Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 6 Haziran 2017, Salı 07:29
banner

600 kilo orkinosu izinsiz avladılar, suçüstü yakalandılar

600 kilo orkinosu izinsiz avladılar, suçüstü yakalandılarKKTC karasularında 7 mil içerisinde izinsiz olarak balık avlayan gırgır teknesi ve 13 mürettebatı ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Türkiye bandıralı “İdris Oğulları 1” adlı balıkçı gemisinin Sahil Güvenlik ekiplerince suçüstü yakalandığını kaydetti. Yetkililer, söz konusu geminin geçtiğimiz hafta Kıbrıs Postası’nın gündeme getirdiği ve lojistik destek sağlamak amaçlı Karpaz’da görüldüğü açıklanan ve endişelere neden olan gemiyle ilgisi olmadığını açıkladı.
Paylaş  
67
70
67
1

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

KKTC karasularında 7 mil içerisinde izinsiz olarak balık avlayan gırgır teknesi ve 13 mürettebatı ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Türkiye bandıralı “İdris Oğulları 1” adlı balıkçı gemisinin Sahil Güvenlik ekiplerince suçüstü yakalandığını kaydetti. Yetkililer, söz konusu geminin geçtiğimiz hafta Kıbrıs Postası’nın gündeme getirdiği ve lojistik destek sağlamak amaçlı Karpaz’da görüldüğü açıklanan ve endişelere neden olan gemiyle ilgisi olmadığını açıkladı.

Yetkililerden elde edilen bilgiye göre Sahil Güvenlik ekiplerinin denetimleri sonucunda suçüstü yakalanan balıkçı gemisinin 600 kilo orkinos avladığı tespit edilirken, nereden avladığı bilinmeyen 3 ton orkinosu da gemi deposunda muhafaza ettiği öğrenildi.

El konulan balıklar ise polis tarafından İskele’deki bir balık şirketine 6 bin TL karşılığında satılarak geliri maliyeye yatırıldı.

KKTC karasularında geçtiğimiz gün ‘izinsiz’ avlanan Türkiye bandıralı balıkçı gemisi ve 13 mürettebatı Sahil Güvenlik ekiplerince suçüstü tespit edilerek tutuklandı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada; suçüstü yakalanan balıkçı gemisinde bulunan toplamda 3 bin 600 kilo orkinos balığına el konulduğu, Sahil Güvenlik ekiplerinin KKTC karasularında rutin denetimlerini sürdürdüğü ve endişeye neden olmadığını kaydedildi.

İZİNSİZ AVLANAN 600 KİLO ORKİNOS TESPİT EDİLDİ…

KKTC karasularında 7 mil içerisinde izinsiz olarak balık avlayan gırgır teknesi ve 13 mürettebatı ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Türkiye bandıralı “İdris Oğulları 1” adlı balıkçı gemisinin Sahil Güvenlik ekiplerince suçüstü yakalandığını ancak geçtiğimiz hafta Kıbrıs Postası’nın gündeme getirdiği lojistik destek sağlamak amaçlı Karpaz’da bulunduğu belirtilen ve endişelere neden olan gemiyle ilgisi olmadığını açıkladı. Yetkililerden elde edilen bilgiye göre Sahil Güvenlik ekiplerinin denetimleri sonucunda suçüstü yakalanan balıkçı gemisinin 600 kilo orkinos avladığı tespit edilirken, nereden avlandığı tespit edilemeyen 3 ton orkinosu da gemi deposunda muhafaza ettiği öğrenildi.

“‘BALIKLARIMIZI SÖMÜRÜYORLAR’ ŞEKLİNDEKİ ENDİŞELERE GEREK YOK”

Alınan ihbar üzerine Sahil Güvenlik ekipleri, Hayvancılar Dairesi ve Dipkarpaz Polisi’nin harekete geçtiğini kaydeden Bakanlık yetkilileri, “balıklarımızı sömürüyorlar” şeklindeki endişelere gerek olmadığını bildirerek, bakanlık, polis ve Sahil Güvenlik ekiplerinin yasadışı balık avına müdahale ettiğini ve rutin denetimlerini yaptığını söyledi. 12 mil içerisindeki balıkçı gemilerinin Hayvancılar Dairesi yetkisinde olduğunu bildiren yetkililer, Hayvancılar Dairesi’nin konuyla ilgilendiğini kaydetti ve olayı şöyle anlattı:

“Balıkçı gemisi 12 mil olan karasu sınırını aştı ve 7 mil içerisinde avlandı. Bunun tespit edilmesi üzerine olay yerine giden Sahil Güvenlik ekipleri, başkanlık yetkilileri ve Dipkarpaz polisi gemiyi 600 kilo orkinos avlarken suçüstü yakaladı. Balıkçı gemisinin deposunda muhafaza ettiği 3 ton orkinos daha vardı ancak bu balıkların nerede tutulduğu konusunda hala bilgi yok. Balıkçı gemisi ve mürettebatı Mağusa Limanı’na çekildi, haklarında yasal süreç başlatıldı. Polis tarafından el konulan balıklar ise 6 bin TL’ye İskele’de bir balıkçılık şirketine satıldı ve geliri maliyeye yatırıldı”

ATAKAN: “SAHİL GÜVENLİK EKİPLERİ GÖREVİNİ YAPIYOR”

Kıbrıs Postası’na konuşan Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan ise Sahil Güvenlik ekiplerinin görevini yaptığını belirterek, KKTC karasuları 12 mil içerisinde izinsiz balık avlanmasına izin verilmesinin söz konusu olmadığını kaydetti ve suçüstü yakalanan balıkçı gemisi hakkında yasal sürecin başlatıldığını söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
1
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Haziran 2017, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Lojistik işi hikaye!... Türkiyenin koskoca güney sahili dururken düzenli olarak her yıl aynı dönemlerde KKTC'den lojistik hiç inandırıcı gelmiyor...!!!

banner
banner
banner
banner
banner
banner

St. Hilarion Rotaract Kulübü'nden Tatlısu'da temizlik etkinliği
image St. Hilarion Rotaract Kulübü, Tatlısu'da temizlik etkinliği gerçekleştirdi.
Bakan Üstel: "Duyarlı gençlerin yaptıkları, tüm topluma örnek olsun"
image Turizm ve Çevre Bakanı Üstel, "Take Action Cyprus" temsilcilerini kabul etti.
"Küresel ısınma işaretleri ve etkileri hızlanıyor"
image Uzmanlara göre iklim değişikliği hızlanıyor...