Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TATLISU 1 Eylül 2013, Pazar 10:51
banner

Tatlısu'nun doğusunda biriken çöpler, çevreye ciddi zarar veriyor

Tatlısu'nun doğusunda biriken çöpler, çevreye ciddi zarar veriyorTatlısu'nun doğusunda biriken çöpler, çevreye ciddi zarar veriyor.
Paylaş  
84
103
84
3

banner

YAKLAŞIK 70 TANE DAHA VAR

Tatlısu’da, 2000’li yılların ortasında artan inşaatlaşma ve beraberinde getirdiği nüfusun ürettiği tüm katı atıklar, köyün 100 metre doğusunda, bir dere yamacında bulunan çöplüğe dökülüyor. Ülke genelinde sayıları yaklaşık 70 civarında olan bu tür çöplükler için çözüm üretilmesi bekleniyor

Tatlısu’nun doğusunda bulunan çöplük, özellikle 2000’li yılların ortasında artan inşaatlaşmanın ardından bölgede nüfusun artmasıyla daha da büyüdü. 

Girne’de ikamet eden ancak hafta sonlarını Tatlısu’daki evinde geçiren Timuçin Karacamert, manzaranın Tatlısu için hiç de iyi bir görüntü olmadığını, özellikle kış ayalarında rüzgarın da etkisiyle ormanın plastik poşetle dolduğunu söyledi. 

Karacamert, köyün yaklaşık 100 metre doğusunda bir dere yamacına boşaltılan çöplerin, yağmur sularıyla birlikte devletin yaptırdığı baraja doğru aktığını anlattı. 

“Benim çıkardığım çöpler da oraya atılır. Bazen çöpleri toplayıp Girne’ye götürmek isterim. Çöplerin döküldüğü bölgede yürüyüşler yaparım ve diğer insanların rahatsız olduklarını söyleyebilirim” diye konuşan Karacamert, bu yıl görüntünün çok daha kötü olduğunu, arttığını belirtti.
   
“25-30 senedir orası kullanılıyor”

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ise bölgenin, Tatlısu’nun çöplüğü olduğunu söyledi. “25-30 senedir orası kullanılır. Her yıl gerekli tedbirler alınır. Genellikle gömülür. Çöp alanı oluşturulurken, en uygun yer orasıydı” diyen Orçan, bölgenin hem bulunduğu alan itibarıyla gözle görülmediğini, koku yaymadığını hem de yer altı sularına karışmadığını anlattı.

“Daha uygun yer yok” diyen Orçan, Mağusa’daki çöp toplama merkezine Tatlısu’nun çöplerini transfer etmenin hem teknik hem de maliyet açısından imkansız olduğunu kaydetti.

Güngör projesi altında bölgeye çöp toplama yeri oluşturulması için talepte bulunduklarını söyleyen Orçan, bu taleplerinin henüz yerine getirilmediğini ifade etti.

“Konut ve işyeri sayısı arttı”

Tatlısu Belediyesi, köyün yanı sora Yalı Mahallesi, Aktuç Mahallesi ve Küçükerenköy Mahallesi’nden sorumlu. Özellikle 2004’ten sonra yaşanan inşaat patlaması nedeniyle bölgede hem konut hem de işyeri sayısının arttığını kaydeden Tatlısu belediye başkanı,“Çöplük nedeniyle kimsenin rahatsız olmadığını vurguladı. Orçan, konu hakkında şikayette bulunan kişinin art niyetli olduğunu söyledi.

Uygunluğu denetlenecek

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer, belediyelere ceza kestiklerini ancak oluşturulan çöplüğün uygun olup olmadıklarını değerlendireceklerini söyledi. Konuyu daire içerisindeki görevlilere aktaracağını belirten Ünlüsoyer, Güngör Katı Atık Depolama Merkezi ile ilgili gerekli projelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Ünlüsoyer’in verdiği bilgiye göre, ülke genelinde Tatlısu’dakine benzeyen 70’e yakın çöplük olduğunu ifade etti.

Osman Kalfaoğlu - Kıbrıs Gazetesi


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
17 Haziran 2014, Salı
naz         - magosa
Paraları birlikte yediniz galiba sayın gıbrisli.tatlisuda yapılan hizmetlerden haberinizin olmadığı çok açık. Diğer belediyelerin örnek alabileceği tek belediye ve tek başkan Hayri Bey
dir.birini tanımadan arkasından ancak sizin gibiler atıp tutar.

17 Haziran 2014, Salı
akatu         - akatu
merak ettim sorma ihtiyacı duydum Gıbrıslı kardeş tatlısu halkına yapılan hizmetlerde göremiyorum yorumlarınızı rüşvet ve yolsuzluk varsa cıkarsınız ve dava acarsınız bukadar duyarlıysanız ama isminizin arkasına saklanmayın öyle 200 binliraya çöp ıslahı olsaydı tüm belediyeler yapardı gıbrıslı kardeş.

4 Haziran 2014, Çarşamba
Gibrisli         - Seher
Rusvet olan yerde buna benzer manzaralar normaldir. Halbuki bu kadar yeni konuttan toplanan paralar bu utanc verici manzarayi rahatlikla ortadan kaldirir. Bankada 200 bin TL var ama cebinizde olan paralar on kat daha fazladir.

banner
banner
banner
banner

Aniden rahatsızlanarak yaşamını yitiren Mott'a otopsi yapıldı
image Tatlısu'da Bernard Frederıck Mott aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.
Belediyeye ait araçlar özel koruma bölgesinden kum aldı: "Haberim yoktu, iade...
image Tatlısu Belediyesi'ne ait iş araçları, Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi'nden kum alırken objektife yansıdı. Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan Tatlısu Belediye Başkanı Orçan, çalışanların kendisinden habersiz b...
Meteoroloji Dairesi: "En fazla yağış metrekareye 31 kg ile Tatlısu'da gözlend...
image Meteoroloji Dairesi, bu sabah itibarıyla son 24 saate en çok yağış alan bölgenin, metrekareye 31 kilogramla Tatlısu olduğunu açıkladı.