Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DİKMEN 13 Kasım 2011, Pazar 09:25
banner

Dikmen çöplüğü tarihe karışıyor... Çöp alımları 30 Kasım'da son buluyor

Dikmen çöplüğü tarihe karışıyor... Çöp alımları 30 Kasım'da son buluyorKKTC’nin yıllardan beridir kanayan yarası haline gelen Dikmen Çöplüğü tarihe karışıyor. Dikmen Çöplüğü’ne çöp alımları 30 Kasım’dan itibaren durduruluyor, çöpler 1 Aralık’tan itibaren Güngör çöplüğüne taşınacak. Avrupa Birliği’nin finanse ettiği ve yaklaşık 6.5 milyon Euro’ya mal olacak rehabilitasyon çalışmaları 21 ayda tamamlanıyor.
Paylaş  
53
86
56
1

KKTC’nin yıllardan beridir kanayan yarası haline gelen Dikmen Çöplüğü tarihe karışıyor.

Dikmen Çöplüğü’ne çöp alımları 30 Kasım’dan itibaren durduruluyor, çöpler 1 Aralık’tan itibaren Güngör çöplüğüne taşınacak.

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği ve yaklaşık 6.5 milyon Euro’ya mal olacak rehabilitasyon çalışmaları 21 ayda tamamlanıyor.

ÜNLÜSOYER: “DİKMEN MAYIS’TAN İTİBAREN YEŞİL ALAN”

Çevre Dairesi Müdür Eşref Ünlüsoyer, Dikmen Çöplüğü’nde yıllardan beridir yapılan vahşi depolama sonucu çevrenin ciddi şekilde kirlendiğini anlattı.

Bunun yanında yanmaya ve patlamaya müsait  bir ortam oluştuğunu, bu konuda yapılan  rehabilite çalışmalarıyla ilk aşamada  27.5 hektara yayılmış çöplerin 11.5 hektara indirildiğini belirten Ünlüsoyer, geçirimsiz toprak ve normal toprakla örtülmek suretiyle suni bir tepe oluşturulduğunu kaydetti.

Ünlüsoyer, bu suni tepeden çıkacak sızıntı sularının borular yardımıyla buharlaştırma havuzuna gönderilerek burada güvenli bir şekilde bertaraf  edileceğini, deponi (metan) gazlarının ise atmosfere verilerek bertaraf edileceğini anlattı.

Dikmen Çöplüğü’ne çöp alımlarının 30 Kasım’dan itibaren son bulmasıyla birlikte, rehabilite çalışmalarının da Mayıs 2012’de tamamlanacağını ifade eden Eşref Ünlüsoyer, Mayıs 2012’den itibaren de Dikmen Çöplüğü’nün yeşillendirilerek topluma kazandırılacağını ifade etti.

FİNANSMAN AB İLE YARI YARIYA

Ünlüsoyer, Dikmen Çöplüğü’ne gelen fazla çöplerden dolayı rehabilitasyon işlemlerini gerçekleştiren şirkete 380 bin Euro’luk bir takviye yapıldığını, bu miktarın yarısının Avrupa Birliği, yarısının da devlet tarafından karşılandığını belirtti

Güngör çöplüğüne değinirken de, ilk etabı gerçekleştirilen projenin düzenli olarak çöplerin depolanmasını ve sızıntı suları ile gazlarının toplanacağı havuzları içerdiğini anlatan Ünlüsoyer,  ikinci etapta ise çöplerin ayrıştırılıp geri dönüşüm yapılmasının hedeflendiğini ve Turizm Bakanlığı’nın şu an bu konu üzerinde çalışma yaptığını ifade etti.

