Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 4 Haziran 2019, Salı 17:16
banner

Çevre Günü'nde önemli çağrı: "CMC atıkları için çalışma yapın!"

Çevre Günü'nde önemli çağrı: CMC atıkları için çalışma yapın!Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
Paylaş  
16
14
16
0

banner

Mesajda, her yıl dernek olarak bu günde hükümete, “CMC maden atıklarının rehabilite edilmesi için çalışma yapın” çağrısı yaptıkları, ancak bu konuda bugüne kadar bir ilerleme sağlanamadığı vurgulandı.

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği’nden Ahmet Hızlı tarafından yayımlanan mesaj şöyle:

“5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde etkinlikler düzenlenmektedir.

Biz de hepinizin çevre gününü kutlamayı çok isterdik. Hatta ülkemizde de birçok etkinlik düzenlemek mümkün olacağı bir gün olmasını çok isterdik. Fakat Kuzey Kıbrıs’a ve özellikle Lefke’ye baktığımızda, 40 yıllık CMC, insanların sağlığını bozan bir çevre felaketi, insanların, maden atıkları ile yaşamaya mahkum edildiği bir bölgede Dünya Çevre Günü’nde nasıl bir eğlence düzenlenebilir?

Gelmiş geçmiş hiç bir hükümetin bu konuda ciddi anlamda çalışma yapmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Bir tarafta siyasi rant peşinde olan hükümetler, bir tarafta CMC maden atıkları ve toprağından para kazanmaya çalışan şirketler ve siyasiler, tam ortasında da zehirlenen insanlar.

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği olarak her yıl CMC önünde düzenlediğimiz eylemi bu yıl bayram dolaysıyla yapmıyoruz. Bu artık önemsemiyoruz anlamına gelmesin. Tam aksine biz insanımızı önemsiyor ve bayram tatilinde eylem yapacağız diye CMC alanını her hangi bir ücet ödemeden kiralayan firmanın, çalışanlarını oraya bize karşı önlem alma adına getirmemesi için eylem yapmıyoruz. Orda çalışan ve her gün maden tozunu ciğerlerine soluyan o kişilerin için de endişe ediyoruz ve önemsiyoruz. 

Her yıl hükümete çağrı yapıyoruz, “CMC maden atıklarının rehabilite edilmesi için çalışma yapın”.

Anayasamız’da Çevrenin Korunması ile ilgili yazılan Madde 40 aynen şunları anlatmaktadır.
(1)    Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Özelde Lefke genelde tüm Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanlar bunu hak etmiyor mu?
 (2)    Gerçek veya tüzel kişiler, hiçbir amaçla, insan sağlığını bozacak veya deniz varlıklarını tehlikeye düşürecek nitelikteki sıvı, gaz ve katı maddeleri denizlere, barajlara, göllere veya derelere akıtamaz veya dökemez. Yıllarca Lefke deresine CMC alanında biriken asitli suyu deşarj eden ve denizi kirleten bunun yanında deniz hayvanlarını zehirleyen ve dolaylı yoldan insanları zehirleyen firmaya ne ceza kesildi? Tek kuruş ceza kesilmemiştir. 
(3)    Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin, gerçek ve tüzel kişilerin ödevidir. Devlet CMC maden atıkları konusunda ne yapmıştır? 
Lefke’de madeni temizleyeceyik diye yeni madencilik girişimleri yapmaya hazırlanan bazı siyasiler, firmalar, mevki sahibi kişilere son defa değil her gün bıkmadan söyleyeceğiz ve engelleyeceğiz. Lefke’de yeni bir madencilik olmayacak. Lefke’de maden temizliği olacaksa insanların sağlığını etkilemeyen, çevre felaketini ortadan kaldıran, yeni bir madencilik olmadan temizlik olacak.

Ramazan Bayramınızı kutlar saygılar sunarız.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Brezilya'daki petrol sızıntısı 'Brezilya'nın Karayipleri'ne kadar ulaştı
image Brezilya'nın kuzeydoğu kıyılarında Eylül başından bu yana devam eden petrol sızıntısının, "Brezilya'nın Karayipleri" olarak adlandırılan plajlarıyla ünlü bölgeye kadar ulaştığı bildirildi.
Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme hafta sonu devam edecek
image Herdaimdostlar, Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme çalışmalarına bu hafta sonu da devam ediyor.
"Antarktika'da kopan buzulun iklim değişikliyle ilgisi yok; 60-70 yılda bir b...
image Doç. Dr. Özsoy, Antarktika'daki 315 milyar tonluk buz kütlesinin kopmasına ilişkin, "Buzul sahanlıklarının belirli aralıklarla kopması normal ve 60-70 yılda bir beklenen süreçtir. İklim değişikliyle ilgisi olduğunu sö...