Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 30 Nisan 2019, Salı 12:14
banner

Çevre Mühendisi Nilden Erhürman, "İklim Değişikliği'nin Neresindeyiz?" isimli konferansa katıldı

Çevre Mühendisi Nilden Erhürman, İklim Değişikliği'nin Neresindeyiz? isimli konferansa katıldıBaşbakan Tufan Erhürman'ın eşi Çevre Mühendisi Nilden Erhürman, Biyologlar Derneği ve Girne Düşünce Derneği tarafından düzenlenen "İklim Değişikliği'nin Neresindeyiz?" isimli konferansa katıldı.
Paylaş  
35
34
35
0

Girne’de Dome Otel’de gerçekleştirilen "İklim Değişikliği'nin Neresindeyiz?" isimli konferansta, Nilden Erhürman, iklim değişikliğinin etkileriyle ilgili konuşma gerçekleştirdi.

NİLDEN ERHÜRMAN: “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN EN FAZLA ETKİLENECEK ÜLKELERDENİZ”

Çevre Mühendisi Nilden Erhürman, konuşmasına konferansın önemine dikkat çekerek başladı.

Nilden Erhürman, ülkemizin küçük bir ülke olmasına rağmen boyundan büyük çevre sorunlarına sahip olduğunu söyledi.

Ülkemizin ağır sanayisi olmaması nedeniyle küresel iklim değişikliğine büyük etkisi olmadığını belirten Erhürman, “Ancak buna rağmen iklim değişikliğinden son derece fazla etkilenecek ülkelerin başında geliyoruz” dedi.

Nilden Erhürman, dolayısıyla bu kapsamda gerekli önlemleri almak ve gerekli planlamayı yapmak zorunda olduğumuza vurgu yaptı. 

Ülkemizde bu yıl yaşanan yoğun yağmurlar ve beraberinde gelen sel felaketlerinin küresel iklim değişikliğinden etkileneceğimizin habercisi olduğunu ifade eden Erhürman,  önümüzdeki yaz aylarında orman yangınlarının büyük tehlike arz etmesi nedeniyle yangınlara karşı önlem almak zorunda olduğumuzun altını çizdi. 

Nilden Erhürman konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Dolayısıyla da su kıtlığı mı yaşayacağız, bunun önlemini almak zorundayız. Orman yangını mı olacak, önlemini almak zorundayız. Su kıtlığı beraberinde tarımı da etkileyecektir. Tarım politikalarını mı değişeceğiz, yoksa ektiğimiz tarım ürün desenini mi değiştireceğiz. Tüm bunların önlemlerini almak zorundayız. Dolayısıyla bu çalışma oldukça önemlidir. Bugün buradan çıkacak sonuçların bir yerlere ulaşması oldukça önemlidir.”

Nilden Erhürman, konferansa katkı koyan akademisyenlere, Biyologlar Derneği’ne ve Girne Düşünce Derneği’ne teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Konferansta; “Enerji Verimliliği, Sürdürülebilir Tüketim, Faaliyetler ve Gözlemler” konusunda ODTÜ Sürdürülebilirlik Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Muhtaroğlu, “Yağış ve Sıcaklık Trendleri, Taşkınlar ve Kuraklık Analizi” konusunda ODTÜ Sürdürülebilirlik Merkezi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. BertuğAkıntuğ ve “İklim Değişikliği Geldi, Asfalt Betondan Nasıl Kurtuluruz?” konusunda İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik birer sunum gerçekleştirdi. Sunumların ardından katılımcılara belge takdim edildi.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

St. Hilarion Rotaract Kulübü'nden Tatlısu'da temizlik etkinliği
image St. Hilarion Rotaract Kulübü, Tatlısu'da temizlik etkinliği gerçekleştirdi.
Bakan Üstel: "Duyarlı gençlerin yaptıkları, tüm topluma örnek olsun"
image Turizm ve Çevre Bakanı Üstel, "Take Action Cyprus" temsilcilerini kabul etti.
"Küresel ısınma işaretleri ve etkileri hızlanıyor"
image Uzmanlara göre iklim değişikliği hızlanıyor...