Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LAPTA 21 Haziran 2018, Perşembe 12:01
banner

Aktuğ: "Namsoy taraftarlarını sakinleştirsin, başında şişe kırılan arkadaşlarımız var"

Aktuğ: Namsoy taraftarlarını sakinleştirsin, başında şişe kırılan arkadaşlarımız varLapta Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mustafa Aktuğ Lapta Belediyesi'nin mali durumunun kötü olduğunu belirterek açıklamalarda bulundu.
Paylaş  
44
14
44
0

banner

Kıbrıs Postası

Kıbrıs Postası TV olarak Facebook ve Twitter'den canlı yayınlanan Ulaş Barış'ın hazırladığı seçim gündemi programına katılan Lapta Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mustaf Aktuğ seçimle ilgili projelerini anlattı.

Bölgedeki seçim sürecindeki gerginlikleri değerlendiren Aktuğ, şunları kaydetti:

"BAŞINDA ŞİŞE KIRILAN ARKADAŞLARIMIZ VAR, TANSİYON GERGİN"

"Tansiyon biraz gergin. Biz her ne kadar sakin durmaya çalışsak da baya bir sıkıntılı bir süreç devam ediyor. Tek adamlık ve diktatörlük bir yönetimle yönetilen bir belediyeyi düzeltmek için yola çıktık. Daha güzel, çağdaş, özgür bir Lapta için geliyoruz dedik ama maalesef seçim sürecinde bu özgürlüğün kısıtlanarak devam ettiğini gördük. Baskı yapıldığını görüyoruz. Rakibin bir elemanı elinde bir listeyle her gece Lapta merkez ve köylere giderek ev sahiplerinden izinsiz Namsoy'un bayraklarını dikiyor. Bayrak olayı yasaktır belli noktalar haricinde. Bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Lapta'ya girdiğinizde her yerde Namsoy bayrakları görülecek ve Fuat Namsoy bu işi aldı götürdü algısı yaratılacak. Ama böyle bir şey yok. Kendi diktirdiği bayraklardır. Yol kenarına, bahçe duvarına, evin dışına bir poster dahi asamazsınız. İrtibat noktaları vardır ve oralara da izin alarak posterleme ve bayraklama yapabilirsiniz. İnsanlar neden bu bayrakları sökmüyor? Tamamen fişlenme noktası var. Kimin söktüğü kontrol ediliyor. 24 yıldır bu adam burada ve herkesin, özellikle de çalışanlar ve aileleri üzerinde büyük bir baskıları var. Bunu miting ve konvoylarına dahi yansıtıyorlar. 24 Haziran'da bölge hem fikir hem de siyasi özgürlük kazanacak. Herkes kendi siyasi fikrini 25'inden sonra özgürce ifade edebilecektir. Bizim açımızdan seçim sonuçları tabii ki önemli ama biz sakin götürüyoruz. Geniş bir ekibimiz var. 6 öğretmen arkadaşımız var. Namsoy da kendi tarafını sakinleştirsin. Kişisel problemimiz yok ama gerginiz. Aşırı bir tahrik var, aşırı bir tansiyon yükselmesi var. Biz bunu ne kadar indirmeye çalışsak da tek taraflı olacak bir şey değildir. Baskıyla, tehditle bu yarış illa ki tansiyonu yükseltir. Herkes zaten Lapta'da kararını vermiştir. Lapta'da değişim zamanıdır. Pazara kadar herkes sakince otursun. Gece geçmiyor ki bir olay, bir tartışma yaşanmasın. Biz bunların önüne geçmeye çalışıyoruz, yansıtmıyoruz. Başında şişe kırılan arkadaşlarımız var. Biz siyaseti bu yönde yapmak istemiyoruz. 

"BİZİM DE TOY ARKADAŞLARIMIZ VAR, NAMSOY TARAFTARLARINI SAKİNLEŞTİRSİN"

Bizim de toy, genç arkadaşlarımız var. Bu tahriklere kapılabilecek, insanlarımız var. Ekibimizdeki öğretmenler ders verir gibi çou-cukları alıyor, 'sakin olun, farklı şeyler düşünün' diye telkinlerde bulunuyorlar. Fuat Namsoy’dan da taraftarlarını sakinleştirmesini istiyorum. Ama inancım yok. Dün bir konvoy yapıldı, 'o konvoyda olacaksın, eşinin arabası varsa arabasıyla gelecek' diye dayatıldı. Bir algı yaratılmaya çalışıldı. Festival alanında ilkçe seçim kurulunun bildirdiği o alanda hiçbir politik hareket yapılmayacağını bilmesine rağmen Namsoy adeta bir miting yaptı. Şikayet ettik. Namsoy’a da bize de gelen bir yazı var. Festivaller seçim yasağına girmiyor ama adayların orada konuşma yapması, plaket, çiçek alıp vermesi kesinlikle yasak. 

Güzelyurt da bir belediye ve orada da bir festival var. İkisi de aynı partiden ve festivali seçim sonrasına erteledi. Namsoy da bunu yapabilirdi. Bunu Seçim Kurulu da takip ediyor". 

