Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TATLISU 10 Ocak 2019, Perşembe 11:05
banner

Tatlısu Belediye Başkanı Orçan: "Çağdaş belediyecilik anlamında geride kaldık"

Tatlısu Belediye Başkanı Orçan: Çağdaş belediyecilik anlamında geride kaldıkTatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, belediyelerin mali durumunun iyileştirilebilmesi için, Belediyeler Yasası’sın değişmesi gerektiğini vurguladı. 1995 yılında yapılan yasa ile belediyelerin faaliyetlerini sürdürmeye çalıştığını belirten Orçan, “Çağdaş belediyecilik anlamında çok geride kaldık. Yasaların süratle düzenlemesi; belediyelerin yeni gelir kaynakları elde etmesi lazımdır” dedi.
Paylaş  
23
15
26
0

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan Girne Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

“BORCUMUZ YOK”

Tatlısu Belediyesi’nin mali yapısında bir sıkıntı olmadığını bildiren Orçan, “Tatlısu Belediyesi’nin sürdürülebilir bir mali yapısı var. Ne özel ne de kamu şirketlerine, herhangi bir yere borcumuz yoktur” dedi. Belediye çalışanlarının sosyal hak ve menfaatlerini koruyarak maaşlarını düzenli ödediklerini dile getiren Orçan, “Altyapı yatırımlarını yapan, normal rutin belediyecilik hizmetlerini borçsuz bir şekilde devam ettiren bir belediyeyiz” ifadelerini kullandı.

Tatlısu Belediyesi’nin mali disiplin çerçevesinde yürütüldüğünü bildiren Orçan, “Gelir gider dengesini kurarak, yatırımlarımızı ve personel giderlerimizi ayarlıyoruz” dedi.

“BELEDİYELER YASASI’NIN 10 YILDIR DEĞİŞMESİNİ BEKLİYORUZ”

Belediyelerin genel itibariyle ciddi mali sorunları olduğuna dikkat çeken Orçan, sorunların temelinde 10 yıldır değişmeyen Belediyeler Yasası olduğunu söyledi. “Belediyeler Yasası bir an önce değiştirilerek belediyelerin önü açılmalıdır” diyen Orçan, belediyelere mali ve idari olarak yetki tanınması ve fırsatlarının arttırılması gerektiğini belirtti.

1995 yılında yapılan yasalar ile belediyelerin faaliyetlerini sürdürmeye çalıştığını ifade eden Orçan, “Çağdaş belediyecilik anlamında çok geride kaldık. Süratle yasaların yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Belediyelerin buna bağlı olarak yeni gelir kaynakları elde etmesi lazımdır” dedi.

“ARKEOPARK PROJESİ TURİZM POTANSİYELİNİ ETKİLEYECEK”

Orçan, Tatlısu Belediyesi’nin 2019 yılı için projelendirdiği ve bütçeyle birlikte yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

En önemli çalışmalarından birinin Tatlısu-Akanthou Sit Alanı’nı ve çevresi için hazırlanan ‘Arkeopark Projesi’ olduğunu söyleyen Orçan, “Tatlısu bölgesinde turizm potansiyelini ciddi şekilde etkileyecek bu proje ile ‘Neolitik Dönem ’de bölgede bulunan yerleşim, kerpiç yapı ile rekonstrüksiyon edilerek yeniden canlandırılacak. Arkeopark kerpiçleri yapılmaya devam ediyor. Hava şartlarının düzelmesiyle birlikte Mart- Nisan ayı içinde projenin yapımına başlamayı hedefliyoruz” dedi.

Tatlısu Plaj için çevre düzenlemesi ve piknik alanı projelerinin olduğunu belirten Orçan, bölgeye katkı sağlayacak çok amaçlı bir kültür merkezi ve spor salonu kazandırmak istediklerini söyledi.

BİSİKLET YOLU PROJESİ

Orçan sözlerine şöyle devam etti:

“Bir diğer projemiz Cumhuriyet Caddesi’nin genişletilmesi, kaldırım ve istinat duvarının yapılmasıdır. Ayrıca Cumhuriyet Caddesi’nde sokağa bakan evlerin dış cephelerinin orjinallerine sadık kalınarak restore edilip turizme kazandırılmasını hedefliyoruz.

Alt yapı projelerimizden ise Yalı Mahallesi yağmur suyu, drenaj ve kaldırım çalışması aynı zamanda bisiklet yolu projemiz bulunuyor. Arkeopark Projesi ile bağlantılı olan Kazı Araştırma Merkezi projemiz var.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Aniden rahatsızlanarak yaşamını yitiren Mott'a otopsi yapıldı
image Tatlısu'da Bernard Frederıck Mott aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.
Belediyeye ait araçlar özel koruma bölgesinden kum aldı: "Haberim yoktu, iade...
image Tatlısu Belediyesi'ne ait iş araçları, Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi'nden kum alırken objektife yansıdı. Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan Tatlısu Belediye Başkanı Orçan, çalışanların kendisinden habersiz b...
Meteoroloji Dairesi: "En fazla yağış metrekareye 31 kg ile Tatlısu'da gözlend...
image Meteoroloji Dairesi, bu sabah itibarıyla son 24 saate en çok yağış alan bölgenin, metrekareye 31 kilogramla Tatlısu olduğunu açıkladı.