Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TATLISU 17 Haziran 2019, Pazartesi 15:42
banner

Tatlısu Belediye Başkanı Orçan'dan güneş enerjisi sistemi önerisi

Tatlısu Belediye Başkanı Orçan'dan güneş enerjisi sistemi önerisiTatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, KKTC'nin solar enerji sistemi kullanmak için çok uygun bir ülke olduğuna dikkat çekti. Yılın 365 günü adanın güneş aldığını, buna rağmen güneş panellerinden yeterince yararlanılmadığını söyleyen Orçan, çevre dostu, temiz ve yenilebilir enerji kaynağı olan solar sistemin son derece önemli olduğunu vurguladı.
Paylaş  
5
3
6
0

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, solar enerji sisteminin önemine ilişkin Girne Postası’na açıklamalarda bulundu…

Orçan, KKTC’nin solar enerji sistemi kullanmak için çok uygun bir ülke olduğunu belirterek, adanın neredeyse 365 gün, güneş ışığı gördüğünü, ancak güneş panellerinden yeterince yararlanılmadığını söyledi.

Bir takım bürokratik ve siyasi nedenlerden dolayı güneş enerjisinden yararlanılamamanın üzücü olduğunu belirten Orçan, solar enerji sistemiyle çevreyi kirletmeden ve elektrik faturası göndermeden ülkenin elektrik ihtiyacının karşılanmasının mümkün olduğunu ifade etti.

“DEVLETİN YATIRIMI YAPACAK GÜCÜ YOKSA VATANDAŞ TEŞVİK EDİLMELİDİR”

Devletin konuyla ilgili teşvik edici olması gerektiğini belirten Orçan, “Devlet solar sistemle ilgili maliyetlerin düşmesine yardımcı olursa, enerji açığımızın tamamını güneşten sağlayabiliriz” dedi. Devletin bu yatırımı yapacak gücü yoksa, vatandaşı teşvik etmesi gerektiğini söyleyen Orçan, “Devlet tarafından sağlanan düşük faizli desteklerle vatandaş teşvik edilebilir” diye konuştu.

Teknecik Elektrik Santrali’nden çıkan dumanın insan sağlığına verdiği zararları hatırlatan Orçan, solar enerji sisteminin çevre ve insan sağlığı açısından önemli olduğuna işaret etti.

“FARKINDALIK YARATMAK İÇİN BİRKAÇ PROJEYE İMZA ATTIK”

Konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla birkaç projeye imza attıklarını anlatan Orçan, Tatlısu’da bulunan Minia Kıbrıs Müzesi, müze çevresindeki büfe ve kilisenin aydınlatılması, aynı zamanda bölgedeki elektrik ihtiyacını güneş panellerinden karşıladıklarını aktardı. Ayrıca Yalı Mahallesi’ne yapmış oldukları muhtarlık binası ile çocuk parkında da güneş enerjisinden faydalandıklarını söyleyen Orçan, solar enerji sistemi kullanacakları başka projelerin de hayata geçeceği kaydetti.

Zambak Tatil Köyü’nün elektrik ihtiyacının tamamını karşılamak için projelendirme yaparak Yenilebilir Enerji Kurulu’na başvurduklarını ifade eden Orçan, “Kurula başvurumuzu yaptık, onayımızı da aldık. Şu anda ihaleyle ilgili dosyayı hazırlıyoruz. Önümüzdeki süreçte ihaleye çıkıp, Zambak Tatil Köyü’nün tamamen güneşten faydalanarak elektrik ihtiyacını karşılayacağız” şeklinde konuştu.

“TATLISU’DAKİ VATANDAŞLARA ÖRNEK OLDUK”

Solar enerji sisteminin bölgedeki vatandaşları da teşvik ettiğini vurgulayan Orçan “Bölgedeki birçok çiftçimiz kuyularından daha önce dizel motorlar vasıtasıyla sularını çıkarıyordu. Artık kuyularından su çekerken güneş panellerinden faydalanıyorlar” dedi.

Almanya, Hollanda gibi güneş ışığından çok az faydalanabilen ülkelerde dahi her evin çatısında bir güneş paneli olduğunu belirten Orçan sözlerine şöyle devam etti:

“Katı atık projesiyle ilgili Almanya’da gerçekleştirdiğimiz bir ziyarette, neredeyse tüm evlerin, iş yerlerinin çatısında güneş panelleri gördüğümde çok etkilenmiştir. Adaya gelir gelmez, buna yönelik projeleri arttırdım. O zamanlar Elektrik Kurumu yetkilileriyle görüştüğümüzde ‘Tatlısu’nun elektrik ihtiyacını güneş panellerinden karşılayalım’ demiştim ama kabul görmemişti” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Belediyeye ait araçlar özel koruma bölgesinden kum aldı: "Haberim yoktu, iade...
image Tatlısu Belediyesi'ne ait iş araçları, Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi'nden kum alırken objektife yansıdı. Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan Tatlısu Belediye Başkanı Orçan, çalışanların kendisinden habersiz b...
Meteoroloji Dairesi: "En fazla yağış metrekareye 31 kg ile Tatlısu'da gözlend...
image Meteoroloji Dairesi, bu sabah itibarıyla son 24 saate en çok yağış alan bölgenin, metrekareye 31 kilogramla Tatlısu olduğunu açıkladı.
Tatlısu'dan renkli görüntüler 
image Tatlısu Belediyesi'nin, Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda düzenlediği 14. Uluslararası Tatlısu Harnup Festivali yoğun katılım ve renkli görüntülerle tamamlandı.