Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 8 Temmuz 2019, Pazartesi 07:30
banner

Denge bozuldu; Akdeniz'e ait olmayan canlılar ada çevresinde görülmeye başladı

Denge bozuldu; Akdeniz'e ait olmayan canlılar ada çevresinde görülmeye başladıSon zamanlarda Akdeniz'e ait olmayan pek çok canlı türünün ada çevresinde görülmeye başlanmasını "denizlerdeki dengenin bozulmasına” yoran Biyologlar Derneği Başkanı Sarpten, dengenin, denize akan kanalizasyon atıkları sebebiyle bozulduğuna dikkat çekti, çözümün; altyapı çalışmalarının düzenlenmesinde olduğuna vurgu yaptı.
Paylaş  
65
65
65
0

Kıbrıs Postası - Emel DOĞAN

Adayı çevreleyen sularda son zamanlarda sıkça Akdeniz’e ait olmayan canlıların görülmesi toplumda tedirginlik yarattı. Bu canlıların başında balon ve aslan balıkları gelirken, önceki gün Hayvancılık Dairesi’nin yaptığı bilgilendirmede PelagiaNoctiluca türü zehirli denizanalarının da denizlerimizde görüldüğü bildirildi.

Birçok türün son zamanlarda vatandaşlar ve yetkililer tarafından gözlemlenmesi toplumda tedirginlik yaratırken Kıbrıs Postası’na konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, köpek balıklarından değil balon ve aslan balıklarının vereceği zararlardan korkulması gerektiğini aktardı.

Sarpten, “Küresel ısınma, iklim değişikliği ve yetersiz arıtma sisteminden dolayı denizdeki dengenin bozulduğu gözlemlenmektedir. Denge karada bozulduğu gibi denizde de bozulmuştur. Balon ve aslan balıklarının artışı da bunun en somut örneğidir” dedi.

“KÖPEKBALIKLARI BİLİNENİN AKSİNE FAYDALIDIR”

Köpek balıklarının balon balıkları ile beslendiğini ve insanlara saldırdıklarına dair vaka olmadığına dikkat çeken Sarpten, “Balon balıkları, aslan balıkları ve denizanaları denizlerimize Süveyş Kanalı’ndan geçiş yaparak geldi ve çoğaldı. Bu türler bizim denizlerimize uygun canlılar değildir. Balon ve aslan balıkları bizim denizlerimizde bulunan türlere de büyük zarar vermektedir” ifadelerini kullandı.

Sarpten, “Toplumda köpek balıklarına karşı yanlış bir algı oluşmuştur. Köpek balıkları Akdeniz’de her zaman bulunan canlılardı ve bu türün insanlara zarar verdiğiyle alakalı herhangi bir verimiz bulunmamaktadır. Bu canlılar balon balıklarıyla da beslenirler. Köpek balıklarının gündeme gelmesi de balon balıklarındaki artış ile alakalıdır” sözlerini kullandı.

“DENİZANALARI KİRLİ SULARDA ÇOKÇA GÖRÜLÜR”

Zehirli denizanası türlerinin de denizlerimizde görülmesi üzerine açıklama yapan Sarpten, “Çok eski tarihten itibaren Akdeniz’de görülseler de sayılarının artması denizin pis olması ile alakalıdır. Denizin pis olduğu bölgelerde denizanalarının sayıları artış gösterir. Bu durumda Süveyş Kanalı’ndan gelen denizanalarının çeşitliliğini de denizlerimizin pislenmesine bağlayabiliriz” dedi.

“YETERLİ ARITMA SİSTEMİNE SAHİP DEĞİLİZ”

Biyolog Hasan Sarpten, “Özellikle Girne bölgesinde denize akan kanalizasyon atıklarında yeterli arıtma bulunmadığı net olarak ortadadır. Denizdeki dengenin bozulmamasına ilişkin alınabilecek en büyük önlem altyapı çalışmalarının düzeltilmesi ve kanalizasyon atıklarındaki arıtma seviyesini yükseltmek olacaktır” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
2
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Avustralya'da orman yangınlarında 350 koala öldü
image Avustralya'daki orman yangınlarında en az 350 koalanın öldüğü bildirildi.
Hindistan'da hava kirliliği 'tehlikeli' seviyede
image Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de hava kirliliği yeniden "tehlikeli" seviyeye yükseldi.
Kurudere'de 2 bin hurma fidanı dikildi
image "Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyasında 2 bin hurma fidanı dikildi...