Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 8 Haziran 2019, Cumartesi 10:15
banner

Ürettiği zeytinyağıyla İngiltere ve İtalya'da ödül aldı

Ürettiği zeytinyağıyla İngiltere ve İtalya'da ödül aldıHakan Temizyürek, ürettiği zeytinyağları ile KKTC adına katıldığı uluslararası yarışmalarda altın madalya kazandı.
Paylaş  
10
10
9
0

Bambaşka bir meslekle uğraşmasına rağmen, tarıma ve zeytinyağı üretimine gönül veren Hakan Temizyürek’in, ürettiği sızma zeytinyağları, Kuzey Kıbrıs adına katıldığı Londra ve İtalya’da düzenlenen 2 uluslararası yarışmada altın madalya kazandı.

Zeytin ağaçlarının, inşaatlar  ve başka sebeplerle her geçen yıl  azaldığını ifade eden Temizyürek, kazandıkları ödüllerin, ağaçların korunmasının yanısıra, zeytin ve zeytinyağı üreticilerine de örnek ve motivasyon yaratacağına inanç belirtti.

Kazandıkları bu önemli başarıyla, uzun ve zorlu bir sürecin taçlandığını dile getiren Temizyürek, amaçlarının bu başarıyı daha da ileriye götürmek olduğunu söyledi.

Katıldıkları yarışmalarla ilgili bilgi veren Hakan Temizyürek, yarışmada ödüle ulaşmanın  birçok kriteri olduğunu anlattı.

Kendi arazileri yanında, Ozanköy ve Girnenin  farklı bölgelerinden arazi kiralayarak, çalıştıklaırnı  belirten Temizyürek, geçen yıl 4 ton zeytinyağı ürettiklerini anlattı.

Zeytinyağını,  yerli Kıbrıs zeytini ladolya olarak bilinen türden ürettiklerini dile getiren Temizyürek, ödüllü zeytinyağının, 150 ve 800 yaş arasında olan aroması ve tadı çok değerli gerçek Kıbrıs zeytininden üretildiğini ifade etti.

Yurt dışından artık sadece belirli miktarda zeytinyağının ülkeye getirilerek satışa sunulduğunu dile getiren Temizyürek, bunun yerli üretimin  desteklenmesi için büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Temizyürek teşvikin önemine vurgu yaptı.

Zeytin ve zeytinyağı üretiminin, kalitesinin arttırılması, üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması için bir devlet politikası oluşturulmasının  üreticinin desteklenmesinin büyük önem taşıdığına  vurgu yapan Temizyürek, Avrupa’da yaygın olan bu teşviklerin, ülkemizde oldukça sınırlı olduğunu ifade etti.

Temizyürek, zeytinyağı üretiminde hedeflerini de anlattı.

Zeytinyağı üretiminde hedeflerinin, 50-100 tona çıkmak olmadığını söyleyen  Temizyürek, hedeflerinin, kaliteli  butik üretime devam ederek, ürünü  ihraç etmek olduğunu kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
36
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Akdeniz insanının rahatlığı 'mühendislik harikası' ortaya çıkardı
image Kıbrıslı Rum vatandaşların vantilatör ile kurduğu ‘sigara içme’ düzeneği Akdeniz insanının rahatlığına düşkünlüğünü gözler önüne serdi...
Çocuklarını vegan ürünlerle beslediler, 18 ay hapis cezası aldılar
image Çocuklarını vegan ürünlerle besleyen ebeveynler, 18'er ay hapis cezasına çarptırıldı.
Hollanda'da dünyanın en büyük bisiklet parkı açıldı: 12 bin 500 kapasiteli
image Hollanda'da 12 bin 500 bisiklet kapasiteli dünyanın en büyük bisiklet parkı açıldı.