Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> PAŞAKÖY 8 Ocak 2011, Cumartesi 12:17
banner

Paşaköy'deki bir mezarda üç Kıbrıslı Rum'a ait kemikler tespit edildi

Paşaköy'deki bir mezarda üç Kıbrıslı Rum'a ait kemikler tespit edildiPaşaköy’deki bir mezarda, Türkler tarafından öldürüldükleri iddia edilen 3 Kıbrıslı Rum’a ait kemikler tespit edildiği bildirildi.
Paylaş  
107
113
75
0

Simerini gazetesi Yorgos Zografos, Hristos Siskos ve Kostis Sisku isimli Kıbrıslı Rumların, 14 Ağustos 1974’te Paşaköy’de öldürüldüklerini; kemiklerinin ise Paşaköy’de tespit edildiğini; fakat kimlik tespitlerinin geciktiğini ileri sürdü.

Söz konusu Kıbrıslı Rumların ailelerinin, kemiklerin kendilerine teslim edilmesi ve defin işlemlerinin yapılması için sürecin hızlanmasını istediklerini kaydeden gazete, haberinde Kıbrıslı Rumların nasıl öldürüldüklerini de anlattı.

GEORGİADİS

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Rum üyesi İlias Georgiadis ise açıklamasında, Paşaköy’lü üç Rum’un kemiklerinin bulunduğunu teyit etti.

Otonom komitenin, inceleme/tetkik ve kimlik tespiti süresini hızlandırmak için elinden geleni yaptığını fakat önünde birçok mesele bulunduğunu dile getiren Georgiadis, herkesin baskı yaptığını ve acele ettiğini; fakat her şeyin sırasıyla ele alınacağını ifade etti.

PERİSTERONA, PAREKLİŞA VE KAYNAKKÖY’DEKİ ÇALIŞMALAR

Peristerona’daki bir kuyuda 2 Kıbrıslı Türk’ün kalıntılarının arandığını ifade eden gazete, Kıbrıslı Türk kayıpların kalıntılarına ulaşılması için Limasol’a bağlı Pareklişa’da da araştırmalar yapıldığını kaydetti. Gazete, Pareklişa’da kalıntıları aranan Kıbrıslı Türklerin; yakalanıp infaz edilmeye götürülen; ikinci otobüsteki Taşkentli Kıbrıslı Türkler olduğunu ifade etti.

Gazete, kalıntıların başka bir yere nakledilmesine dair bir tanıklık olsa da, araştırmaların iyi gittiğini kaydetti.

181’inci Rum Topçu Taburuna mensup Kıbrıslı Rumların kalıntılarının tespit edilmesi amacıyla, Girne’ye bağlı Kaynakköy bölgesindeki çalışmalara devam edildiğini de haber veren gazete, bölgede tek bir toplu mezar değil, birçok mezar bulunduğunu; mezarların tespit edilmesi için kazılara her gün devam edildiğini ifade etti.

TAK


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Paşaköy'de mandıra yandı
image Paşaköy mandıralar bölgesinde dün çıkan yangında 15 balya yanarak zarar gördü.
Paşaköy'deki ağılda yangın
image Paşaköy'de, dün saat 12.00 sıralarında, Ağıllar bölgesindeki Kadir Güler'e ait ağıl içerisinde yangın meydana geldi.
YDP Paşaköy'de açık hava toplantısı düzenledi
image Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Paşaköy’de açık hava toplantısı düzenledi.