Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 23 Eylül 2018, Pazar 09:13
banner

40 yıl önce kaybolan Kıbrıslı Türk'ün cesedi, midesindeki tohumdan incir ağacı çıkınca bulundu

40 yıl önce kaybolan Kıbrıslı Türk'ün cesedi, midesindeki tohumdan incir ağacı çıkınca bulunduKuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki 1974 yılında yaşanan çatışmalarda ölen ve o günden bu yana cesedine ulaşılamayan Ahmet Hergüne'nin cesedi, midesindeki tohumdan bölgedeki ağaçlardan farklı türdeki bir ağaç çıkınca keşfedildi.
Paylaş  
24
16
23
2

banner

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, 1974 yılında Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasında yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren bir adamın cesedine 40 yıl sonra ulaşılabildi.

Haberlere göre Ahmet Hergüner isimli şahsa ait ceset, midesindeki tohumdan çıkan incir ağacının büyümesi ve bölgede pek rastlanmayan bir ağaç olmasından ötürü dikkatleri üzerine çekmesi sayesinde bulundu.

Araştırmacılar, Hergüner'in içerisinde bulunduğu tünele atılan dinamit sonucu, tüneldeki diğer iki kişiyle birlikte yaşamını yitirdiğini tespit etti. Buna göre dinamit patlamasının tünelin içerisinde oluşturduğu büyük delik, ortama ışık girmesine imkan tanıyarak incir tohumunun filizlenmesine imkan tanıdı.
           
Ahmet Hergüner'in 84 yaşındaki kız kardeşi Münur Hergüner, "Yarısını Yunanların, diğer yarısını da Türklerin oluşturduğu 4 bin nüfuslu bir köyde yaşıyorduk. 1974'te huzursuzluklar patlak verdi. Kardeşim Ahmet, Türk Mukavemet Teşkilatı'na (TMT) katıldı. 10 Haziran Günü Yunanlar onu kaçırdı" dedi. Yıllarca kendisinden haber alamadıkları kardeşini aramaya devam ettiklerini dile getiren Hergüner, kardeşinin mezarının midesindeki tohumdan filizlenen bir incir ağacıyla işaretlenmiş olduğundan habersiz olduklarını söyledi.

BİR ARAŞTIRMACININ MERAKI, ŞAŞIRTICI OLAYI GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI

2011'de bir araştırmacının, dağlık bölgedeki bir arazide, etrafta benzerlerinin bulunmamasına rağmen bir mağaranın içerisinden nasıl incir ağacı çıkmış olabileceğini merak etmesiyle gerçek gün yüzüne çıktı. Araştırmacı, ağacın etrafında yaptığı kazı ve incelemeler sırasında insan kalıntıları ve kemikleri keşfedince yetkililer alarma geçti. Yapılan kazılarda iki kişinin daha kemiklerine rastlandı
         
ÖLÜMÜNDEN KISA BİR SÜRE ÖNCE İNCİR YEMİŞ

Münur Hergüner'den alınan DNA örnekleriyle karşılaştırılması sonucu, midesinden incir ağacı çıkan ceset kalıntılarının Ahmet Hergüner'e ait olduğu kesinleşti. Uzmanlar Ahmet Hergüner'in ölümünden kısa bir süre önce incir yemiş olabileceği sonucuna ulaştı.

Kıbrıs adasında 1963 ila 1974 yılları arasında yaşanan çatışmalarda 200 binden fazla kişinin yerlerinden edildiği belirtilirken, Kıbrıs'ta Kayıp Kişiler Komitesi (CMP) verilerine göre halan aranmakta olan kayıp kişilerin sayısı ise 2 bin olduğu ifade ediliyor.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
1
 
1
 
3
 
8
 
6
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
24 Eylül 2018, Pazartesi
Cemil Celepci         - İstanbul
Öncelikle şehidimize Allah rahmet eylesin. Rabb'im yakınlarına sabr-ı cemîl ihsan eylesin.

Biz Türkiyeli yöneticiler ve yönetilenler olarak Kıbrıs'a ve halkına hep bir baba şefkati ile yaklaştık, her ne olursa olsun yine yaklaşmaya devam edeceğiz inşallah.

Bununla beraber zaman zaman evladın babasına kafa tutması karşısında baba evladının bu yanlış hareketini gülerek ancak içten içe üzülerek geçiştirse de baba bunu o halde bırakmaz yeri ve zamanı geldiğinde evladını yola getirmesini ve adam etmesini bilir.

İç ve dış düşmanların olanca gücüyle üzerine geldiği bir Türkiye'mizin daima yanında olan bir Kıbrıs'tan başka Kıbrıs görmek istemiyoruz.

23 Eylül 2018, Pazar
Akın Kafa         - Beyarmudu,Magosa
Allah Rahmet Eylesin Nur içinde Yatsın mekanı Cennet Olsun,Anavatan Türkiye'nin kıymetini ve rum katliamlarını nasıl önleyip bizi kurtadığını unutmadık.Büyüksün Türkiye seni sevenenede sevmeyenede sana sövüp de ruma yalakalık edip bir iş yaptığını zannedenlere de yardım ve para gönderiyorsun..

banner
banner
banner
banner

Dünyanın en hızlı karıncası belli oldu
image Almanya'da yapılan araştırmada, Büyük Sahra gümüş karıncasının, dünyanın en hızlı karıncası olduğu keşfedildi.
Kadınları yöneten 3 hormon: Östrojen, Testosteron ve Progesteron
image Kadınların iki adet kanaması arasındaki günlerinde yani 4 haftalık süreçte salgılanan hormonları tüm hayatı etkisi altına alır. Bu dönemde günlere göre doğal olarak salgılanan östrojen, progesteron ve testosteron gibi...
Üniversiteli Kardelen 4 kişiye can oldu
image Üniversite bahçesinde beyin kanaması geçirmesi sonucu beyin ölümü gerçekleşen Kardelen Çetin'in organları 4 kişiye umut oldu.