Ünlüsoyer, bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan  evsel çöplerin toplanması esnasında yapılan ayrıştırmanın, belediyelerdeki araç ve personel sıkıntısından dolayı yapılamadığını; bu işlemin KKTC’de uygulanabilmesi için öncelikle belediyelerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“GÜVENLİ DEPOLAMA”

Güngör çöplüğünün yer seçiminin standartlara uygun olduğunu, çöp alanı olarak kurallara ve mevzuatlara uygun bir şekilde belirlendiğini ifade eden Ünlüsoyer, şunları kaydetti:

“Buradaki tek sıkıntı, çöp kamyonlarının Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin içerisi veya önündeki yoldan geçmesidir. Buna da bir şekilde bir çözüm bulma çalışması devam ediyor. Güngör’e alternatif yol yapımı düşünülüyor. Bunun dışında çöp alanı, üniversiteye 2 km’lik uzaklıktadır ve ayrıca güvenli depolama sözkonusudur. Bu durumda çevre kirliliği veya insan sağlığını etkileyecek bir durum sözkonusu değildir. Yurtdışında bununla ilgili bir çok örnek vardır.”

Güngör çöplüğünde Avrupa normlarında düzenli bir depolama oluşturulduğunu,  en büyük sıkıntının ise şahıs çöplerinin kamyonlarla yol kenarına dökülmesi olduğunu belirten Eşref Ünlüsoyer,  ilerleyen zamanlarda kurulacak bir tesisle çöpün bir ürün, bir hammadde haline getirileceğini anlattı. Ünlüsoyer, “Kurulacak tesisle çöp enerji olarak geri dönecek” dedi.

ALKAN: “YARGININ KARARINA UYULACAK”

Çevre Dairesi Katı Atık Mühendisi İbrahim Alkan da, 21 ayda tamamlanması hedeflenen Dikmen Çöplüğü rehabilitasyon çalışmalarının planlandığı gibi sürdüğünü, çöp alımının durmasıyla da rehabilite çalışmalarının son aşamasına geleceğini ifade etti.

İbrahim Alkan, Güngör çöplüğünün 1 Aralık’ta işletmeye açılmasını hedeflediklerini, planladıkları şekilde giderse bu tarihte hizmete açılacağını kaydetti.

Güngör çöplüğünün mahkeme sürecinin yaz tatilinden önce tamamlandığını belirten Alkan, şu anda karar aşamasında olduğunu, yargının vereceği her türlü kararı her iki tarafın da saygı ile karşılayacağını, olumsuz bir karar çıkarsa başka çözümler bulma yoluna gideceklerini vurguladı.

“GÜNGÖR, DİKMEN’E BENZEMEYECEK…”

Güngör çöplüğünde, Dikmen Çöplüğü’nde yaşanan sıkıntıların hiçbirinin sözkonusu olmayacağını belirten Alkan,  Avrupa ülkelerinin yüzde 70’inde kullanılan depolama sistemi ile çöplerin güvenli bir şekilde yok edileceğini anlattı.

Sistemsiz ve vahşi bir şekilde yapılan depolamanın yerini sistemli depolamanın alacağını kaydeden Alkan, Güngör çöplüğünün evsel atıklara yönelik bir tesis olduğunu, bu nedenle hiçbir sıkıntının yaşanmayacağını ekledi.

TAK


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Kasım 2011, Pazar
lefkoşalı         - lefkoşa
İbrahim Algılı mahkeme sürecinin devam ettiğini söylüyor ancak 1 Aralık'ta taşınma kararı alınmış. Herhalde mahkemede işi önceden bitirmişler! AB'nin KKTC'ye hediyesi bu herhalde.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dikmen Belediye Başkanı Çelebi: "Can kaybının olmaması teselli oldu"
image Taşkent Köyü yakınlarında meydana gelen füze düşmesi olayı ve ardından çıkan yangınla ilgili konuşan Çelebi, can kaybı olmamasının en büyük teselli olduğunu belirterek, “Yaşanan olayla birlikte barışın önemi bir kez d...
Dikmen'de bir evin avlusunda bir parça tespit edildi... 3 ev boşaltıldı
image Taşkent'teki patlamayla ilgili soruşturma devam ederken bu sabah Dikmen’de bir parça bulundu.
Dikmen halkı, belediyeden şikayetçi: "Belediyenin hizmetleri adamına göre"
image Boğazköy Çamlı yol sokak bölgesinde bulunan evlerin çöplerinin toplanmadığını, yollarının çok kötü durumda olduğunu ve mağdur olduklarını anlatan bazı vatandaşlar, çöplerinin dahi toplanmadığını, kötü koşullar altında...