtı. Belediyemiz su gelirinden az bir miktar kar yaparken evsel çöp, emlak, yeşil atık gibi alanlarda tamamen zarar ediyor. En büyük kaybımız çöp konusunda yaşanıyor. Her evin,çöp atıkları için belediyeye yıllık 2 bin TL ödemesi demek, verilen paraların yakıt parasını karşılamaya bile yetmediği anlamına gelir. Araçların yıpranması ve işçilerin maaşları konusunda hiçbir yeterliliği yoktur. Yeşil atıkta da aynı şekilde zarar ederek devam ediyoruz. Emlak konusunda ise Alsancak’ta milyon TL olan evlerin metrekaresine 1 TL ödeme düşmesi adaletsizliktir. Metrekare fiyatının bölgeye ve eve göre değişmesi gerekir. Bu durumların hepsinden belediyeler sorumlu fakat kararları başkaları veriyor” dedi.

“PERSONEL YAPISINDA KISITLAMAYA GİDİLMESİ DOĞRU BİR KARAR”

Bazı kısıtlamaların belediyelerin geleceği için faydalı olacağını söyleyen Ataser,  “Personel yapısında kısıtlamaya gidilmesi çok doğru bir karar oldu. Seçime gidilirken borçlarını temizlemiş olma şartı da doğru ve olması gereken bir karardı. Belediyemiz genel olarak iyi durumdadır. Alsancak belediyesi olarak en iyi belediyeler arasındayız. Örnek belediye olmayı ve kar yapabilmeyi amaçlıyoruz. Yetki karmaşası, yol ve trafik sorunu da ortadan kalkarsa belediyelerin daha iyi yerlere geleceğine inanıyoruz” sözlerine yer verdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Alsancak'ta su kesintisi 23 Eylül'e kadar sürecek!
image Alsancak - Karaoğlanoğlu güzergahındaki içme suyu ana iletim hattında meydana gelen arıza nedeniyle bölgeye içme suyu verilemiyor.
Alsancak Belediyesi, okul kantinlerini denetledi
image Alsancak Belediyesi okul kantinlerinin denetimini yaptı.
Kan bağışı kampanyası Alsancak'ta devam ediyor
image Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği kan bağışı kampanyası Alsancak'ta devam ediyor....