Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 15 Şubat 2018, Perşembe 09:17

Kıyılardaki su seviyesi 2100'e kadar 65 santim artacak

Kıyılardaki su seviyesi 2100'e kadar 65 santim artacakABD'de yeni yapılan bir araştırma denizlerdeki su seviyesinin beklenenden daha hızlı yükseldiğine işaret ediyor. 2100 yılına kadar yaklaşık 65 santimetrelik yükselme bekleniyor.
Paylaş  
25
14
27
0

ABD'de yeni yapılan bir araştırma denizlerdeki su seviyesinin beklenenden daha hızlı yükseldiğine işaret ediyor. 2100 yılına kadar yaklaşık 65 santimetrelik yükselme bekleniyor.

Küresel ısınmanın denizlerdeki su seviyesinin yükselmesine neden olduğu biliniyordu. Ancak ABD’de yapılan yeni bir araştırma, denizlerdeki su seviyesinin yükselme hızına ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Sonuçları Pazartesi günü Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne bağlı PNAS dergisinde yayımlanan  araştırma, denizlerdeki su seviyesinin her geçen yıl daha hızlı yükseldiğine işaret ediyor.

Colorado Boulder Üniversitesi bilim insanları tarafından uydu ölçümlerine dayanılarak yapılan araştırmaya göre; 1993 yılından bu yana yıllık ortalama üç santimetre artan su seviyesinin 2100 yılına kadar yaklaşık üç kat artarak yıllık ortalama 10 santimetreye ulaşması bekleniyor.

KIYILARDAKİ SU SEVİYESİ 2100'E KADAR 65 SANTİM ARTACAK

Araştırmayı yürüten ekipten bilim insanı Steve Nerem, yüzyılın sonuna kadar kıyı kentlerindeki su seviyesinin 2005 yılına oranla yaklaşık 65 santimetre yükselmesinin beklendiğini kaydetti. Oysa şimdiye dek bunun 30 santimetre olacağı tahmin ediliyordu.

Bununla birlikte Nerem, bu öngörünün "iyimser bir tahmin" olduğunu da vurguladı. Steve Nerem, buz tabakalarında tespit edilen erime hızı dikkate alınırsa su seviyesindeki yükselme hızının daha da artabileceğini kaydetti.

Nerem ve ekibi, 1992 yılından bu yana deniz suyu seviyesindeki artışı uydu yardımı ile ölçüyor.

Atmosferdeki sera gazı emisyonunun artması ve kutuplardaki buzulların erimesi, deniz suyu seviyesindeki artışın ana sorumlusu olarak kabul ediliyor. Ayrıca ısınan suyun genleşmesi de su seviyesini etkileyen bir diğer etken olarak görülüyor.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

LTB - Cumhurbaşkanlığı - Biyologlar Derneği işbirliğiyle Lefkoşa'da fidan dik...
Temiz Düşün Projesi kapsamında LTB-Cumhurbaşkanlığı-Biyologlar Derneği işbirliğiyle Lefkoşa’da fidan dikildi.
Havalar ısındı yılanlara dikkat!
Havaların ısınmasıyla evlerimize kadar misafir olan yılanlar konusunda bilinçsiz davranışlar doğa açısından kötü sonuçlar doğurabilir.
"Çam kese böceği sorunu" kimyasal değil biyolojik mücadele ile tarih olacak!
Her yıl bu zamanlar gündeme gelen ve ormanlar için büyük tehdit olan çam kese böceği yapılan biyolojik mücadele ile sorun olmaktan çıkıyor.