Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> AKDOĞAN 10 Eylül 2016, Cumartesi 17:12
banner

Akdoğan Belediye Başkanı Latif yaptığı ve yapacağı projeleri açıkladı

Akdoğan Belediye Başkanı Latif yaptığı ve yapacağı projeleri açıkladıAkdoğan belediye başkanı Ahmet Latif dün akşam 2. yılında yapılan ve son 2 yılda yapmayı planladığı projelerini Akdoğan'da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.
Paylaş  
166
192
158
0

Akdoğan Belediye Başkanı Ahmet Latif'in açıklaması şöyle:

"Değerli Meclis üyelerim, Muhtarım, okul müdürlerim, basın emekçilerim, değerli misafirlerim ve siz değerli Akdoğanlılar geçen yıl 29 Haziran tarihinde 1 yıllık icraatlarımızı paylaştığımız ve bundan sonra geleneksel hale getirmeyi planladığımız icraatlarımızın 2. yılında yaptıklarımızı ve son 2 yılımızda yapmayı planladığımız projelerimizi sizlerle paylaşmak için gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme toplantısına hepiniz hoşgeldiniz

Gerçekleştirdiğimiz Projelerden İlk olarak Akdoğan Mezarlığı Projesiyle başlamak istiyorum.

Herkesin atasının yeğeninin ailesinden birilerinin gömülü olduğu bu mezarlığın durumu gerçekten içler acısıydı. İlgisizlikten ve bakımsızlıktan büyüyen ve kuruyan otlar, biriken çöpler,yolu ve kaldırımı olmayan,kaybolanmezarlarınbulunduğu,sularının akmadığı bir mezarlığımız vardı. Mezarlığımızı beldemize yakışır hale getirmek için başlattığımız projemizleilk olarak sahipsiz kalmış mezarların yerlerini belirlemek için kırmızı bloklarla etraflarını kesip topraklandırdık.Bakımsızlıktan ve duyarsızlıktan dolayı tilkilerin yuvaladığı mezarların yeniden topraklarını doldurduk ve üzerlerini naylonlayıp, çakılladık.

Yolunu kaldırımını suyunu çevre düzenlemesini kimsesiz ve yoksulların mezarlarını da Akdoğan Belediyesi öz kaynakları ile yaparak Tüm KIBRIS’ın en güzel, en temiz ve en bakımlı mezarlığına kavuşturduk.

2. Projemiz Dere Yataklarına İstinad Duvarı Yapımı projesi

T.C. Yardım Heyetinin katkıları ile gerçekleştirilen projenin amacı Akdoğan'ın Güney Doğusu ve Güney Batısını çepeçevre saran dere yatağının tıkanmış ve kapanmış zemininin ıslahının gerçekleştirilmesidir.

Projede öngörülen mesafe 1900 metre tüllük alanın taş duvarlarla örülmesiydi. Ancak belediyemizin akılcı tasarrufçu ve piyasaya vermiş olduğu güvenden dolayı mevcut mesafeyi 2500 metre tül olarak gerçekleştirilmiştir.

Proje bedeli olan 300,000 TL'lik miktarla 1,900 metre tül yapılması gerekirken ayni parayla 2500 metre tüllük taş duvar örülmüştür. Köyümüze yeni bir çehre kazandıran dere yatağı hem çevre dostu,hem de köyümüzü olası su baskınlarından korumaktadır.

3.Projemiz çöp alanının ıslahı projesi

EskiçöpalanımızAkdoğan’asusağlayankuyularayakınbirbölgedeolduğuiçinıslahedilerekbölgeyiyeşillendirmekamacıyla 5000 adetfidandikildi.Bu yılda buranıntellenmesiyleilgiliprojesunuldu.

