Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 1 Temmuz 2019, Pazartesi 09:00
banner

Lefkoşa Balıkesir'de doğanın direnişi fotoğrafa yansıdı

Lefkoşa Balıkesir'de doğanın direnişi fotoğrafa yansıdıBalıkesir Köyü'nde insanların zarar verdiği doğanın her şeye rağmen direndiğinin adeta belgesi olan fotoğrafta çöp konteynerinin hemen yanında açan bir ayçiçeği dikkat çekiyor.
Paylaş  
26
27
26
0

Haber: Rahmican Çalışkan

Fotoğraf: Osman Taşralı

Lefkoşa’ya bağlı Balıkesir Köyü’nde çekilen fotoğraf insanların zarar verdiği doğanın her şeye rağmen direndiğinin adeta kanıtı.Çevre kirliliğinin özellikle son günlerde hat safhada olması, insanoğlunun doğayı tahribini akıllara getiren fotoğraf, doğanın her daim bir yol bulup kendi yolunu çizdiğini akıllara getiriyor. Son yıllarda iklim değişikliği, tozlu ve kirli havaya neden olan çevre kirliliğine rağmen doğanın kendi yaşamını bir şekilde sürdürdüğünün adeta belgelendiği fotoğrafta çöp konteynerinin hemen yanında açan bir ayçiçeği dikkat çekiyor.

RAPORLARA GÖRE; ÇEVRE KİRLİLİĞİ HAT SAFHADA

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Meteoroloji Örgütü gibi kuruluşların raporlarına göre, dünya yaklaşık bir asırdır hızlı iklim değişikliği ve küresel ısınma tehlikesiyle karşı karşıya. Uzmanlar atmosfere salınan yoğun sera gazı sebebiyle gezegenin daha hızlı ısındığı konusunda birleşiyor. Kömür, petrol ve otomobil kullanımı ile ağaç kesmek gibi insan faaliyetleri, sera gazı emisyonları oranını artırıyor. Bu durum küresel ısınma ve iklim değişikliğinin ana kaynağı olarak değerlendiriliyor. İklim değişikliğiyle ilgili bilimsel çalışmalar yapan ve aynı zamanda BM kuruluşu olan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinin (IPCC) "1,5 santigrat derece Küresel Isınma Özel Raporu"na göre, yerküre insan faaliyetleri sebebiyle 1 derece ısındı. Bilim insanları, dünyanın en fazla 0,5 derece daha ısınmayı kaldırabileceği, dolayısıyla küresel ısınmanın sanayi öncesi döneme göre 1,5 derece artışla sınırlandırılması gerektiği noktasında uyarıyor.

KARBONDİOKSİT ORANI HİÇ BU KADAR YÜKSELMEDİ

Sanayileşmenin ivme kazandığı 1950'lerden bugüne karbondioksit ve sera gazı salınımının artmasıyla atmosferin ve okyanusların ısındığı, deniz seviyelerinin yükseldiği ve küresel ısınmanın yaşandığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Bilim insanları son 650 bin yılın hiçbir döneminde karbondioksit oranının bugünkü kadar yükselmediğini ortaya koyuyor.BM Gıda Ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Ve Tarım İçin Genetik Kaynaklar Komisyonunun hazırladığı "Gıda ve Tarım İçin Biyoçesitliliğin Küresel Durumu 2019 Raporu"nda gıda ve tarım için biyo-çeşitliliğin elzem olduğu belirtildi.Son 10 yılda ormanlık alanların azalması yüzde 50'ye kadar indirgendi. Ancak raporda, küresel azalmanın devam ettiği belirtiliyor. Son yıllarda küresel olarak mercan kayalıklarında da büyük kayıplar görüldü.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Denge bozuldu; Akdeniz'e ait olmayan canlılar ada çevresinde görülmeye başlad...
image Son zamanlarda Akdeniz'e ait olmayan pek çok canlı türünün ada çevresinde görülmeye başlanmasını "denizlerdeki dengenin bozulmasına” yoran Biyologlar Derneği Başkanı Sarpten, dengenin, denize akan kanalizasyon atıklar...
Fransız mahkemesi kararını verdi: "Paris'teki hava kirliliğinden devlet sorum...
image Fransız mahkemesi, Paris ve çevresinde hava kirliliğiyle mücadelede yetersiz kalındığı için devletin sorumlu olduğuna hükmetti.
Çevre kirliliğinin yeni simgesi: Yavrusuna izmarit veren anne kuş
image ABD'de bir doğal yaşam fotoğrafçısı, yavrusunu sigara izmaritiyle "beslemeye" çalışan bir kuşu fotoğrafladı.