Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 13 Eylül 2019, Cuma 13:00
banner

Orman Dairesi Müdürü: "KKTC'deki orman varlığının kalbi, askeri atış alanı menzili içinde"

Orman Dairesi Müdürü: KKTC'deki orman varlığının kalbi, askeri atış alanı menzili içindeMüdahale şansı en zor bölgelerin askeri bölgeler olduğuna dikkat çeken Orman Dairesi Müdürü, KKTC'deki orman varlığı oranının yüzde 23,1 olduğunu, bu orman varlığının kalbinin ise Alevkayası bölgesindeki ormanlık alan olduğunu vurgulayarak, "Alevkayası'ndaki ormanlar, atış alanlarının menzili içerisinde. Bu nedenle çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Askeri mercilerle konuşarak bunu çözmeye çalışıyoruz" dedi.
Paylaş  
41
38
40
1

banner

Kıbrıs Postası

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, Genç TV ekranlarına katılarak, Çatalköy’deki Mühimmat Bölük Komutanlığı’nda meydana gelen patlama, kriz masasının ürettiği kararlar, Kantara’daki yangında kullanılan sahte fotoğraflar ve dairenin personel ihtiyaçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

PATLAMA… “YANAN AĞAÇLARIN TELAFİSİ OLACAK”

İlk olarak Çatalköy’deki patlamaya ilişkin konuşan Karzaoğlu, “Gerçekten büyük bir felaket atlattık” diyerek, Orman Dairesi’nin 01.45 sıralarında bölgeye intikal etmeye başladığını belirterek, yaşanan süreci şöyle anlattı:

“01.45 civarı personel beni arayıp patlama olduğunu bildirdi. O esnada tüm civar bölgedeki ekipleri alarma geçirdim, ikinci ekibi hazırlayarak ihtiyatta beklemesini sağladım. Dozeri hazırlattım. Patlama noktasının en uç noktasına gittiğimizde askeri ve polis yetkililer, siyasiler vardı. Biz Orman Dairesi olarak hazırda bekliyoruz dedim. O an müdahale edemezdik. Patlamanın durduğuna kanaat getirilmesi gerekiyordu. İçerde ne olduğunu bilme şansımız olmadı. Orası askeri bir bölge,  bizim sahamız değil. Rüzgarın etkisi çok hafifti. Sabah 05.00 civarı hafiden rüzgar hareketlendi. Şansalıyız ki yanan ağaçlar kendi içinde kaldı. Sahaya girmedik fakat patlamanın etki alanı 200 dönümdü. Bombanı verdiği basınçtan dolayı 20 kadar ağaç yandı. Ağaçların telafisi olacak. Böyle bir olay ilk kez yaşandı. Biz gerçekten şanslı bir ülkeyiz.”

KRİZ MASASININ BÖLGEDE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİLERİNİ YASAKLAMA KARARI…

Çatalköy Belediyesi’nde kurulan kriz masasının, olayın ardından aldığı; bölgenin ava kapanması ve havai fişek kullanımının yasaklanması kararlarını değerlendiren Orman Dairesi Müdürü, kararları haklı bulduğunu belirtti. Karzaoğlu şöyle devam etti:

“Havai fişeklerden dolayı daha önce yangın olayı yaşanmıştı. Zaman zaman kaymakamlıkları bu konuda uyarıyoruz. Birinin sevincinin bir yeri yakma hakkı yok. Havai fişekleri patlatan kişiler, daha faydalı bir şeyler yaratarak, sevincini daha farklı sergileyebilir.”

“ORMAN VARLIĞININ KALBİ ALEVKAYASI, ASKERİ ATIŞ MENZİLİNİN İÇİNDE”

Müdahale şansı en zor bölgelerin askeri bölgeler olduğuna dikkat çeken Orman Dairesi Müdürü, KKTC’deki orman varlığı oranının yüzde 23,1 olduğunu, bu orman varlığının kalbinin ise Alevkayası bölgesindeki ormanlık alan olduğunu vurgulayarak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Alevkayası’ndaki ormanlar, atış alanlarının menzili içerisinde. Bu nedenle çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Askeri mercilerle konuşarak bunu çözmeye çalışıyoruz. Çok şanslıyız ki atışlardan dolayı can kaybımız olmadı. Fakat bazı atışlarda, bölgeye bombalar düştü. Bun bombaların toplanmasını, askeri görevlilerle konuşarak sağladık. Yeterli personel olmasa da bir şekilde müdahale edebiliyoruz.”

KANTARA’DAKİ YANGIN… “FOTOĞRAFLAR ARAMA MOTORLARINDAN BULUNDU, PAYLAŞILDI”

Geçtiğimiz hafta sonu Kantara’da meydana gelen yangın sırasında, sosyal medyada ‘yangına ait görüntüler olduğu’ iddiasıyla yayınlanan fotoğraflara ilişkin konuşan Daire Müdürü, arama motorlarından sağlanan sahte fotoğrafların sosyal medyada paylaşılmasından yakındı. Karzaoğlu şöyle devam etti:

“Kantara’daki yangınla ilgili kullanılan görüntülerle ilgili çok açık konuşacağım. Gazeteci arkadaşlarımdan, haberi, kaynağından almalarını tavsiye ediyorum. Arama motorlarından yanlış fotoğraflar çıkarıldı ve sosyal medyada paylaşıldı.”