4.Projemiz Köy içi Yolların Asfaltlanması projesi

Asfalt dökülen yerler

Hasan Ziya Aykol sokak, Muhtar Ali Rauf sokak, Şht.Emin Celal sokak, ŞhtNesip Hasan Sokak, Lala Mustafa Paşa Sokak, Cumhuriyet caddesi, Celal dora sokak, Şht. Sıtkı Ali sokak, Şht Mehmet Pehlivan Sokak, Ordu caddesi,20 temmuz sokak Namık Kemal sokak, Dr. Fazıl Küçük Caddesi Şht.Münür Dilaver Sokak ,Karaoğlanoğlu sokak, Atatürk meydanı,Belediye parkı otoparkı mezarlık girişi, mezarlık oto park,organize hayvancılık bölgesi yolları asfatlandı.

toplamda 1711,62 ton asfalt döküldü.

5.Belediye Binasının tamiri projesi

Belediyemizin ilk hali, sizin de gördüğünüz gibi Belediyebinamız epey bir yıpranmıştı. Hizmet binamız aynı zamanda kentimizi temsil eden bir çehredir. Bu binayı Akdoğan kentine yakışan bir görünüme sokmak için modern belediyecilik anlayışı kapsamında tadilata aldık. Mermerler yenilendi tüm bina boyandı,binanın çevresi çiçeklendirildi ayrıca Belediye Binamızın yan taraflarına Engelli Vatandaşlarımız İçin Rampa yapıldı.

5.Projemiz Kaldırım ve Derenaj Çalışmalarımız

Akdoğan Akdoğanolalı böyle bir çalışma ne gördü ne de görecekti.Bu çalışmalar yıllar önce yapılması gereken ama bir türlü yapılamayan çalışmamızdır.son 15 yılda 900 metre kaldırım yapılmasına karşın 1 yıllık çalışmamızneticesinde Akdoğanımıza 5500 metre kaldırım ve derenajıyla birlikte görme ve ortopedik engellilerin de kullanabilecek şekilde Avrupa Standartlarına göre yapılarak tamamlamak üzereyiz.Bu kaldırımlar yapılırken önceliği yağmurdan sonra mağduriyet yaşayan mahallelerimize tanıdık. Projemizin tamamlanmasına son 100 metrelik bir bölüm kaldı. Kaldırım demek ayrıcalık demek, kaldırım demek uygarlık demek, kaldırım demek refah demek, kaldırım demek temizlik demek.

Köy içi Temizlik Çalışmaları

Düzenli olarak köy içerisinde temizliklerimiz yapılmaktadır. Belediyemize aldığımız çekirge aracıyla işlerimiz hem daha hızlı oldu hem de dozer ve kamyonun yaptığı işi kendi başına yaptığı için mazot ve işgücü tasarrufunda bulunmuş olduk.

Haşereyle Mücadele

Bu yılki haşere ile mücadelemizde ev ve işyerleri bazında imza karşılığında ilaçlamalar yapıldı ve bundan sonra da bu şekilde yapılmaya devam edilecek.

Su Sorunu için Önlem alındı

Evet gelelim adamızın en önemli sorunu dolayısıyla beldemizinde en önemli sorununu olan su sorununa. Yaşanan kuraklıklardan dolayı yer altı sularının azalmasıyla gündeme gelen ve adamızı da derinden yaralayan sorunumuzu da belde halkımıza yaşatmadan geçebildik. İnanılmaz çalışmalar sonucunda yeni kuyular yeni kuyu yerleri zamanında tesbit edilip sorun yaşamadan çözümleri üreterek su sıkıntısı yaşamadan bir yazımızı daha geçirdik. Evet doğru biraz tuzlu olabilir, biraz kireçli olabilir ama su sorunu yaşamadan yılımızı geçirdik.

Tüm ev,işyeri ve ağıllara Akıllı Sayaç montajı yapıldı

Devletlerarası imzalanan su antlaşması ile adamıza getirilen suyu tüm hane ve ağıllarımıza akıllı sayaçlaulaştırdık. Verilen sunun ücreti belediyemizin devlet katkısından peşin olarak kesileceğinden dolayı verilen sunun ücretini tahsil edebilmek için akıllısayaçtanbaşka bir yolumuz yoktu.

ARITMA TESİSİ

Akdoğan Belediyesi Arıtmasının yıllardır değiştirilmeyen tüm ana ve ara filtreleri değiştirilip yenilendi.

