Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 13 Şubat 2018, Salı 10:35
banner

Şampiyon Özipek: "Bu başarımı tek başıma değil, bu adadaki insanlarla birlikte elde ettim"

Şampiyon Özipek: Bu başarımı tek başıma değil, bu adadaki insanlarla birlikte elde ettimTürkiye'de TV8 ekranlarında yayınlanan “O Ses Türkiye” adlı ses yarışmasına katılarak final turunda rakiplerini eleyip şampiyon olan Kıbrıslı Türk ses sanatçısı Lütfiye Özipek, Kıbrıs Postası’na konuştu.
Paylaş  
27
21
28
0

  • Türkiye'de TV8 ekranlarında yayınlanan “O Ses Türkiye” adlı ses yarışmasına katılarak final turunda rakiplerini eleyip şampiyon olan Kıbrıslı Türk ses sanatçısı Lütfiye Özipek, Kıbrıs Postası’na konuştu.
  • Özipek, yarışma sürecinde neler yaşadığını ve yarışma sonrası projelerini Kıbrıs Postası’na anlattı.
  • Çok yakında ilk single çalışmasıyla dinleyicilerinin karşısında olacak olan Özipek, kendisini destekleyenlere tekrardan müzikle ve güzel işler yaparak karşılık vereceğinin de sözünü verdi.

KIBRIS POSTASI - Rüstem TÜCCAR

TV8’de yayınlanan “O Ses Türkiye” yarışmasına katılarak şampiyon olan Kıbrıslı ses sanatçısı Lütfiye Özipek, yarışma boyunca çok heyecanlı ve yüksek tempolu günler yaşadığını ve bu heyecanı kaybetmeden yeni projeler için çalışmalara başladığını anlattı.

Hem kadın hem de Kıbrıslı bir yarışmacının kazanmasına ihtimal vermeyenlere inat hep kendine inandığını söyleyen Özipek, başarısını tüm ada halkıyla paylaşmaktan gurur duyduğunu da belirtti.

“4 YAŞIMDAN BERİ ŞARKI SÖYLÜYORUM… BEN GELİŞTİKÇE MÜZİĞİM DE GELİŞTİ”

Öncelikle seni biraz tanıyalım. Müzikal yolculuğun nasıl başladı?

Kıbrıs, Lefkoşa’da doğdum. 4 yaşımdan beri şarkı söylüyorum. İlkokulda piyano dersleri almaya başladım. Piyano derslerininyanı sıra çocuk korosuna devam ettim. Birçok konser ve etkinliğe katıldık. Dolayısıyla sahnelere çok küçük yaşta alıştım diyebiliriz. Daha sonra Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne devam ettim. Orada piyano, viyolonsel ve şan eğitimlerim devam etti. Ardından 2 yıl University of Nicosia’da jazz eğitim aldım ve İngiltere’ye gidip pop müzik ve söz yazarlığı eğitimi ile lisansımı tamamladım.

Profesyonel anlamda sahneye ilk 19 yaşımda çıktım. O zamanlar da pop/jazz bir repertuarım vardı. 90’lar çocuğu olduğum için o dönemlerde de 90’lar seslendiriyordum. O yıllarda şu an çok popüler olan cover ve alternatif pop kültürü çok gelişmemişti ama benim tarzım şuankinden çok da farklı değildi. Ben geliştikçe müziğim de gelişti.

“O Ses Türkiye” yarışmasına katılmaya nasıl karar verdin?

Ailem ve dostlarım birkaç yıldır yarışmaya katılmamı çok istiyordu.Hatta yarışmaya benim adıma onlar başvurdu. Daha sonra kendimi Kıbrıs’taki ön elemelerde buldum. Birkaç hafta sonra da İstanbul serüvenim başladı.

“BÜTÜN İSTEKLERİMİ, HAYALLERİMİ VE MÜZİKAL ANLAMDA BÜTÜN BİRİKİMİMİ YARIŞMAYA YANSITTIM... KENDİM GİBİ GİRDİM, KENDİM GİBİ ÇIKTIM”

Yarışmaya nasıl hazırlandın? Süreç içerisinde neler yaşadın?

Ben biraz panik ve heyecanlı bir insanım. Özellikle söz konusu müzikse… İlk sahneye çıktığımda 4 jüri üyesinin bana dönmesi ve sevgili Gökhan ile Murat Boz’un koltukların üzerine çıkmasıyla bambaşka bir heyecan yaşadım. Gerçekten beklediğim bir şey değildi bu. Elbette dönmelerini beklerdim ama kendimi her şeye hazırlamıştım. Dolayısıyla Gökhan’ı seçince serüvenim farklı bir yöne gitti. Ancak yarışmaya kendim gibi girip kendim gibi çıktım diyebilirim. Bütün isteklerimi, bütün hayallerimi ve müzikal anlamda bütün birikimimi oraya yansıttım. 7-8 kere tur oldu ama ben her seferinde ilk defa çıkıyormuş gibi heyecanlandım. Oradaki ekip, her sahneye çıkacağında bu kadar heyecanlanan başka bir yarışmacı görmediklerini söyledi.