“FİDAN DİKİMİ BAKIMINDAN EN KIT DÖNEMİ YAŞIYORUZ”

Fidan dikimi bakımından en kıt dönemin yaşandığına dikkat çeken Daire Müdürü, 250 bin kadar fidan dikimi yapmayı planladıklarını belirterek, daire yetkililerinin şuan mülkiyet araştırması yaptığını, vatandaşın tarlasına girip, yanlış dikim yapmak istemediklerini, dikim yapılacak bölgelerinse Kasım ayında açıklanacağını kaydetti.

PERSONEL EKSİKLİĞİ…”ARAÇLARI FONKSİYONEL KULLANACAK PERSONEL YOK”

Orman Dairesi’nin personel eksikliğinden de söz eden Daire Müdürü Cemil Karzaoğlu, toplamda 125 personelin bulunduğunu ve “eksi 38” ile çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. Karzaoğlu, dairenin 102 aracı olduğunu, bunların yüzde 30 kararının iş makinesi olduğunu, fakat bu araçları kullanabilecek vasfa sahip personel olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bir yangın söndürme aracının maliyeti 1 milyon TL. Bu aracı alıyoruz fakat fonksiyonlarını kullanabilecek personel yok. Bu araçların oldukça fazla donanımı var. Fakat kullanabilen yok.”

“YANGIN EKİBİ EĞİTİYORUZ, SÖZLEŞME BİTİNCE İŞTEN DURDURMAK ZORUNDA KALIYORUZ”

Kadrolama konusunda da ciddi sıkıntılar yaşadıklarına dikkat çeken Daire Müdürü, “Bizim kadromuz olmalı. Yangın ekibin eğitiyoruz lakin sözleşme gereği sene sonu durdurmak zorunda kalıyoruz. Şuan 125 personelim var. Eksi 38 ile çalışıyoruz İmkânlarımız dâhilinde en iyi şekilde çalışıyoruz” dedi.

KAMERALAR KULLANILAMIYOR… “MOUSE TUTMASINI BİLMEYEN İNSANLARI GÖNDERDİLER”

Ormanlık alanlarda, toplamda 12 ayrı kuleden gözlem yapıldığını belirten Karzaoğlu, 2010 yılında, AB Projesi kapsamında 14 noktaya kamera kurduklarını, daha sonra bu sayısı 16 çıkarttıklarını fakat şuan bu sistemin kullanılamadığını kaydetti. Daire Müdürü, bunun nedenini şöyle aktardı:

KKTC’deki 16 noktadan, 24 saat canlı yayın yapabiliyorduk. Fakat bunu takip edecek, kullanabilecek teknik eleman sıkıntısı yaşadık. İlgili bakanlıklara defalarca talep ettik. Ama bize ‘mouse’ tutmasını bilmeyen insanları gönderdiler. Bu nedenle sistemi kullanamıyoruz.”


İLGİLİ HABERLER

Çok ucuz atlattık!

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
3
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Eylül 2019, Cuma
Kemal         - Girne
Bu kadar küçük coğrafyada 30 bin + kişilik orduyu ve mühimmatını nereye saklayacaksınız? Yapılması gereken Ofansif sayıdan bir an evvel defansif bir sayıya inmek ve birliklerin konuşlandırılmasını günümüze göre yeniden ayarlamak lazım. Aksi taktirde, benzeri olayların artarak yükselmesi demektir. Tüm ülke fiziki planlamaları aşırı askeri bölge sayısından dolayı bir türlü yapılamamaktadır. Örneğin ODTÜ'ne giden çevre yolu tatbikat alanıdır diye bir türlü yapılamamaktadır. Dere boyu alternatif yolu bir türlü askeri bölgeden geçirilemediği için trafik hafifletilemiyor. Mağusa ve Girne bölgesindeki birçok plaj hala askeri bölge sıfatında sivile kapalıdır. Lefkoşa'dan Güzelyurt'a eski yoldan gitmek sanki Vietnam'dan geçmeye benzer. Birçok güney göçmenin yerleştirildiği köyler hala daha yarı askeri bölge görüntüsündedir. Üç Maronit köyü hala askeri bölge sınıfındadır. Kısaca, askerin, gerek sayı olarak gerekse tuttuğu alanlar olarak bir an evvvel indirime gitmesi gerekir. Bu kadar küçük bir coğrafyada bu kadar büyük bir askeri varlığın tutulması Türkiye cumhuriyeti için de külfet yartmaktadır.

banner
banner
banner
banner

Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme hafta sonu devam edecek
image Herdaimdostlar, Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme çalışmalarına bu hafta sonu da devam ediyor.
"Antarktika'da kopan buzulun iklim değişikliyle ilgisi yok; 60-70 yılda bir b...
image Doç. Dr. Özsoy, Antarktika'daki 315 milyar tonluk buz kütlesinin kopmasına ilişkin, "Buzul sahanlıklarının belirli aralıklarla kopması normal ve 60-70 yılda bir beklenen süreçtir. İklim değişikliyle ilgisi olduğunu sö...
Çevre Koruma Vakfı'ndan Çevre Çalıştayı
image Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA), Çevre Çalıştayı düzenliyor...