Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KİŞİSEL BAKIM 22 Haziran 2018, Cuma 14:48
banner

100 yıl önce kadınlar ne ile makyaj yapıyordu?

100 yıl önce kadınlar ne ile makyaj yapıyordu?Günümüzün en büyük sektörlerinden biri olan makyaj endüstrisi her yıl marka sahiplerine milyarlarca dolar kazandırıyor.
Paylaş  
82
13
82
0

Durum böyle olunca markalar her ay yeni ürünlerle karşımıza çıkıyor. Bir ruju 5 TL ye de 500 TL ye de satın alabiliyorsunuz. Fiyat aralığı bu kadar geniş olunca her insanın bir makyaj ürünü oluyor. Peki yüzlerce alışveriş merkezlerinin ve mağazaların olmadığı 100 yıl öncesinde kadınlar makyaj malzemesi olarak ne kullanıyordu?

LİMON SUYU

Değişen trendler ile birlikte son 20 sene içerisinde esmer ten ve bronz bir görüntü çokmoda oldu. Fakat 100 yıl önce esmer ten fakirliği sembolize ediyordu. Beyaz ten ise asil ve zengin bir kadının sahip olması gereken en önemli şeydi. Durum böyle olunca kadınlar tenlerini beyazlatmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Bu yöntemlerden biri ise limon suyuydu. Rom, sirke ve limon suyu karışımı ten beyazlatıcı etkisiyle genç kızların gözde makyaj ürünüydü. Öte yandan bu tarz yüz serumları ciltte erken yaşlanma ve yıpranmaya sebep oluyordu.

VAZELİN

Vazelin her derde deva bir ürün olarak 2000’li yıllara damgasını vurdu. Her sorunumuz için mucizevi bir çözüm olan bu ürün ne amaçla kullanılıyordu peki? Cildi yumuşatmak, çatlak dudakların acısını azaltmak, makyaj silmek, güneş yanmalarını gidermek, hatta kıyafetten makyaj lekelerini çıkarmak için kullanıyordu. Bu madde bize çok farklı gelmiyor çünkü hala aynı amaçlarla kullanıyoruz vazelini. Bir başka kullanım yeri ise kirpiklerdi. Kömür tozu ile karıştırılan vazelin, kirpiklere uygulanıp maskara görevi görüyordu.

EZİLMİŞ BÖCEKLER

Henüz böcekleri pişirip yiyen kültürlere alışamamışken, 100 yıl önce makyaj malzemesi olarak kullanılması biraz şok etkisi yaratabilir. Fakat bu doğru; geçmişte ruj olarak spesifik bir böceğin kabukları ezilip suyu dudaklara sürülürdü. Herkes tarafından bilinen “kan kırmızısı” rujun temel malzemesi karmin böceği idi. Karmini vazelin ve bal mumu tarzı jel ürünlerle karıştıran kadınlar, elde ettikleri ürünleri dudak ve yanaklarına sürüyordu.

MERKÜR

100 yıl öncesinde kadınların tek fetişi beyaz bir tene sahip olmak değildi. Tek renk ve lekesiz bir surat da beyazlık kadar önemliydi. Yani günümüz modasının en güzide parçalarından biri olan “çiller” eskiden nefret edilesi bir durumdu. Peki bu kadınlar çil problemlerinden kurtulmak için neler yapıyordu? Maalesef kullanılan yöntemler limon suyu kadar masum değildi. Asit ve kimyasal bir element olan merkürü içeren kremler ciltteki çilleri gidermek için kullanılıyordu. Yıllar boyu sürülen bu kremler cilt kanseri gibi geri dönüşü olmayan sorunlara yol açıyordu.

RADYUM

Merkür gibi çokça kullanılan bir başka kimyasal element ise radyum idi. Bu element günümüzde kanser tedavilerinde kullanılıyor. Fakat ilk keşfedildiği sıralarda makyaj malzemelerinin içine konuluyordu. 1898’de radyumun buluşundan sonra, bir makyaj firması, bu kimyasal elementin ciltte aydınlatıcı ve gençleştirici etkileri olacağını düşünmüştü.

Bu nedenle radyum içeren bir kozmetik serisi çıkardı. Serinin içinde sabun, ruj, yüz pudrası gibi ürünler vardı. Yıllarca kullanılan ve çok sevilen bu makyaj serisinin sonu çok acı oldu. Radyum fabrikalarında çalışan 5 kadının sürekli olarak kimyasal elemente maruz kalması nedeniyle geri dönüşü olmayan bir hastalığa tutulduğu ortaya çıktı. Bu hastalığı basitçe anlatmamız gerekirse, çeneniz çürüyüp yüzünüzden kopuyordu…


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Meditasyon, cinsel hayatınıza nasıl etki eder?
image Meditasyonun sayısız faydaları olduğunu artık hepimiz biliyoruz. İş hayatından özel yaşama, ruh halinden hayata bakış açısına kadar pek çok alanda bize iyi gelen meditasyon hakkında çok merak edilen bir konudan bahsed...
Erkekleri hayata bağlayan şeylerden biri: "Göğüs dikizlemek"
image İnsanlık, tarih boyunca varoluşunu sorgulayarak yaşamını anlamlandırma çabasına girdi. Bu anlamlandırma süreçlerinde de her zaman "daha anlamlı ve daha uzun" bir yaşamın peşinde oldu. İstatistiklere göre kadın ve erke...
Güzellik sektörü Matrix'le fark yarattı
image Lords Palace Otel'de gerçekleştirilen Loreal Matrix Kuzey Kıbrıs semineri güzellik sektörünün temsilcilerini bir araya getirdi.