“DUYGUSAL BİR STRATEJİ... BANA YAKIŞMAYACAK HİÇBİR ŞARKIYI SEÇMEDİK”

Şarkı seçimlerini nasıl yaptınız? Nasıl bir strateji izlediniz? Birinci olmayı bekliyor muydun?

Genellikle benim isteklerim doğrultusunda, sevgili Gökhan ve vokal koçum Sedef’in de biraz yön vermesiyle seçtik şarkıları. Son derece titiz ve her seferinde uzun toplantılar yaparak ilerledik. Yer yer stratejik hareket ettiğimiz de oldu ama bu duygusal bir stratejiydi diyebilirim. Bana yakışmayacak hiçbir şarkıyı seçmedik.

Yarışmaya “Roxanne” ile girip “Duyanlara Duymayanlara” ile bitirdim. Çok renkli bir yelpaze sunmaya çalıştım ve hepsinde ayrı bir Lütfiye vardı. Hepsinin ortak noktası duyguydu ve ne mutlu ki o duygu insanlara geçti.

“SESİMİN BİR ACIYI ORTAYA ÇIKARDIĞI GİBİ ONU İYİLEŞTİRDİĞİNİ DE SÖYLEYENLER ÇOĞUNLUKTA”

Çünkü bana gelen en önemli yorum, sesimde duygusal bir tını olduğuydu. Bu tınıyı da hissederek söylemediğiniz bir şarkıda karşı tarafa veremezsiniz.Daha önce de böyle yorumlar alıyordum. Mesela derdi olmayan insanların aniden duygusallaşması ya da içlerinde gizli kalmış bir acının dengesizleşmesine yol açtığım söylenirdi. Aynı zamanda da sesimin şifa olduğunu, bir acıyı ortaya çıkardığı gibi onu iyileştirdiğini de söyleyenler çoğunlukta.

“BİRİNCİLİĞİM HALA HAYALMİŞ GİBİ GELİYOR”

İstanbul’a her gittiğimde  “İnşallah elenmem” derdim çünkü oradaki ortam çok güzeldi. Sonuna kadar orada olmak isterdim. Her bir aşamayı geçtiğimde birinci olacağıma inancım biraz daha arttı. Son “Duyanlar Duymayanlara” performansım sonrasında gelen tepkide “sanırım ben birinci olacağım” dedim. Ancak hala birinciliğim hayalmiş gibi geliyor.

 “ ‘HEM KADIN, HEM KIBRISLI BİR BİRİNCİ OLMASI ÇOK ZOR’ DİYENLERE İNAT BEN HEP ‘İNANIN’ DEDİM”

Yarışma sonrası nasıl tepkiler aldın? İlk kadın birinci olmak sana neler hissettirdi?

Yarışma boyunca da yarışma sonrasında da Kıbrıs ve Türkiye’den çok güzel tepkiler aldım. Sürekli desteklerini sosyal medya üzerinden takip ettim. Bu bana çok iyi bir enerji verdi.

Bir kadın birinci olmamıştı bugüne kadar ve “hem kadın hem Kıbrıslı bir birinci olması çok zor” diyenlere inat ben hep ‘kapıyı kapatmayın, umudunuzu kaybetmeyin’ dedim, ‘inanın’ dedim. Zaten yarışmaya başladığımız zaman, bu yıl bir kadının birinci olmasını herkes temenni ediyordu. Özellikle sevgili Hadise bunu sık sık dile getirmişti. Son ikiye kalınca ‘sanırım ben birinci olacağım’ dedim.

Birçok sosyal medya fenomeninden, tanıştığım birçok sanatçıdan çok güzel mesajlar aldım. Türkiye ve Kıbrıs’taki halktan çok güzel tepkiler aldım. Türkiye’deki gazetelerden de yeni yeni geri dönüşler ve projeler gelmeye başladı.

Single çıkardıktan sonra daha da güzel tepkiler alacağıma inanıyorum. Sevgili Kıbrıslı sanatçı Buray bana sosyal medyadan çok destek verdi. İstanbul’a gidince onunla da bir araya gelip görüşmek isterim. O Ses Türkiye’ye daha önce katılıp finale kadar gelen sevgili İbrahim Şevki de sosyal medyadan bana çok destek oldu. Herkese bir kez daha teşekkür ederim.

