Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 21 Mart 2018, Çarşamba 15:12
banner

"Çam kese böceği sorunu" kimyasal değil biyolojik mücadele ile tarih olacak!

Çam kese böceği sorunu kimyasal değil biyolojik mücadele ile tarih olacak!Her yıl bu zamanlar gündeme gelen ve ormanlar için büyük tehdit olan çam kese böceği yapılan biyolojik mücadele ile sorun olmaktan çıkıyor.
Paylaş  
28
4
28
0

Kıbrıs Postası

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven sosyal medya üzerinden takipçileri ile paylaştığı konuda uzun yıllardır ülkemizde büyük sorun olan çam kese böceği konusuna değindi.

Türkseven, bugüne kadar çam kese böceği ile kimyasal yollar denenerek mücadele edildiğini fakat yol alınamadığını söyleyerek 2 yıldır derneğin de çabaları ile kimyasl değil biyolojik mücadele ile sorunun çözümünde ciddi yol alındığını söyledi.

Türkseven üç yol daha böyle bir mücadelenin devam etmesi durumunda bu sorunun tarih olacağını dile getirdi.

Türkseven'in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ise şöyle:

“Bugün resimdeki gibi yaygın bir ÇAM KESE BÖCEĞİ istilası yaşamıyorsak bunun nedeni nedir diye hiç düşündünüz mü?

Çok değil daha 2 yıl öncesine kadar yol kenarlarına varıncaya kadar çam kese böceği tam da bu zamanlarda neredeyse tüm ağaçlarımızı kurutuyor, hemen herkes ise başta Biyologlar Derneği olarak bizi kimyasal kullanılmasına izin vermediğimiz için de eleştiriyordu. Oysa, Orman Dairesi 30 yıldır çam kese böceğine karşı kimyasal kullanıyor ama sorun çözülmüyordu. Mücadelemiz sonucu 2015'ten itibaren kimyasal kullanımından vazgeçilerek 2016 ve 2017'de ilk kez üst üste programlı bir şekilde havadan BİYOLOJİK ürünlerle sağlıklı bir ilaçlama yapıldı. Yapılan uygulama ekonomik nedenlerle tehdit altındaki alanların sadece 3'te 1'lik kısmının ilaçlaması şeklinde olsa da (yaklaşık 10 bin hektar) 2016'da yüzde 97, 2017'de ise yüzde 99 oranında başarı elde edilmiştir. Elbette, sorun tam olarak çözülmemiş ve halen tehdit altında olan alanlar mevcuttur. Ancak, ara verilmeden 3 yıl daha biyolojik mücadelenin devam etmesi durumunda bu sorunun artık adamızda tarih olacağını söyleyebiliriz.

21 Mart Dünya Ormanlık Günü'nde herkesin bu gerçeği bilerek ormanları korumak adına gereken adımları atmasını yürekten diliyorum...”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, Alagadi sahilini temizlemeye davet ediyor
image Hayvan haklarına duyarlı örgütlerden oluşan Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, 2 Eylül Pazar günü Alagadi sahilini temizleyecek.
Rehberler Birliği'nden temiz çevre ve sağlıklı doğa uyarısı
image Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), temiz bir çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin olduğu, kuşların yaşadığı sağlıklı bir doğanın, turizm için çok önemli olduğunu vurguladı.
Altınkum sahili tertemiz oldu
image Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı Çevre Koruma Dairesi, halkın ve turistlerin daha temiz ve daha sağlıklı ortamda vakit geçirmesini sağlamak  amacıyla Altınkum sahilinde biriken çöpleri temizleyerek, taticilerin ve ha...