Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 17 Mayıs 2019, Cuma 12:01
banner

Akdeniz zeytin hasadında milyonlarca kuş ölüyor

Akdeniz zeytin hasadında milyonlarca kuş ölüyorAraştırmacılar, Akdeniz ülkelerinde gece yapılan zeytin hasadı sırasında her yıl milyonlarca ötücü kuşun hasat makinesi tarafından yutulduğunu söyledi.
Paylaş  
28
25
24
0

Koruma altındaki çok sayıda kuş türü, her yıl kış aylarında, Orta ve Kuzey Avrupa’dan Akdeniz havzasına göç ediyor. Bölgede ekimde başlayan zeytin hasadı da ocak ayına kadar sürüyor. 

Uzmanlar, gece zeytin ağaçlarına tüneyen kuşların, zeytin toplayan hasat makineleri yüzünden öldüğünü ifade etti.

Buna göre, makinelerin ışıkları kuşların gözlerini kamaştırıyor ve yönlerini şaşırtıyor. Kuşların bu nedenle makineden kaçamıyor.

İspanya’nın Endülüs bölgesinde her kış 2,6 milyon kuş, makineler tarafından öldürülüyor. Bu kuşların arasında Kızılgerdan, İspinoz ve Ötleğen gibi türler bulunuyor.

Portekiz merkezli Biyolojik Çeşitlilik ve Genetik Kaynaklar Araştırma Merkezi’nden Dr. Vanessa Mata, The Independent’a şu açıklamalarda bulundu:

“Makinelerin kuşlar tarafından görülebilmesi için gündüz kullanılması son derece sağlıklı. Gece kullanıldıklarında çok güçlü ışıklar ortaya çıkıyor, bu da kuşları şaşırtıyor ve hasat traktörleri tarafından yutularak ölmesine neden oluyor.” 

Öte yandan, Nature adlı bilimsel yayında yer alan makaleye göre, zeytinlerin, hava sıcaklığının düşük olduğu gece saatlerinde toplanması aromatik tatlarının korunmasını sağlıyor. 

Bu tarım tekniğinin sonucu olarak Portekiz’de her kış 96 bin kuş ölüyor. Fransa ve İtalya’da da aynı teknik kullanılıyor ama ne kadar kuşun öldüğü bilinmiyor. 

Fransa, İtalya ve Portekiz bu doğrultuda henüz bir adım atmadı 

Dr. Mata, “Yerel hükümetler, ulusal ve uluslararası topluluklar bu uygulamanın etkisini bir an önce değerlendirmeli ve uygulamayı sonlandırmak için adım atmalı” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kanarya Adaları'ndaki yangında 12 bin hektarlık alan kül oldu: 10 bin kişi ta...
image İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan Büyük Kanarya'da devam eden orman yangınlarında 12 bin hektardan fazla alan kül olurken yaklaşık 10 bin kişi bölgeden tahliye edildi.
Afrika fillerinin hayvanat bahçelerine getirilmeleri yasaklandı
image Birleşmiş Milletler (BM), Afrika fillerinin vahşi yaşam alanlarından hayvanat bahçelerine getirilmelerini yasakladı.
Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi'nin ilk eta...
image Gürdağ Trading & Industry Ltd'in yatırımcısı olduğu Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi'nin birinci etabı olan "Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisi" düzenlenen törenle açıldı.