Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ESENTEPE 4 Eylül 2011, Pazar 09:05
banner

Esentepe Gölet'i yanlış kullanımdan dolayı kuruyarak bataklığa dönüştü

Esentepe Gölet'i yanlış kullanımdan dolayı kuruyarak bataklığa dönüştüEsentepe Gölet’i yanlış kullanımdan dolayı kuruyarak bataklığa dönüştü. Gölet’te yaşayan binlerce balık ölürken bölge sakinleri sorumluların cezalandırılmasını istedi.Binlerce canlının yaşam kaynağı olan Esentepe Göleti, yanlış kullanım ve bakımsızlıktan dolayı kuruyarak bataklık halinde geldi.
Paylaş  
46
65
38
1

Gölette yaşayan yüzlerce ballık ölürken, göletten faydalanan diğer canlılar da zarar gördü. Star Kıbrıs’a açıklama Esentepe Belediye Başkanı Erdal Barut, göletteki suyun yanlış kullanımdan dolayı kuruduğunu söylerken, Esentepe Avcılık ve Atıcılık Kulüp Başkanı Mehmet Karaali de yetkilileri göreve çağırdı. Doğasever bir vatandaş olan Necay Tümkan ise bir damla bile su kullanmadıklarını ifade ederek “sorumlular cezalandırılmalıdır” dedi.

YETKİLİLER AÇIKLAMA YAPSIN

Esentepe Gölet’inin yanlış kullanımdan dolayı kuruduğunu vurgulayan Barut, bahçe sulama ve bazı kişilere gölet suyunu kullanma hakkı verilmesinden dolayı bir damla su kalmadığını ifade etti. Yetkililerin biran önce önlem almasını isteyen Barut, kullanılan suyun kontrol edilmesi gerektiğini belirterek, “suyun nereye ne kadar kullanıldığına dair kontroller yapılmıyor. Suyun kullanımı kontrol altına alınmalıdır” dedi. Girne Kaymakamı ve Çevre Dairesi yetkililerine de seslenen Barut, konuyla ilgili açıklama yapılmasını isteyerek, “yaşananlar çevre felaketidir” dedi.

CORNİUM GÖLETİ KURUTTU

Esentepe Gölet’nin özel şahıslar tarafından bilinçsizce kullanıldığını söyleyen Karaali ise bölgede Bulunan Cornium Golf Sahasının göletti kuruttuğunu iddia ederek, tesisin bölgeye birçok yararı olduğunu ancak suyu göletten değil denizden kullanmaları gerektiğini söyledi. Gölet’in kurumasının ardından binlerce balığın öldüğünü söyleyen Karaali, yetkilileri duyarlılığa davet etti.

SORUMLULAR CEZA ALMALI

Gölettin yapımının asıl amacının doğadaki canlıların su ihtiyacını karşılamak olduğunu söyleyen Bölge sakinlerinden Necay Tümkan da bir damla su bulamadıklarını belirterek, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Gölettin kurumasıyla birçok canlının zarar gördüğünü ve göçmen kuşların bataklıklara battığını söyleyen Tümkan, yetkililerin bir an önce harekete geçip ve Esentepe Gölet’ine sahip çıkması ve susuz kalan canlılara su takviyesi yapılmasını gerektiğini ifade etti.

Uğur Bayram - Star Kıbrıs


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
4 Eylül 2011, Pazar
hasan kemal         - londra
Once bolgede yasayan insanlara bakmak gerekir. Bu insanlar, Kibrisin ve Turkiyenin neresinden getirilip Aykurusa yerlesdirilmisdir.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tarım Dairesi eğitim çalışmalarına bu hafta Esentepe Köyü ile devam etti
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde tarla günü ve gece eğitimini, bu hafta Esentepe köyü ile sürdürdü.
Erdoğan: "İsyan noktasına geldim, inceldiği yerden kopsun"
image Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, geçtiğimiz gün sosyal medya üzerinden açıklama yaparak Esentepe’nin ülkenin bir belediyesi olduğunu ama belediyeye üvey evlat muamelesi yapıldığını gerekçe göstererek Spor Dair...
Tarım Dairesi eğitim çalışmalarına Esentepe Köyü ile devam ediyor
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme  çalışmaları çerçevesinde, tarla günü ve gece eğitimini bu hafta Esentepe Köyü ile sürdürüyor.