Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 13 Mart 2019, Çarşamba 11:14
banner

Kıbrıs adasından, dünya için yeni iki örümcek türü keşfedildi...

Kıbrıs adasından, dünya için yeni iki örümcek türü keşfedildi...Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında 5 hibe programı kapsamında finanse edilen ve Mağara Meraklıları Derneği tarafından yürütülen Girne Dağları Mağaraları: Eğitim, Araştırma ve Koruma isimli proje kapsamında araştırmacılar, Beşparmak Dağları üzerinde bulunan mağaralarda sürdürdükleri araştırmalar sırasında Kıbrıs Adasından, Dünya için yeni iki örümcek türü keşfetti.
Paylaş  
64
57
62
0

“Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü (Taşkent, Girne), Zooloji Koleksiyonu Küratörü ve araştırma gurubu üyesi, Biyolog Kadir Boğaç Kunt’un verdiği bilgilere göre, Örümceğimsiler (Arachnida) sınıfının bir takımı olan “Örümcekler (Araneae)” günümüzde 117 familyaya ait 4127 cins ve 48085 türle temsil edilmektedirler.

Birçok eklembacaklı grubuna kıyasla, tür sayısı bakımından oldukça kalabalık olan örümcekler; Güney Kutbu haricindeki diğer tüm kıtaların karasal ortamlarında (mağaralar, kutup bozkırları, yüksek dağ zirveleri vs.) dağılmaktadırlar.

Beslenmeleri polen ve tohum yiyen bazı istisnai türler haricinde genellikle etçildir ve avcıdırlar. Bu özellikleri onları, karasal ekosistemlerdeki zararlı eklembacaklıların denetlenmesinde önemli kılmaktadır.

Ayrıca taşıdıkları zehir bezlerinde üretilen zehrin içeriğinde bulunan bazı kimyasallar da ilaç hammaddesi olabilme potansiyeline sahiptir.

“Mağara yaşamına uyum sağlamış canlıların örneklenmesi; gelişmiş duyu organları, renk kaybı sebebiyle ortama uyum, düşük populasyon yoğunluğu gibi ve yaşam ortamlarının sahip olduğu mutlak karanlık, ortamda sıklıkla bulunan yarık ve çatlaklar ve benzeri özel koşullardan dolayı çok fazla özen gerektirmektedir”.

Örümcek türleri, titizlikle yürütülen bu arazi çalışmaları kapsamında Beşparmak Dağları’nda yeralan Beşparmak Mağarası ile Kalavaç Köyünde konumlu Saray Mağarası’ndan tesbit edildi. Beşparmak Mağarası’ndaki tür Dysderocrates kibrisensis, Saray Mağarasındaki tür ise Harpactea kalavachiana olarak isimlendirilmiştir.

Bu keşif 18 Şubat 2019 tarihi itibarıyla Dünyaca ünlü Zookeys dergisinde yayınlandı. Dysderocrates cinsi Örümcekgillerin Dysderidae familyasına mensup olup, Dünya genelinde tamamı Akdeniz havzasında dağılım göstermekte olan 7 tür ile temsil edilmektedir.

Bizim Beşparmak Mağarası’ndan topladığımız örümcek örneğini Dysderocrates cinsine dahil etme nedenimiz öncelikle örneğin mensubu olduğu familyanın diğer bireylerine nazaran daha iri olması, keliserlerindeki üç adet kuvvetli dişin varlığı ve bacaklarındaki segmentlerde bazı özel konumlu dikenlerin bulunmasıydı.

Ayrıca bu cinse ait hiçbir türün daha evvelden Kıbrıs adasından kaydı bulunmamaktaydı. D. kibrisensis, Kıbrıs adasına endemik olmasının yanında aynı zamanda adadan bu cinse dair bildirilen ilk örümcek türüdür.

Her ne kadar her iki tür de mağaralardan toplanmış olsalar da bunlardan H. kalavachiana türünün gözlerinin, cinsin dış ortamda yaşayan diğer türlerine kıyasla daha küçük olması mağara yaşamına uyum sağlamış bir örümcek türü olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca H. kalavachiana’nın bu uyumunun bir başka göstergesi de renginde bariz bir açılmanın olmasıdır.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

BM'den dünya liderlerine 'iklim seferberliği' talebi
image Birleşmiş Milletler, bu yıl dünya liderlerinin bir araya geleceği 74. Genel Kurul Görüşmeleri'nde önceliğini iklim değişikliği olarak belirledi ve alarm zilleri eşliğinde seferberlik talep etti.
Özçınar'dan Dünya Temizlik Günü mesajı
image Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Özçınar, Dünya Temizlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Her Daim Dostlar'dan ormanlarda kuş yuvası yerleştirme etkinliği
image Her Daim Dostlar, ormanlarda kuş yuvası yerleştirme etkinliği düzenliyor.