Bugüne kadar yarışmadan çıkıp da piyasada tutunan pek fazla şarkıcı yok. Bu seni korkutuyor mu?

Tabii ki bir korku yaşadım. Çünkü maalesef yarışmadan çıkıp da istikrarlı bir şekilde aktif olarak müzik hayatına devam eden çok fazla şarkıcı yok. Kabul etmeliyiz ki bu bir yarışma ve bu yıl yine başlayacak, yine bir birinci çıkacak. Dolayısıyla şu an hem Kıbrıs’ta hem de Türkiye’deki popülariteyi kaybetmeden benim harekete geçmem gerekiyor.

“ADADA KENDİLİĞİNDEN GELİŞEN BİR ÜRETKENSİZLİK, RAHATLIK VAR”

Diğer arkadaşlardan farkım bu olacak diye düşünüyorum. Onlar maalesef yarışmanın bitmesinden uzun bir zaman sonra bazı çalışmalar yaptılar. O nedenle de yeterince ses getirmedi belki yaptıkları işler. Bir de şu var; ben yarışmaya katılmasam da Kıbrıs’ta konserlerim devam ediyordu ve bir single-albüm için hazırlıklarım hep vardı. Yarışma bana hem ekstra bir özgüven hem de daha geniş kitlelere ulaşma imkanı verdi. Bu imkanı da zaman kaybetmeden değerlendireceğim. Maalesef adamızda kendiliğinden gelişen bir üretkensizlik, bir rahatlık var. Bu rahatlık beni müzikal üretim anlamında rahatsız eder o yüzden sürekli İstanbul’a giderim. Dolayısıyla bir süre fiilen İstanbul’da olmam gerek. En azından önümüzdeki birkaç yıl için planım o yönde.

“EN BÜYÜK HAYALLERİMDEN BİRİSİ, KIBRIS’TA BİR MÜZİK OKULU AÇMAK”

Bundan sonrası için aklında ve gündeminde ne gibi projeler var?

Şu an bir single üzerinde çalışıyoruz. Hep yazdığım besteleri insanlarla kavuşturmak isterdim.Tahminen birkaç ay içerisinde piyasaya çıkartacağız. Uzun zamandır zaten kendim beste yapıyorum, söz yazıyorum. Çıkacak olan şarkılar da kendi bestelerimden oluşacak. İlk projem, güçlü bir şarkı hazırlayıp dinleyicilerin beğenisine sunmak. Daha sonra tabii konserler, festivaller olacak. En büyük hayallerimden birisi de Kıbrıs’ta bir müzik okulu açmak. Zaten öğrencilerim var. Daha geniş kitlelere ulaşmak, müzikle insanların hayatlarına dokunmak en büyük hedefim.

“BU BAŞARIMI TEK BAŞIMA DEĞİL, BU ADADAKİ İNSANLARLA BİRLİKTE ELDE ETTİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM”

Tüm Kıbrıs halkına büyük bir gurur yaşattın. Son olarak neler söylemek istersin?

Memleketime şunu söylemek isterim,olumsuzluklara karşı durmazsak, umutsuzluğa kapılırsak durumumuz daha da kötüye gider. Ne olursa olsun ben umut, sevgi ve inancın bizi ayakta tutacağına inanıyorum. Birliktelik, bir hissetmek, inanmak bizi daha iyi yerlere taşıyacaktır.

Ben bu başarımı tek başıma değil, bu adadaki insanlarla birlikte elde ettiğimi düşünüyorum. Bana yapılan duygusal destekler, SMS desteği ve sevgi enerjisi için çok teşekkür ederim. Ben de bu vatanın bir insanı olarak müziğimi yapmaya devam edeceğim. İnsanların bana olan desteğine, tekrardan müzik yaparak, daha da güzel işler yaparak karşılık vereceğim.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
11
 
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ali Özgentürk, eserlerinin telifini Darüşşafaka'ya bağışladı
image Yönetmen ve senarist Ali Özgentürk, 100'e yakın eserinin telif haklarını Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağışladı.
Uzmanlar: "Seks bağımlılığının gerçek bir hastalık olduğu konusunda giderek a...
image İsveç'te yapılan bir araştırmada, zaman zaman şüpheyle karşılanan 'seks bağımlılığı' hastalığının beyindeki bir reaksiyondan kaynaklandığı ve gerçek olduğu" sonucuna varıldı.
On binler aynı sloganı söyledi: Dünya yanıyor, kurtarın
image Dünya genelinde gerçekleştirilen küresel iklim grevi kapsamında Almanya’da on binlerce kişi gösteri yaptı.