14. Tepebaşı Lale Festivali hafta sonu düzenleniyor
14. Tepebaşı Lale Festivali 17 18 Mart tarihlerinde düzenleniyor.
LALE DİYARINA TUR, DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ VE ÇEŞİTLİ KÜLTÜREL AKTİVİTELER
Festival programı kapsamında, "Lale Diyarına Tur" ve çeşitli doğa yürüyüşleri düzenlenecek, köy meydanında kurulacak stantlarda Kıbrıs'a özgü el sanatları ve yöresel lezzetler tanıtılacak. Halk dansları ile modern dans gösterilerinin de yer alacağı Festival, konserlere de ev sahipliği yapacak.
FESTİVALİN TEMASINI OLUŞTURAN YORGOZ LALESİNİN KORUNMASI VE YAŞATILMASI ÖNEMLİ
Lapta belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Mart Nisan aylarında çiçeklenen ve genellikle nadasa bırakılarak ilaçlanmayan arazilerde bulunan Yorgoz Lalesi, Çevre Yasası altında çıkarılan "Flora ve Fauna Emirnamesi" ile koruma altına alınmış olmasına rağmen, lale soğanları halen ticari amaçlar ile doğal ortamlarından sökülüyor. Ancak, Yorgoz Lalesinin kendi doğal ortamı dışında çoğalamıyor.
Festival, yıllardır lalelerin korunması yönünde alınması gereken önlemlere dikkat çekerek, alternatif turizmin geliştirilmesinde önemli rol oynayan özgün bölgesel değerlerin ve farklılıkların yaşatılmasını hedefliyor.
Festival programının detayları Lapta Belediyesi Facebook sayfasında da yer alıyor.
İki günlük Festivalin detaylı Programı şöyle:
17 MART CUMARTESİ
10.20 Geleneksel Yastık Koşusu
10.30 Kortej Yürüyüşü
11.00 Konuşmalar ve Ödül Töreni
12.00 Halk Dansları Gösterisi
(Tepebaşı İlkokulu Lapta Belediyesi Halk Dansları Ekibi)
12.40 Efe Oyunu (Cemal Boransel ve Ekibi)
12.50 Güzelyurt Halk Müziği Derneği Konseri
13.00 Lale Diyarına Tur (TEPDER Rehberi eşliğinde)
13.50 Karadeniz Kültür Derneği Halk Dansları Gösterisi
14.00 Lale Diyarına Tur (TEPDER Rehberi eşliğinde)
14.15 Kangoo Jumps (İpek Yemenicioğlu)
14.25 Hasder Halk Dansları Gösterisi
16.00 Kangoo Jumps (Tülen ve Grubu)
16.15 İki Toplumlu Halk Gösterisi
18 MART PAZAR
07.30 Doğa Yürüyüşü (Dağcılık Spor Derneği)
08.00 Doğa Yürüyüşü (Bizim Grup)
09.30 Doğa Yürüyüşü (Emekli Subaylar Derneği)
10.30 Gasad Halk Dansları Gösterisi
10.50 Modern Dans Gösterisi (Seçder)
11.10 Alsancak Belediyesi Halk Dansları Gösterisi
11.30 Kangoo Jumps (İlsel)
11.45 Kıbrıs Havaları Derneği
12.40 Fogem Halk Dansları Gösterisi
13.00 Lale Diyarına Tur (TEPDER Rehberi Eşliğinde)
13.00 Yakın Doğu Üniversitesi Halk Dansları Gösterisi
14.00 Lale Diyarına Tur (TEPDER Rehberi Eşliğinde)
14.30 İki Toplumlu Müzik ve Folklor Ekibi
14.50 Zumba Gösterisi (Oya Değer ve Ekibi) DU Dans Okulu Gösterisi
15.05 Grup Baria Konser
16.05 Salsa Gösterisi (Spring Fairy Dance Academy)
Yorumlar
Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.