Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ÇATALKÖY 12 Eylül 2019, Perşembe 10:03
banner

Patlamanın gerçekleştiği bölgede halk, ne gibi tedbirler almalı?

Patlamanın gerçekleştiği bölgede halk, ne gibi tedbirler almalı?Tabipler Birliği, Çatalköy bölgesinde meydana gelen patlamanın ardından, halk sağlığı açısından alınması gereken önlemlerle ilgili açıklamada bulundu.
Paylaş  
3
1
4
0

banner

Kıbrıs Postası – Sosyal Medya

Çatalköy’deki Mühimmat Bölük Komutanlığı’nda yaşanan patlamanın, bölgedeki yaşama verebileceği zarara ilişkin Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nden açıklama geldi.

Yönetim Kurulu adına yazılı açıklamada bulunan Başkan Dr. Özlem Gürkut, olayın; doğaya, ekonomiye ve turizme olumsuz etkilerinin yanı sıra toplum psikolojisine ve sağlığına da etki edebileceğine dikkat çekilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki tedbirleri artırılması ve 112 ambulanslarını yeterli halde bulundurulması çağrısı yapıldı.

Yapılan açıklamada, patlamalar sonucu etrafa saçılan patlayıcı veya mühimmat parçalarının sonradan patlama ihtimaline karşı fark edilmeleri haline temas edilmemesi ve yetkililere bildirilmesinin önemine dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, patlamanın gerçekleştiği bölgede, halkın sağlık açısından alması gereken tedbirlere de yer verildi.

Alınması gereken bazı tedbirler şöyle:

-Patlamalar sonucu havaya salınan olası gaz, kimyasal zararlı maddelerin olabileceği unutulmamalı.

-Civar bölgelerde bulunan kişilerin mümkünse dışarıya çıkmaması gerekli.

-Özellikle astım, KOAH gibi solunum yolu hastalığı bulunan kişilerin mümkünse bölgeden uzaklaşmaları, koruyucu maske kullanmaları, varsa kullanmakta oldukları ilaçları aksatmamaları önemli.

-Yaşanan patlamaların daha uzun etkilerinin de belirlenebilmesi amacı ile mümkün olan en erken ve hızlı şekilde olay yerinde daha ileri inceleme ve analizler yapılmalı ve gerekli önlemler alınıp uyarılar yapılmalı.

-Şu anda olaya ve olay yerinde bulunanlara müdahale etmekte olan her türlü görevlinin kendi sağlıkları açısından yeterli ve uygun güvenlik önlemlerini almadan çalıştırılmamaları gerekli.

-Çocuklarımızın olayın fiziki ve psikolojik etkilerinden korunması çok önemlidir. Bu amaçla çocukları olaydan, görüntülerinden ve olayla ilgili tartışmalardan uzak tutmaya çalışmalı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

ÇADER, 'Kültür Gecesi' düzenledi
image Çatalköy’ü Geliştirme ve Kültür Derneği, 'Kültür Gecesi' düzenledi...
Almanya'dan gelen ekip, Çatalköy Belediyesi'ni ziyaret etti
image Almanya’nın Gemeinde Dürrlauingen Belediyesi’nden gelen ekip, Çatalköy Belediyesi’ni ziyaret etti.
Çatalköy'de yarın 4 saatlik elektrik kesintisi
image Çatalköy'e yarın 4 saat boyunca elektrik verilemeyecek.