Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SERDARLI 24 Ocak 2016, Pazar 15:26
banner

Sucuoğlu, Serdarlı Belediyesi'ne bağlı bölgelerde yürüyüş parkurlarını inceledi

Sucuoğlu, Serdarlı Belediyesi'ne bağlı bölgelerde yürüyüş parkurlarını incelediTurizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Serdarlı Belediye Başkanı Salih Bayraktar’ı ziyaret ederek, bölgedeki yürüyüş parkurlarını yerinde inceleme fırsatı buldu.
Paylaş  
176
183
172
0

Turizm Bakanlıği'ndan verilen bilgiye göre, Serdarlı, Görneç ve Ergenekon bölgelerindeki incelemeler sırasında Bakan Sucuoğlu’na Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Proje koordinatörü Gülcan Yalınca eşlik etti.

Sucuoğlu, öncelikle Serdarlı’da bulunan Durmuş Dede Türbesi’ni ziyaret ederek, bu türbelerin inanç turizmi kapsamında turizmin hizmetine açılabileceğini söyledi.

KERPİÇ BİNALAR KORUNUP, RESTORE EDİLMELİ

Bölgede yer alan ve restorasyon ihtiyacı olan tarihi kerpiç binaları da inceleme fırsatı bulan Sucuoğlu, özellikle kerpiç evlerin aslına uygun restore edilerek korunmasının kırsal turizmin gelişimine katkı yapacağını belirtti.

Sucuoğlu, korunup restore edilmiş kerpiç yapıların yöresel konaklama ve yerel yemeklerin sunulduğu lokanta gibi hizmetler için kullanılmasının teşvik edileceğini söyledi.

YÜRÜYÜŞ TURİZMİ KIRSAL KESİMİ DESTEKLEYECEK

Sucuoğlu, Şubat sonuna kadar Koruçam’dan – Zaferburnu’na (Cape to Cape) toplam 257 km uzunluğunda 18 yürüyüş parkurunun tamamlanacağını söyleyerek, kırsal kesimde yaşayan vatandaşların turizmden para kazanması için her yürüyüş parkurunun bitiş noktasını bölgedeki köylerde sonlandıracaklarını söyledi.

Bakan Sucuoğlu yapılması düşünülen bu proje ile köylerde pansiyonculuğun da başlayacağını ve yerel üretimin destekleneceğini belirtti.

Avrupada özel ilgi turizm modelinin daha çok benimsendiğini de ifade eden Sucuoğlu, yürüyüş turizminin de özel ilgi turizminin bir parçası olduğunu vurguladı.

Ülkemizde dağ ve deniz manzarası eşliğinde yürünebilen bir çok yürüyüş parkuru olduğunu da söyleyen Sucuoğlu, gerek iklimi, gerekse doğası ile Kuzey Kıbrıs’ın yürüyüş turizmi için çok uygun olduğunu ifade etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Başbakan Tatar Serdarlı Babutsa Kültür ve Sanat Festivali'ne katıldı...
image Serdarlı Belediyesi ile Serdarlı Sağlık ve Kültür Derneği ve Serdarlı Muhtarlığı’nın ortaklaşa düzenlediği 5’inci Serdarlı Babutsa Kültür ve Sanat Festivali başladı.
Tarım Dairesi eğitim çalışmalarına Serdarlı'da devam edecek
image Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Tarım Dairesi, eğitim çalışmalarına Serdarlı’da devam edecek.
Meral Akıncı, Serdarlı'da sergi açılışı yaptı 
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın eşi Meral Akıncı, Serdarlı Köy Kadın Kursu sergisinin açılışını yaptı.