Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 29 Ekim 2017, Pazar 17:44
banner

Turizm ve Çevre Bakanlığı, denizlerdeki kirliliğe karşı sıkı denetim başlattı

Turizm ve Çevre Bakanlığı, denizlerdeki kirliliğe karşı sıkı denetim başlattıTurizm Ve Çevre Bakanlığı, denizlerdeki kirliliğe karşı sıkı denetim başlattı.
Paylaş  
29
34
33
0

Turizm Ve Çevre Bakanlığı, denizlerdeki kirliliğe karşı sıkı denetim başlattı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bundan böyle denizlerdeki sürekli atıksu izleme sistemleri, Bakanlıkta 7/24 kamera sistemiyle takip edilebilecek ve olası bir kirlilik durumunda bakanlığa anında veri aktarılabilecek.

Kurulacak yeni sistemle denizlerde atıksuların yarattığı kirliliğin önüne geçilmesi ve deniz suyunun sürekli temiz kalması hedefleniyor.
Bakanlığa bağlı Çevre Koruma Dairesi’nin, Girne kuzey sahil şeridinde başlatmış olduğu derin deşarj atıksu izleme denetleme projesinde 12 tesis denizden ve karadan denetlendi. Projenin ikinci aşaması da Kasım ayı itibarıyla Güney sahil şeridi tesislerinde devam ettirilecek.
Yapılan denetimde, dalgıç yardımı ile tesislere ait deniz deşarj hatları kamera kayıtları ve çıkış hatlarından numune alınarak devlet laboratuvarında analizleri yapıldı.

Daha sonra analizlerden çıkan neticeler ve yaşanan sorunlarla ilgili otellerin tesis sorumluları ve teknik sorumluları bakanlığa davet edilerek bilgilendirme yapıldı ve gerekli ceza işlemleri uygulandı.

Bilgilendirme toplantısında otellerin tesis yetkililerine sunum yapılarak elde edilen bulgular hakkında bilgi verildi ve sorunların bir daha yaşanmaması için alınacak önlemler tartışıldı.

Yapılan sunumda turistik tesislerin sürekli atıksu izleme sistemleri ile izlenmesi hakkında detaylı bilgi verildi.

Öte yandan Çevre Koruma Dairesi müdürü Abdullah Aktolgalı başkanlığındaki teknik heyet Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ziyaret gerçekleştirmiş, kurulacak sürekli atıksu izleme sistemi konusunda bilgiler alıp, kurulu tesisleri yerinde incelemişti.

KKTC’de de kurulacak sürekli atıksu izleme sistemiyle (sais), tesislerin çıkış suyunda sürekli ve otomatik olarak ph, sıcaklık, çözünmüş oksijen, iletkenlik, debi, kimyasal oksijen ihtiyacı (koi), askıda katı madde (akm) parametreleri ölçülerek sonuçları periyodik ve gerçek zamanlı olarak bakanlık merkezi veri tabanına aktarılacak.

Çevre koruma dairesi teknik personeli, bu sistemin kurulması için tesis sahipleriyle görüş alışverişinde bulunuldu ve sistemin kurulması için çalışmaların kısa sürede başlanacağı konusunda fikir birliğine varıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, amaçlarının denizdeki kirliliğin önüne geçmek olduğunu söyleyerek, kirliliğe neden işletmelere de gerekli idari yaptırımın uygulandığını belirtti.

Deniz suyu kalitesinin ve kirlilik seviyesinin tespiti amacıyla yapılan çalışmaların düzenli olarak devam edeceğini dile getiren Ataoğlu, "Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak, çevreyi, havası, suyu ve toprağıyla bir bütün olarak ele alıyor ve çalışmalarımızı bu bütünlük içerisinde uyumlu olarak yürütüyoruz” dedi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Buzullar eriyor: "Son 40 yılda erime hızı ikiye katlandı"
image Uydu görüntülerini karşılaştıran bilim insanları, Himalayalar'da son 40 yıl içerisinde buzulların erime hızının ikiye katlandığını ortaya koydu.
Antalya'da tüfekle vurulmuş ve bıçaklanmış caretta carettalar bulundu
image Antalya'daki Belek turizm bölgesindeki sahilde, 2 caretta carettanın tüfekle vurularak ve bıçaklanarak öldürüldüğü bildirildi.
"Pentagon'un operasyonları küresel ısınmada büyük rol oynuyor"
image ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) dünyada sanayileşmiş çoğu ülkenin toplam karbon emisyonundan daha fazla salım gerçekleştirdiği ortaya çıktı.