Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 3 Temmuz 2017, Pazartesi 15:04
banner

YBH: "Daha fazla yangın istemiyoruz... Sorumlular derhal istifa etmeli"

YBH: Daha fazla yangın istemiyoruz... Sorumlular derhal istifa etmeliYeşil Barış Harekatı (YBH), yetkililere, “iklim şartlarından dolayı yaz aylarında yangınların kaçınılmaz hale geldiği ülkemizde gerekli denetim ve önlemleri almak için son ağacın da yanmasını mı bekliyorsunuz?” ve “Yıllardır ivedi bir ihtiyaç olan orman yangını ve birçok acil müdahaleler için gerekli olan helikopter alımının neden yapılmadığının gerekçeleri nelerdir?” diye sordu.
Paylaş  
73
56
65
2

banner

Yeşil Barış Harekatı (YBH), yetkililere, “iklim şartlarından dolayı yaz aylarında yangınların kaçınılmaz hale geldiği ülkemizde gerekli denetim ve önlemleri almak için son ağacın da yanmasını mı bekliyorsunuz?” ve “Yıllardır ivedi bir ihtiyaç olan orman yangını ve birçok acil müdahaleler için gerekli olan helikopter alımının neden yapılmadığının gerekçeleri nelerdir?” diye sordu.

Yeşil Barış Harekatı yaptığı açıklamada, “ormanlar, duyarsızlıktan, istismardan ve ihmallerden dolayı tükenme noktasına geldi. Ülkemizde hala ağaçları koruma yasası yok” dedi.

YBH, “Bu konunun muhatapları ya durumun önemini algılayamayacak kadar ehliyetsiz, duyarsız ve beceriksiz veya ülke sevgisinden yoksundur. Yerlerini daha ehli, daha duyarlı ve ülke sevgisi ile dolu yöneticilere yer açmak üzere derhal istifa etmelidirler” ifadelerini kullandı.

Sadece orman ağaçlarının değil, kent içinde, yol boylarında, hatta özel alanlardaki ağaçların da duyarsızca kesilerek çölleşmeye çanak tutulduğunu ileri süren YBH, her yıl çıkan yangınlardan dolayı birçok canlıya ev sahipliği yapan, adanın akciğerleri ormanların çatır çatır yanarak tükendiğini belirtti.

Küresel ısınmanın giderek şiddetini artırdığı, 45+ derecelere boğuşulduğu,  bu koşullarda dikilecek fidanların ağaç olabilme şansının artık yok denecek kadar azaldığını dile getiren YBH, yangınları önleme adına tedbirlerin alınmasını, denetimlerin hayata geçirilmesini talep ettiklerini anımsatarak, ağaçların ne kadar önemli olduğunu bilmeyenlere anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Yangınlara erken müdahale edebilmenin ne kadar yaşamsal olduğunu da anlattıklarını belirten YBH, “Ne var ki, sevgisiz ve duyarsız ifadelerle karşılaştık hep. Ama çok amaçlı yangın söndürme helikopteri alımının ne kadar elzem ve ivedi olduğunu, ne yazık ki son çıkan Beşparmak ve Kalkanlı bölgelerindeki yangınlarla en acı bir şekilde yine gördük” dedi.

Yeşil Barış Hareketi Yönetim Kurulu olarak, ekolojik dengenin daha fazla bozulmaması ve çevrenin korunması adına yangınlara karşı gerekenin yapılması ivedilikle talep edildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Temmuz 2017, Pazartesi
ibrahim kerimol         - güzelyurt
yeşil barış hareketi her yangın felaketi sonrasında demeç veren başkada bir icraatı pek olmayan bir sivil toplum örgütü gibi geliyor bana.dünyada çevre için kıran kırana mücadele eden GreenPeace örgütünü neden örnek almazlar aksine bizimkiler gocagarı şeyettikten sonra yanlızca kapıyı kilitlemeyi bilirler.

3 Temmuz 2017, Pazartesi
Ali Sah         - Girne
Ne istifasi, ne sorumlulugu YBH! Orman Dairesi aciklama yapti - "en buyuk ugraslari bolgeyi yeniden yesillendirmektir" diye. Onu yanmadan once dusuneceklerine, olan olduktan sonra yillarca bekleyiniz o agaclar geri gelsin! Olme essegim olme!
Bence bu aylarda tum piknik alanlari kullanima kapilmalidir. Nokta!

banner
banner
banner
banner

Brezilya'daki petrol sızıntısı 'Brezilya'nın Karayipleri'ne kadar ulaştı
image Brezilya'nın kuzeydoğu kıyılarında Eylül başından bu yana devam eden petrol sızıntısının, "Brezilya'nın Karayipleri" olarak adlandırılan plajlarıyla ünlü bölgeye kadar ulaştığı bildirildi.
Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme hafta sonu devam edecek
image Herdaimdostlar, Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme çalışmalarına bu hafta sonu da devam ediyor.
"Antarktika'da kopan buzulun iklim değişikliyle ilgisi yok; 60-70 yılda bir b...
image Doç. Dr. Özsoy, Antarktika'daki 315 milyar tonluk buz kütlesinin kopmasına ilişkin, "Buzul sahanlıklarının belirli aralıklarla kopması normal ve 60-70 yılda bir beklenen süreçtir. İklim değişikliyle ilgisi olduğunu sö...