"TESPİT EDEBİLDİĞİMİZ BORÇ MİKTARI 20 MİLYON TL"

Lapta Belediyesi'nin maddi koşullarını da değerlendiren Aktuğ, şunları söyledi:

"Belediye’nin mali durumu kötü. Aziz Gürpınar, işten durdurulan 31 arkadaşımızdan birisidir. Belediyeye yazı yazdık, mali durumunuzun iyi olduğunu anlatıyorsunuz televizyonlarda, bunu öğrenmek istiyoruz dedik. Fuat Bey bize cevabını yazdı ve cevap gayrıciddiydi. Belediyenin borçları vardır, 1 milyon kalan bir banka borcu vardır diye bir yanıt verdi… Belediyenin bankalara 8, elektrik kurumuna 7, ihalenin iptali davası nedeniyle 2 milyon 400 bin liraya yakın borçları vardır. Şu andaki rakam 20 milyon civarında bir borç vardır. 31 arkadaşımızın bazılarının ben bu insanların oyunu alır mıyım diye çağırıp tazminatını ödemek vaadiyle kullanmak istiyor. Bu arkadaşlar 3 yıl önce işten durduruldu, ihtiyat sandığı ve sigortalarını yatırmamakla birlikte tazminatlarını da vermiyor. Sadece tespit edebildiğimiz rakam 20 milyondur, daha büyük rakamlar olduğu söylentisi Lapta’da dolaşıyor.

HALK KONSEYLERİ

Karşıyaka’da mali yapı kötü olmasına rağmen bri park yapıldı. Karşıyakalı memnun mudur bundan? Bizce hayır. Başkan veya meclis üyelerinin karar vereceği icraatlar yerine halk konseyleri kurarak halkın karar vereceği bir çalışma yürüteceğiz. Karşıyaka’nın ihtiyacı olan bir park da değildir. Okula giden yollarımızda, 450 öğrencili merkez ilkokulumuzun yolunun kaldırımsız olması bu parkın gereksizliğini gösterir. O yolda ışık dahi yok. Yoldan 1 metre aşağısı banket ve insanlar yürüyemiyor. Parkı herkes ister ama öncelikli olan bu değildir. İhtiyaç, istek ve önceliklere halkın konseyiyle karar verilecek.

Yaptığı bir liste olduğu söyleniyor Namsoy’un. Lapta Belediyesi çalışanı değerlidir. Ne kadar özverili olduklarını çok iyi bilirim. Huzursuzluğun verimsizlik getirdiğinin de farkındayım. Önce huzuru inşa etmemiz gerekiyor. İlk önceliğimiz çalışan olacak. 

BES, Lapta Belediyesi’nde örgütlendi. Oradaki iş güvencesini sağladı. Ondan sonra çok dedikodular geldi. 

Mustafa gelirse aynı şeyle karşılaşacağız diye bir söylem geliştiriyorlar. Sözünü veriyorum, bir tane bile belediye çalışanını ayırmayacağım. Çalışan huzursuz… İşine karşı bir sorun olmadıktan sonra herkes görevini yapacak. Mustafa gelirse bizi odaya kapatacak diye bir şey yoktur.

"SU, KÂR AMACI GÜTMEDEN VERİLMELİ"

En büyük sıkıntı su fiyatlarıdır. 5.75 tonaj başı fiyat var. TC’nin Lapta’ya çıkan bir suyu var. Su bizim elimizdedir ve buna karşılık 5,75 ve ayrımsız, tek tarife söz konusudur. Su, turizmciye de, hayvancıya da 5,75’ten veriliyor, bu da büyük sıkıntı yaratıyor. Alsancak Belediyesi’nde 4,30 TL olan suyun bizde 5,75 olması doğru değil. Bir kaçağı, işletim gideri, elektrik pompaları, su izale hatları gibi değerleri aldıktan sonra suyu bir kâr amacı gütmeden vermek gerekli. Geçmiş yönetim 6 TL bir rakam belirledi ve giderlerini 6 TL’ye denk getirmeye çalışarak kâr amaçlı çalıştı. Suyun kâr amaçlı gitmemesi gerektiği düşüncesindeyiz.

"TOPLAMDA 50'NİN ÜZERİNDE ÇALIŞAN İŞTEN AYRILDI"

31 kişi başkanın imzasıyla işten durduruldu. Sonradan da bir 20 kişi o huzursuzluk ve koşullardan dolayı işten ayrıldı.

"KİMSE BASKI, TEHDİT VE TAHRİKE GELMESİN"

Bizim tarafımız bu süreci sakin götürme yönündedir. Namsoy’un da kendi tarafını sakinleştirmesini talep ediyoruz. Baskı, tehdit ve tahrike kimsenin gelmemesini istiyoruz. Sakin götürmek istiyoruz. Bu bir kavga değil, hizmet yarışıdır. Herkes kendini anlattı. Halk kararını verir. Kimsenin kimseye baskı yapma, tehdit etme noktasında olmaması gerektiği inancındayız. Herkes sandığı kabullenmek zorundadır ve 24’ünden sonra yine birlikte olacağımızı bilmemiz gerekir. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
0
 
4
 
2
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Çatı tamir ederken düştü
image Lapta'da bir vatandaş evinin çatısını tamir ederken çatının çökmesi sonucu yaralandı.
Aktuğ: "İş yapmayan daireler kapansın, yetki ve bütçeleri belediyelere aktarı...
image Lapta Belediye Başkanı Aktuğ, son dönemlerin en sık tartışma konusu olan Belediyeler Reformu ile ilgili görüşünü ortaya koydu. Aktuğ, belediyelerin yapısını güçlendirmeden yapılacak olan hamlelerin, vatandaşı olumsuz ...
Lapta'da 20 Temmuz Sokak'taki yol trafiğe kapalı
image Lapta'da Yavuz Mahallesi 20 Temmuz Sokak'taki yolun bir kısmı 15 gün boyunca trafiğe kapalı olacak.