Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 9 Nisan 2018, Pazartesi 14:08
banner

Antarktika'ya yağan karın miktarı artış gösteriyor

Antarktika'ya yağan karın miktarı artış gösteriyorBilim insanları, Antarktika'da son 200 yılda yağan kar miktarını inceledi.
Paylaş  
35
11
36
0

Araştırma, bu süre zarfında bölgeye yağan karda yüzde 10 oranında artış olduğunu gösterdi.

Antarktika'ya 2001-2010 yılları arasında yağan karın 1801-1810 yıllarına kıyasla yılda 272 milyar ton daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Bu yıllık artış, Lut Gölü'ndeki mevcut su miktarının iki katına denk geliyor.

Bir başka ifadeyle, Yeni Zelanda topraklarının tamamının kaplanması için gereken miktarla aynı sayılıyor.

Dr. Liz Thomas, araştırmanın sonuçlarını Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Avrupa Yerbilimleri Birliği Genel Kurul toplantısında açıkladı.

İngiliz Antarktika Araştırmaları'nda çalışmalar yürüten Thomas, incelemenin buz kayıplarının ölçümü ve kıtanın daha iyi anlaşılabilmesi için yapıldığını belirtti.

Thomas araştırmalarıyla ilgili şunları söyledi:

"Son dönemde uydu görüntüleriyle Pine Island (Palmiye Adası) ve Thwaites gibi buz dağlarının kopuşuna odaklanıldı ama aslında kar yağışındaki değişimle ilgili yeterli ve doğru bilgilere sahip değiliz."

"Şimdiye kadar genel algı, çok büyük bir değişiklik olmadığı, sabit kaldığı yönündeydi. Bu araştırma durumun öyle olmadığını gösteriyor."

BUZ ÇEKİRDEKLERİ

Dr. Thomas ve araştırma ekibi Antarktika'dan çıkarılan 79 buz çekirdeğini inceledi. Bu silindir şeklindeki buz kütleleri yıllar boyu sıkıştırılan kardan oluşuyor.

Bu çekirdeklerin kimyasında yapılan incelemeler, yalnızca karın ne zaman yağdığını değil aynı zamanda ne kadar yağdığını da gösteriyor. Örneğin, bir yıldan diğerine hatta mevsimlere göre değişiklik gösteren unsurlardan biri hidrojen peroksit (oksijenli su).

Bu, suyun Güneş ışığıyla karşılaştığında buharlaşıp atmosferde oluşturduğu fotokimyasal bir madde.

Dr. Thomas, "Bizim için bu mükemmel, Antarktika, kışın uzun kutup geceleri, yazın da uzun gündüzler arasında değişen bir yapıya sahip" diyor.

Daha önce yapılan benzeri bir araştırmada yalnızca 16 buz çekirdeği incelenmişti. Yeni araştırma kıtadaki kar yağışına dair daha ayrıntılı bir resim çiziyor.

Araştırmaya göre Antarktika'da 1800 ila 2010 yılları arasında her on yılda 7 milyar ton kar yağmış ve 1900'dan sonraki her on yılda da ortalama 14 milyar ton kar yağmış.

En çok kar yağışı Antarktika Yarımadası'nda görülüyor, burası 20. yüzyılda ısının da belirgin oranda arttığı bir bölge.

Dr. Thomas, "Teori, Antarktika ısındıkça atmosferin daha fazla nemi tuttuğu ve bunun da daha fazla kar yağışına neden olduğu öngörüsünde bulunuyor. Biz de bu araştırmada, bunun hali hazırda yaşandığını gösteriyoruz" diyor.

Dr. Thomas, kar yağışındaki artışın buz kütlelerinin kopuşu ve son 25 yılda uydu fotoğraflarında görülen buz tabakasının incelmesiyle ters düşmediğini söylüyor.

1900'dan itibaren artan kar yağışı, küresel su seviyesini her on yılda yaklaşık 0.04 mm düşürdü. Antarktika'nın çevresindeki buz kütleleri okyanuslara karıştı ve buralardaki ılık su buz dağlarının alt kısımlarını eritti.

Leeds Üniversitesi'nden Dr. Anna Hogg, buz tabakasının şekli ve kütlesini ölçmek için uydu görüntülerinden faydalanıyor.

Dr. Hogg, "Bu yoğun kar yağışına rağmen Antarktika, hızla buz kütlelerini kaybediyor, çünkü yağış oranıyla kütle artışı aynı oranda gelişmiyor. Bunun en büyük sebebi, bölgedeki buz dinamiklerindeki istikrarsızlık. Pine Island ve Whaites buz dağlarının da bulunduğu Amundsen Denizi buna bir örnek. En iyi tahminle, Antarktika'nın 1992'den bu yana küresel deniz seviyesine katkısı 4.3 mm civarında" diyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Çevreci örgütler, Akkuyu'daki nükleer santrale karşı insan zinciri oluşturaca...
image Nükleere Hayır Platformu’na bağlı örgüt, parti ve sendikalar, Çernobil faciasının 33. yılında Akkuyu’ya kurulması planlanan nükleer santrale karşı çıkmak amacıyla ara bölgede insan zinciri oluşturacak.
Buz parçası üzerinde sürüklenen kutup ayısı 700 kilometre uzaklıktaki köye in...
image Rusya'nın Kamçatka yarımadasındaki bir köyde, buz parçası üzerinde 700 kilometre sürüklendiği tahmin edilen bir kutup ayısı bulundu.
Güney Asya'daki hava kirliliği yaşam süresini azaltıyor
image Güney Asya'da mevcut hava kirliliği seviyelerinde yetişen ve havadaki zehirli maddelere uzun süre maruz kalan çocukların beklenen yaşam süresinin 30 ay kısaldığı bildirildi.