Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ALSANCAK 4 Temmuz 2019, Perşembe 12:40
banner

Alsancak Belediye Başkanı Ataser: "Ülke ekonomisine 'geri dönüşüm' ile katkı sağlayabiliriz"

Alsancak Belediye Başkanı Ataser: Ülke ekonomisine 'geri dönüşüm' ile katkı sağlayabilirizAlsancak Belediye Başkanı Ataser kullanılmış ve bir daha kullanılamayacak olan çöpleri değerlendirerek ülke ekonomisine katkı sağlamak istediklerini söyledi.
Paylaş  
2
1
2
0

Girne Postası - Burcu Ece Yılmaz

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Haluk Doğandor’un hazırlayıp sunduğu Günaydın Ada programında atıkların geri dönüştürülmesinin önemine dikkat çekti.

“HEM ÇEVRE TEMİZLİĞİNE HEM ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Ataser, plastik şişeler, cam parçalar ve evsel atıklar gibi kullanım potansiyelini yitirmiş olan maddelerin geri dönüşümünü sağlayarak hem çevre temizliğine hem de ülke ekonomisine katkı sağlanabileceğini belirtti.

Metalden plastiğe kadar birçok atık ve eşyaların ayrıştırılarak ekonomiye kazandırmak için bir proje geliştirdiklerini aktaran Ataser, “Alsancak Belediyesi olarak geri dönüşüm konusuna önem veriyoruz. Konuyla ilgili çalışmaması AB’ye sunduk. Evsel atıkları kaynağında çözmek istiyoruz. AB’deki gibi evlere cam, plastik ve evsel atıklar için 3 bidon vermek istiyoruz. Buralardan elde edilecek çöpleri satarak ülke ekonomisine katkı sağlayabiliriz. Camların ve plastiklerden elde ettiğimiz kazançla sosyal faaliyetler gerçekleştirebiliriz” dedi.

“AVRUPA ÜLKELERİ BUGÜN ÇÖPTEN PARA KAZANIYOR”

Geri dönüşümün faydalarının hem sosyal hem de ekonomik anlamda dünya genelini etkilediğini belirten Ataser, “Avrupa ülkelerinin çoğunda atıklar kağıt, cam, plastik ve metal şeklinde ayrıştırılıyor ve satılıyor. Bugün Avrupa ülkeleri çöpten para kazanıyor” diye konuştu.

Ataser, ada genelinde belediyelerin konuyla ilgili bir araya gelerek güzel işler çıkarabileceğini belirtti. Ataser “Bölgelerden çıkan çöplerle ilgili bir veri tabanı oluşturulabilir, toplanan çöplerin gerekli pazarlara satılabilir. Çöpten elde edilen gelirin ülke ekonomisine ciddi katkıları olacaktır” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Alsancak'ta bulunan halk kitaplığına yoğun ilgi
image Alsancak Belediyesi'nin kitap okuma alışkanlığının artırılması amacıyla yerleştirdiği halk kitaplıkları yoğun ilgi görüyor...
Alsancak Belediyesi, dere ıslah çalışmalarına hız verdi
image Alsancak bölgesinde dere ıslah çalışmalarına hız verildi... Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, konuyla ilgili Girne Postası'na bilgiler verdi...
Alsancak bölgesine 2 saat elektrik verilemeyecek
image Girne'nin Alsancak bölgesinde 2 saatlik elektrik kesintisi yaşanacak.