Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ESENTEPE 6 Temmuz 2013, Cumartesi 19:54
banner

Yeşil Barış Hareketi ile Esentepe köy halkı birlikte ' Göletimi Kurutma Eylemi' gerçekleştirdi.

Yeşil Barış Hareketi ile Esentepe köy halkı birlikte ' Göletimi Kurutma Eylemi' gerçekleştirdi.Yeşil Barış Hareketi ile Esentepe köy halkı birlikte ' Göletimi Kurutma Eylemi' gerçekleştirdi. Açıklama şöyle:
Paylaş  
104
105
81
1

Su yağmasına ve doğal yaşam hakkına saldırıya son!

"Güzel konumu, doğası, özel ayrıcalıklı değerleri ile Dünyanın kıskandığı adamızda ne yazık çevresel değerler, doğa ve doğal yaşam, yaptığımız yanlışlar nedeni ile büyük yaralar almaktadır. İnsan faaliyetleri her şeyin üstünde tutularak yapılan her ne varsa çevremizi ve doğal dengeleri bozmaya devam etmektedir. Göreceli üstün zenginliklerimizi ve adamızda eşi benzeri olmayan güzellikleri görmezden gelmek bir yana, bunları hiçe sayan, yıkıcı, zorlama turizm modelleri kıt kaynaklarımızı da hızla yok etmektedir.

Esentepe bölgesinde kurulan “golf sahası”nın 2007 yılında çimlendirilmesi ile birlikte ortaya çıkan büyük su talebi, son yıllarda giderek hat safhaya ulaşmıştır. Bir günde, 12 bin kişinin asgari günlük kullanım suyuna denk gelen, en az 1500 ton su ihtiyacı bulunan bu tesis, sözleşmesinde yer aldığı gibi suyunu denizden sağlamayı bırakmış, öncelikle yanıbaşındaki Alagadi Çiftlikdere Göleti’ndeki suyu kullanmaya başlamıştır.

Her yıl suyu, dibine kadar emilerek kurutulan Alagadi Çiftlikdere Göleti'nin su kayıbı, doğadaki sayısız canlının telef olmasına neden olmaktadır. Golf sahasına kadar döşenen borularla suyu çim alanın sulanmasında kullanılan gölette, bu yıl kaydedilen doluluk miktarına göre su seviyesi daha şimdiden yarıdan aşağıya düşmüştür. Şu anda kalan su, önümüzdeki kurak yaz ayları da dikkate alındığında, doğal yaşamın sürebilmesine kıt kanaat yetecek en alt seviyededir.

“SU” yaşam demektir ve hiç kimsenin tekeline verilemez. Burada yaşayan sayısız canlılar vardır. Onların yaşam hakkını ellerinden almaya kimsenin hakkı yoktur. Bizler bu yıl yine ayni felaketin yaşanmaması için seferber olduk.

Bugün burada gerçekleştirdiğimiz eylemle, Alagadi Çiftlikdere Göleti'ne yaşamı sembolize eden, 300 Sazan balığı ve nilüfer gibi su bitkileri bırakarak, SU YAĞMASINI ve Doğadaki canlıların YAŞAM HAKKINA SALDIRILARI durdurma kararlılığımızı duyurmak istedik.

Teşekkür ederiz."

• ESENTEPE Doğal Yaşamı Koruma İnsiyatifi
• ÇEKOVA
• Çevre Mühendisleri Odası
• Dağcılık Spor Kulübü
• Esentepe Temiz Çevre ve Kalkınma Derneği
• KAMUSEN
• KEMA
• Kıbrıs Türk Diş Tabibleri Odası
• Kıbrıs Türk Tabibleri Birliği
• Kıbrıs Türk Tabibleri Odası
• KTOEÖS
• TEMA Kıbrıs
• TIPİŞ
• Yeşil Barış Hareketi


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
7 Temmuz 2013, Pazar
e. dogrusoyler         - londra
Su sorununu, golden alareak cimleri sulayan sorumlular { OZELLIKLE TURKIYEDEN MILYONLARCA DOLAR HARCAYARAK ADAYA SU GETIRMEYE CALISIRKEN}, eminim ki bunu yapabilmek icin bir izin almislardir, eger boyle bir izin yoksa, bununla ilgili bakanlik bir an once uyarilmali, yok eger izin alinmissa, bu iznin kisitlayici paragraflari muhakkak vardir, eger bu paragraflar, ihlal ediliyor vede bakanlik bunu gormemezlikten geliyorsa, o zaman tek direnis, dogayi koruma ihtiyacini duyan bu cesur kuruslarin dolayisiyla uyelerinin bunu daha buyuk bir kitle vede olcude bakanligi vede bu golf tesisleriinin sahiplerini devamli vede durmaksizin protesto etmesi gerekecektir. Iki, uc istihdam yaratacagiz diye dogayla uyusma yerine, zarar verecek bu gibi kuruluslarin kurulmasina izin verilirken, bu yetkililer nasil boyle bir oyuna kolayca getiriliyorlar , denizden su alip aritmak bu kadar kolay olsa, dunyanin bircok yerinde kuraklik olayi minimaz edilrdi, Fakat gercek niyet deniz suyu degil gol suyu olmali, derler ya 'kopruyu gecelim, gerisi kolaydir'

banner
banner
banner
banner
banner

CTP'liler dayanışma pikniğinde buluştu
image CTP Esentepe Ocak Örgütü dün akşam Dayanışma Pikniği düzenledi.
Meteoroloji Dairesi: "En fazla yağış metrekareye 40 kg ile Esentepe'de gözlen...
image Meteoroloji Dairesi dün sabahtan bu sabaha kadar en çok yağışın metrekareye  43 kg ile Esentepe'de kaydedildiğini açıkladı.
Meteoroloji Dairesi: "En fazla yağış metrekareye 72 kg ile Esentepe'de gözlen...
image En çok yağış metrekareye 72 kg ile Esentepe'ye düştü...