Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 12 Mart 2019, Salı 12:23
banner

Ailesiyle Türkiye'den ABD'ye kaçak girdi, ABD'nin en genç siyasetçisi oldu

Ailesiyle Türkiye'den ABD'ye kaçak girdi, ABD'nin en genç siyasetçisi olduABD'de doğup büyüyen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Hacıbey Çatalbaşoğlu, yerel seçimde New Haven belediye meclis üyeliğine seçilerek, Amerikan tarihindeki en genç siyasetçi oldu.
Paylaş  
11
11
11
0

Yale Üniversitesi'nde siyaset bilimi 3'üncü sınıf öğrencisi olan Hacıbey Çatalbaşoğlu, ABD genelinde yapılan yerel yönetim seçimlerinde Demokrat Parti'nin 3'üncü sıra adayı olarak Connecticut eyaletine bağlı New Haven kenti Belediye Meclis Üyeliği'ni kazandı.

ABD'de bir ilki başarmak için aday olduğunu belirten Çatalbaşoğlu seçim sürecinde kapı kapı dolaşarak New Haven halkından oy istedi. Bu süreçte New Haven Belediye Başkanı Toni Harp'ın da desteğini alan Çatalbaşoğlu, arkadaşlarından kurduğu 30 kişilik ekip ve ailesinin desteğiyle başarıya ulaştığını söyledi.

EVSİZLERE YARDIM KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPTI

Çatalbaşoğlu henüz 19 yaşında olmasına rağmen geçtiğimiz Mart'ta Belediye Başkanı Toni Harp tarafından Haven Belediyesi Evsizler Danışma Komisyonu'na aday olarak önerildi. Oy birliği ile komisyona giren Çatabaşoğlu komisyonda bir salgın haline dönüşen evsizlikle aktif mücadele konusunda çalışma ve danışmanlık yaptı. Çatalbaşoğlu geride bıraktığımız yazı ise Washington DC'de bulunan parlamentoda stajyerlik yaparak geçirdi.

TÜRKİYE'DEKİ MÜLTECİ KAMPLARINA YARDIM

Ailesi ve okuldaki arkadaşlarıyla birçok yardım kampanyasına da imza atan genç politikacı geçtiğimiz yılbaşında Yale Üniversitesi'ndeki arkadaşlarıyla birlikte Türkiye'deki mülteci kamplarına yerleştirilen savaştan kaçan Suriyeli çocuklar bir kampanya başlattı.

Kampanya sonunda toplam 8 büyük valizden oluşan 200 adet kışlık mont, kazak, botlar ve giyecekler Türkiye'deki mülteci çocuklara ulaştırıldı. Çatalbaşoğlu, bu yardımın ardından Yale Üniversitesi'nin resmi yayın organı ve New Haven Gazetesi'nde Türkiye'nin mültecilere yaptığı yardımların önemiyle ilgili makaleler yazdı.

"TÜRK OLMAK ZENGİNLİK"

Seçimi kazanmadan önce yaptığı açıklamalarda özellikle küçük işletme ve göçmen sorunlarıyla ilgileneceğini ifade eden Çatalbaşoğlu, Türk olmanın kendisine farklı bir perspektif kazandırdığını ve zenginlik kattığını söyledi.

Çatalbaşoğlu seçildikten sonra yapacağı çalışmaları ise şöyle anlattı:

“Küçük işletmelerin sorunlarını çözeceğim. Küçükken babamın pizza dükkanında çalıştığım için sorunlarını iyi biliyorum. Devlet okullarının da iyi olmadığını gördüm. Buradaki çocukların iyi okullara gitmesi için yardımcı olacağım. Bir diğer önemsediğim konu ise göçmenlik. Ailemden dolayı göçmen sorunlarını gayet iyi biliyorum. Bu yüzden Türkler başta olmak üzere tüm göçmenlere yardımcı olmak istiyorum.”

YARDIMSEVERLİĞİ SAYESİNDE VATANDAŞLIK ALDI

Bölgede toplumsal olaylara yaklaşımı ile tanınan Çatalbaşoğlu, sınır dışı edilmekten de yaptığı yardım organizasyonlarıyla kurtuldu. Baba Çatalbaşoğlu 2005 yılında yaşanan Katrina Kasırgası için başlattığı yardım kampanyası sayesinde son anda ABD'den sınır dışı edilmekten kurtuldu.

Kadir Çatalbaşoğlu sınır dışı duruşmasına çıktığı göçmenlik mahkemesinde hakimin yardım kampanyasını öğrenmesi üzerine verdiği kararla yasal olarak Amerika'da kalma hakkına sahip oldu. Çatalbaşoğlu aynı zamanda 2011 yılında yaşanan Van Depremi içinde dükkanının bir günlük gelirini Türkiye'ye gönderdi. Çatalbaşoğlu geçtiğimiz Eylül'de Porto Riko'yu vuran Irma ve Maria Kasırgası'ndan etkilenen kurbanlara itfaiye aracılığıyla bin dolarlık yardım çeki gönderdi.

HAYATI BELGESEL OLUYOR

Nüfusu yaklaşık 16 bin olan Giresun'un Yağlıdere ilçesinde yaşayanlardan fazlası ABD'de yaşıyor. Yapılan araştırmalara göre ABD'de şu anda yaklaşık 18 bin Yağlıdereli hayatını sürdürüyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörlüğü de Yağlıdereli pizzacı olan Kadir Çatalbaşoğlu'nun hayat hikayesinden yola çıkarak Yağlıderelilerin sıra dışı göç hikayeleri yle ilgili bir belgesel çalışması yapıyor. Kadir Çatalbaşoğlu'nun pizzacısı 'Brick Owen Pizza' bölgenin en iyi İtalyan restoranı olarak biliniyor.

ABD'YE KAÇAK GİRDİ

Amerika tarihine geçen 19 yaşındaki Hacıbey Çatalbaşoğlu'nun babası Kadir Çatalbaşoğlu'nun göç hikayesi de dikkat çekiyor. Giresun'un Yağlıdere İlçesinden 1992 yılında Amerika'ya göç etme hayaliyle yola düşen Kadir Çatalbaşoğlu, önce Guatemala ardından Meksika ve Ekvator'a gitmişti. Daha sonra bir süre Kolombiya'da çalışan Çatalbaşoğlu buradan kaçak yollarla Amerika'ya giriş yapmıştı.

(Kaynak: Vatan)


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Game of Thrones, ABD ekonomisini 3.3 milyar zarara uğratacak: 10 milyondan fa...
image HBO’nun final bölümü yayınlanacak ünlü Game of Thrones dizisi nedeniyle ABD'de 10 milyondan fazla kişinin işe gitmeyeceği ve ekonominin 3.3 milyar dolar zarara uğrayacağı ileri sürüldü.
ABD'de karşıdan karşıya geçerken mesajlaşanlara para cezası
image New York'ta karşıdan karşıya geçerken mesajlaşanlar, 250 dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir
Güney Kıbrıs ve Türkiye Avrupa'nın en genç nüfuslarına sahip
image Eurostat ve TÜİK verilerinden derlenen bilgilere göre, genç nüfusu yüzde 15,8 olan Türkiye'yi, yüzde 13,2 genç nüfus oranıyla Güney Kıbrıs takip etti.