Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> VADİLİ 4 Ekim 2015, Pazar 11:41

Adahan: "Vadili sel tehdidi altında"

Adahan: Vadili sel tehdidi altında Vadili beldesinde, TC. Yardım Heyeti Başkanlığı’nın katkıları ile geçen yıl ıslah edilen Alioğlu Deresi’nin köprü ağzında bulunan yarım dönümlük arazinin iki yıldır istimlak edilememesi nedeniyle Vadili halkı olası yüksek debili yağışlarda sel korkusu yaşıyor. Erozyonla taşınan toprak dere ağzını doldurmuş durumda.
Paylaş  
111
114
106
0

Alioğlu Deresi köprü giriş bölgesindeki yarım dönüm arazi iki yıldır istimlak edilemedi, erozyonla taşınan toprak, geçen yıl ıslahı yapılan dere ağzını doldurdu

Vadili beldesinde, TC. Yardım Heyeti Başkanlığı’nın katkıları ile geçen yıl ıslah edilen Alioğlu Deresi’nin köprü ağzında bulunan yarım dönümlük arazinin iki yıldır istimlak edilememesi nedeniyle Vadili halkı olası yüksek debili yağışlarda sel korkusu yaşıyor. Erozyonla taşınan toprak dere ağzını doldurmuş durumda.

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, “İki yıldan beridir istimlak yapılması yönünde girişim yaptığımız Alioğlu Deresi köprü giriş bölgesindeki yarım dönüm arazinin istimlakının yapılamaması Vadili halkına korkulu anlar yaşatıyor” dedi.

Vadili Belediyesi’nin yapmış olduğu girişimlerin sonuçsuz kaldığını belirten Belediye Başkanı Mehmet Adahan, en son 28 Eylül’de dere tabanının temizlenmesi yönünde, Gazimağusa Kaymakamlığı’nın bilgisi dahilinde yaptıkları girişimlerden de sonuç alamadıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“SEL TEHDİDİ DEVAM EDİYOR”

“İçişleri Bakanlığı, Gazimağusa Kaymakamlığı, Su İşleri Dairesi iki yıldır istimlak girişimini başaramamış ve erozyon sonucu köprü ağzı tıkanmıştır. Mülk olduğu nedeniyle de Vadili Belediyesi men edilmiştir. Hiçbir şey yapılamaması sonucu, Vadili köyü sel tehdidinden kurtulamamıştır. Vadili halkı İçişleri Bakanlığı Yerel Yönetimler Müdürlüğü'nü Mağusa Kaymakamlığı'nı ,Tarım Bakanlığı Su İşleri Dairesi’ni göreve çağırır, ilgilerini bekliyor.”

“VADİLİ GÖLET YASASI”NIN ÇIKMASINI BEKLİYORLAR

Yasa çıkmadığı için üç milyon metreküp su denize akıyor

Öte yandan,Vadili ve bölge halkı, için önemli su kayağı olan ve ‘’Vadili Göleti’”yle ilgili yasanın bir ön önce çıkmasını bekliyor.
1938 yılında doğal hali ıslah çalışmaları ile geliştirilen ve Asildere ile Çakıllı derenin birlikte akış halinde iken debisinde üç milyon metreküp suyu barındıran Vadili Göleti’yle ilgili  "Vadili Gölet Yasası"nın çıkması bölge halkı için büyük önem arz ediyor.

Yasanın, İçişleri Bakanlığı, Gazimağusa Kaymakamlığı ve Tarım Bakanlığı Su İşleri Dairesi’nin ortak çalışmaları sonucu yapılması bekleniyor.
Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, ‘’yasanın’’ çıkması yönünde bugüne kadar Vadili Belediyesi’nin girişimlerinin sonuçsuz kaldığını belirterek, bölge halkının “Göleti Yaşatma İnsiyatifi” ismi altında bir sivil toplum örgütü oluşturma girişimi başlattığını kaydetti.

Adahan, “Vadili, İnönü, Akdoğan, Turunçlu, Paşaköy halkları soruyor; Vadili gölet yasası ne zaman çıkıyor, yerel yönetimler uyuyor mu? Yoksa geçen yıl olduğu gibi gölette mevcut su, siyasilerin ve rantiyerlerin insafına bırakılıp, üç milyon metreküp su denize mi boşaltılacak?” diye konuştu. 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

CTP: "KKTC kendi giderlerini karşılayacak duruma geldi"
image Cumhuriyetçi Türk Partisi köy toplantılarında yurttaşlarla buluşmaya devam ediyor. Mağusa İlçesi’nin Vadili’de düzenlediği dün akşamki toplantıda, Tarım Bakanı Erkut Şahali, milletvekilleri Asım Akansoy, Fikri Toros v...
Vadilili gençler büyük beğeni topladı
image KKTC Kalkınma Bankası ile Dünya Kalkınma ve Finans Kurumları Federasyonu'nun (WFDFI) himayelerinde ülkemizde gerçekleştirilen Uluslararası CEO Forum 2018'in, açılış gecesi yemeğinde Gençlik Dairesi'ne bağlı Vadili Gen...
Kurban Bayramı'nda kaçak et stokları polis engeline takıldı, imha edildi
image Vadili’de bir ambarda yaklaşık 1 buçuk ton kaçak et tespit edildi, Vadili’de kasaplık yapan 3 kişi ile söz konusu etleri kaçak olarak getiren Beyarmudulu 1 kişi tutuklandı. Gümrük Dairesi’nin kestiği cezayı ödeyen şah...