AKDOĞAN PİKNİK ALANINA TUVALET YAPILDI

Geçen yıl 1 MAYIS pikniğimizi gerçekleştirdiğimiz alana yeni tuvaletler yaptırılıp çağdaş ve her zaman kullanılabilir bir duruma getirildi.

AKDOĞAN SAĞLIK OCAĞI TAMİR EDİLDİ

Akdoğan beldesi ve bölge köylerine 112 HIZIR dahil gün boyu sağlık hizmetini kesintisiz bir şekilde sağlamak için tavanı, sıvası, su tesisatı, kuyularına kadar gerekli tüm yerleri tamir edilip AkdoğanSağlıkOcağıhalkımızın kullanımına sunuldu.

Çiçeklendirme Çalışmaları

Yıllarca mahalleler arasında kalmış ve mahallelinin çöplerini biriktirdiği yerler düzenlenip çiçeklendirildi.

AKDOĞAN ÖZGÜRLÜK STADYUMU BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARI

Yılladır atıl vaziyette bulunan Akdoğan Özgürlük Stadyumu yapılan protokol ile Spor Dairesinden Akdoğan Belediyesinin kullanımına verildi.

Çocuklarımızı ve gençlerimizi spora yönlendirmek için ,yapılan çimlendirme çalışmaları sonucunda sahamızı kullanılabilir duruma getirdik.

42. Akdoğan Spor Kültür ve Sanat Festivali Düzenlendi

Akdoğan Akıncılar Gençlik Kulübü tarafından düzenlenen festival, bu yıl Akdoğan Belediyesi’nin himayelerinde, Akdoğan Spor, Kültür ve Sanat Festivali adı altında moda tasarımcısı ve kurgucu Abdullah Öztoprak tarafından organize edildi.

Gençlik Dairesi ile İşbirliği yapıldı

Gençlik Dairesi Müdürü Sn. Hatice Düzgün ile yaptığımız değerlendirmede Akdoğan Gençliği ve bölge gençliğine en yararlı olabilmek için ortak hareket etme kararı alınmıştır.

Duvar Boyama Etkinliği düzenlendi

Bisiklet turu düzenlendi

HALASULTAN TEKKESİNE ZİYARET DÜZENLENDİ

Yaşlılar Haftası nedeniyle Hala Sultan Tekkesine yaptığımız ziyarette 180 yaşlımızı Hala Sultana götürdük.

İFTAR YEMEĞİ

Akdoğan Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti katkılarıyla Akdoğan Belediye parkında yoğun bir katılımla iftar yemeği düzenlendi.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Öğretmenler Gününde Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu öğretmenleri, Polatpaşa Lisesi Öğretmenleri ve Akdoğandaki emekli öğretmenlerimizin günlerini kutladık.

YATIRIMLAR

Akdoğan Belediye personelinin son 10 yıldır yapılmayan sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve vergilerini 1 Ocak 2016 dan itibaren yatırmaya başladık. Tabi bunun yanında bugüne kadar hiç ödenmeyen AkdoğanBelediyesininelektrik borcunu da 1 Ocak 2015 ten itibaren güncel ödemeye başladık.

Mehmet Özuğurlu Emeklilik

Yıllardır yatırılmayan Belediye işçileri ve memurlarının Sosyal Sigorta, İhtiyat sandığı primlerinden dolayı yalnızca 1 işçimizin yatmamış ihtiyat sandığı prim bedeli Anapara 29,957.12TL İKEN 19.765.08 TL GECİKME ZAMMI İLE birlikte toplamda 49,722.20TL ödemek zorunda kaldık.

Aynı şekilde Sosyal sigorta primleri 57.502.72TL Ödenmesi gerekirken sadece 1 personelimiz için 32,497,28TL gecikme zammı ödemek zorunda kaldık ve toplamda 90,000TL ödedik.

MART 9’ U VE 1 MAYIS PİKNİĞİ DÜZENLENDİ

Belde halkımızın daha fazla görüşüp kaynaşması için Mart 9’u ve 1 Mayıs pikniklerimizi geleneksel hale getirdik.

1.EMEK FESTİVALİ DÜZENLENDİ

Akdoğanda ilk kez köy meydanlığında I. EMEK FESTİVALİ düzenlendi ve bundan sonra da geleneksel hale getirilmesi kararı alındı.

