Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 23 Mart 2018, Cuma 16:21
banner

Havalar ısındı yılanlara dikkat!

Havalar ısındı yılanlara dikkat!Havaların ısınmasıyla evlerimize kadar misafir olan yılanlar konusunda bilinçsiz davranışlar doğa açısından kötü sonuçlar doğurabilir.
Paylaş  
26
8
24
0

Kıbrıs Postası

Biyologlar Derneği üyesi aktivist Yrd. Doç. Nazım Kaşot artan hava sıcaklığı ile birlikte görünür hale gelen yılanların bilinçsizlik nedeniyle öldürüldüğünü bunun ise doğaya büyük zararı olduğunu söyledi.

Kıbrıs Postası'na konuşan Kaşot, toplumda yılanların öldürülmesi ile ilgili bilim ve bilinçlenmenin eksik olduğunu yılanları tanımayıp hepsinin zehirli olduğunu sandığımızı söyledi.

Kaşot: “Yılanları tanımıyoruz. Hepsini zehirli sanıp önce öldürmeye çalışıyoruz. Halbuki insan için doğrudan bir zararı bulunmuyor. Hatta yılan zehri sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde bile kullanılıyor. Çok değerli oldukları için yok yüksek miktarlarda satılıyor. Bizler bahçeye girdiğinde hayvanlarımıza veya çocuklarımıza zarar verecek düşüncesi ile hemen öldürmeye çalışıyoruz. Bu doğru değil aslında” şeklinde konuştu.

Kaşot Kıbrıs'ta üç çeşit zehirli yılan olduğunu bunların Engerek(gufi) yılanı, çukur başlı yılan ve kedi gözlü yılan olduğunu söyleyerek “Çukur başlı ve kedi gözü yılanlar aslında insan için tehlikeli değildir. Çünkü zehir dişlerini çene yapısından dolayı insana geçiremez. Çok ince bir yeri ısırması lazım. Isırması ile zehri size geçmez. Sadece deride şişme yapar. Engerek yılanının ise zehir dişleri öndedir. Yılanlar sağırdır. Titreşimler ile algı gerçekleştirirler. Bu nedenle üstüne basmanız durumunda tehdit algılayıp sizi ısırırlar. Isırma sonrasında sağlık merkezlerine ulaşıldığında herhangi bir istenmeyen durum oluşmaz” şeklinde konuştu.

GEÇTİĞİMİZ YILA KADAR İSTATİSTİKLERDE YILANDAN ÖLEN BİR VATANDAŞ YOKTUR...

“Benim geçtiğimiz yıla kadar tutulan raporlardan görebildiğim yılandan ölen bir vatandaşın olmadığıdır. Mesafelerimiz yakındır. Yılan ısırması sonucu kolayca sağlık merkezlerine ulaşılabiliyor” diyen Kaşot doğaya çıkacak vatandaşlara da uyarılarda bulundu.

Kaşot, doğaya çıkacak olanların özellikle kıyafetlerine dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek “Mutlaka pantolon giyilsin. Açık ayakkabı yerine kapalı ayakkabı giyilmeli. Bastığımız yere dikkat edelim. Dağcılar, kampçılar veya vatandaşlar bu durumlara dikkat ederlerse istenmeyen olaylar yaşanmaz kanaatindeyim” dedi.

Öte yandan son dönemlerde yılanların yerleşim yerlerine gelmesini de değerlendiren Kaşot, “Onlar bizim yerleşim yerlerimize gelmiyor aslında biz onların yaşadığı yerlere evlerimizi taşıdık. Dağları taşları ev doldurduk. Çok normal gelmeleri. Buraları onların eviydi. Ama ikinci bir nedeni de küresel ısınma sonucu susuzluktur. Hayvanlar düşünün özellikle yaz aylarında oldukça susuz kalıyor. Ne yapacaklar? Su bulabilecekleri yerlere geliyorlar” dedi.

Daha fazla bilinçlenme ile bu tip bilgisiz davranışların yapılmasının önüne geçileceğini de söyleyen Kaşot, “Okullara gidiyorum ben. Bu konuda bilgilendirmeye çalışıyorum. Yılanları tanımıyoruz. Tanımadığımız için de korkuyoruz. Onları korumuyoruz” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, Alagadi sahilini temizlemeye davet ediyor
image Hayvan haklarına duyarlı örgütlerden oluşan Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, 2 Eylül Pazar günü Alagadi sahilini temizleyecek.
Rehberler Birliği'nden temiz çevre ve sağlıklı doğa uyarısı
image Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), temiz bir çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin olduğu, kuşların yaşadığı sağlıklı bir doğanın, turizm için çok önemli olduğunu vurguladı.
Altınkum sahili tertemiz oldu
image Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı Çevre Koruma Dairesi, halkın ve turistlerin daha temiz ve daha sağlıklı ortamda vakit geçirmesini sağlamak  amacıyla Altınkum sahilinde biriken çöpleri temizleyerek, taticilerin ve ha...