Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 9 Haziran 2019, Pazar 12:40
banner

Okyanuslardaki plastikleri yiyen ve onları suya çeviren bakteri geliştirdiler

Okyanuslardaki plastikleri yiyen ve onları suya çeviren bakteri geliştirdilerOkyanuslardaki kirlilik gezegendeki en büyük sorunlardan birini teşkil ediyor. Son araştırmalara göre, 2050 yılında denizlerde, balıklardan daha fazla plastik bulacağı öngörülüyor. Bununla birlikte bu soruna çözüm üretmek için çalışan birçok insan var.
Paylaş  
3
5
3
0

Bu kirliliğe bir başka çözüm önerisi de 20 yaşındaki iki öğrenciden geliyor. Uzun zamandır proje üzerine çalışan öğrenciler nihayet sonuçlarını almayı başardı. Jeanny Yao ve Miranda Wang, okyanuslardaki plastikleri yiyen ve onları suya çeviren bakteri geliştirdiler. Şu an patentleri var ve ürünü geliştirmeye başlamak için 400 bin dolarlık bir finansman da elde ettiler.

Perlman Bilim Ödülü’nü kazanan en geç bu iki isim bu proje ile şimdiden beş ödül kazandı. Miranda Wang: “İnsanların plastik kullanmayı bırakması neredeyse imkânsız, malzemeyi kırmak için teknolojye ihtiyacımız var her şey biyolojik olarak parçalanabilir hale geliyor” diyor.

Teknolojinin gelişimi iki bölüme ayrılıyor: İlk önce plastik çözünülüyor ve plastiğin enzimleri katalize oluyor. Böylece plastiğin yüksek oranda dövülgen kısımları oluyor. Bu bileşenler biyoçözücü istasyonuna yerleştiriliyor. Projenin plastikten suya geçiş yapmak için sadece 24 saat süreye ihtiyaç duyuyor.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Akdeniz insanının rahatlığı 'mühendislik harikası' ortaya çıkardı
image Kıbrıslı Rum vatandaşların vantilatör ile kurduğu ‘sigara içme’ düzeneği Akdeniz insanının rahatlığına düşkünlüğünü gözler önüne serdi...
Çocuklarını vegan ürünlerle beslediler, 18 ay hapis cezası aldılar
image Çocuklarını vegan ürünlerle besleyen ebeveynler, 18'er ay hapis cezasına çarptırıldı.
Hollanda'da dünyanın en büyük bisiklet parkı açıldı: 12 bin 500 kapasiteli
image Hollanda'da 12 bin 500 bisiklet kapasiteli dünyanın en büyük bisiklet parkı açıldı.