KAN BAĞIŞI KAMPANYASI DÜZENLENDİ

Halkımızın yaşadığı sıkıntılara bir nebze yardımcı olabilmek, toplumsal duyarlılığı sağlamak açısından KAN BAĞIŞI kampanyası düzenledik.

İLİK DONÖR KAMPANYASI DÜZENLENDİ

Biri Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulunda öğrenim gören diğeri bir köylümüzün yakınının tutulduğu amansız hastalığa bir umut olabilme adına ilik DONÖRÜ kampanyası düzenlendi ve adamızda en fazla katılımın ve duyarlılığın yaşandığı belde ünvanını aldık. Katılan, katılmak isteyip başka sorunlarından dolayı katılamayan herkese gösterilen duyarlıklıktan dolayı burdan bir kez daha teşekkürü bir borç bilirim.

İLK GAZETEMİZ YAYINLANDI

Belediyemizin yaptığı ve yapacağı projeleri tüm bölge ve belde halkına daha iyi ulaştırabilmek için Akdoğan gazetesini çıkarmaya başladık.

2. Bahar Yaşam Kulübü Üyelerinin Doğum Günleri günü gününe Kutlanmaktadır

2. BAHAR YAŞAM KULÜBÜ ÜYELERİ İÇİN KUAFÖR VE SAĞLIK HİZMETLERİ DEVAM EDİYOR

OKULLAR 2016 DERS YILINA HAZIR

Tüm okullarımız yeni ders yılına sorunsuz başlaması için gerekli bakım onarım ve temizliklerini yaptık.

Akdoğan Belediyesi Halk Dansları Topluluğuna kayıtlar başladı

Halkımızın büyük bir istek ve arzusu ile istediği Akdoğan Belediyesi halk dansları topluluğunu da kurduk ve kayıtlarını almaya başladık.

YENİ PROJELER

1. Akdoğan Belediyesi Çocuk Parkı Projesi
2. Açık Hava Spor Merkezi Projesi
3. Özgürlük Stadyumu Yenilenmesi Projesi
4. Akdoğan Belediyesi mevcut binanın tadilatı yapılarak çok amaçlı salona dönüştürme programı projesi
5. 2. Etap mezarlığın zemin dolgusu, mezarlık, duvarların tamiratı ve sıvanması, çardak ve kaldırım projesi
6. Köy Meydanlığı Tuvalet Projesi
7. Ormanlık Arazi Telleme Projesi
8. Atatürk Büstü yakın çevresinin düzenlenmesi ve tamir edilip yenilenme projesi
9. Salhane Projesi
10. Akdoğan Belediyesi’ne ait Şantiye+Ambar+Telleme Projesi
11. Piknik Alanı projesi

Vaktinizi ayırıp gelip bizleri dinlediğiniz için, Akdoğanımızı bölgenin merkezi, bölgenin örnek belediyesi yapmak için ben ve meclis üyelerim çıktığımız bu yolda bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Akdoğanımızı daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğimizisöyler Herkese hayırlı akşamlar dilerim."


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Özsağlam: "Hükumetin Akdoğan belediyesine karşı stadyumla ilgili yaklaşımı ka...
image Muhittin Tolga Özsağlam sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hükumetin Akdoğan belediyesine karşı stadyumla ilgili yaklaşımının kabul edilmez olduğunu kaydetti.
Akdoğan Belediyesi'ne ait tankere el konuldu
image Akdoğan Belediyesi'ne ait su tankerine, aracın arkasında bulunan deponun, başka yerden alınıp üzerine monte edildiğine ilişkin iddia üzerine polis tarafından el kondu.
Akıncı, iade edilen bayrak ve Denktaş fotoğrafını okul müdürüne teslim etti
image Cumhurbaşkanı Akıncı, Akdoğan'daki Dr. Fazıl Küçük İlkokulu Müdürü Özkaramehmet'i kabul etti. Akıncı, okul müdürüne, Rum aile tarafından getirilen bayrak ve fotoğrafı teslim etti.