Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 16 Ağustos 2019, Cuma 17:33
banner

Suriyeli Nidal Hüseyin: "Ne pahasına olursa olsun geri döneceğim"

Suriyeli Nidal Hüseyin: Ne pahasına olursa olsun geri döneceğimİstanbul'dan sınır dışı edildiğini ve eşi ile çocuklarını İstanbul'da bıraktığını söyleyen Suriyeli Nidal Hüseyin, "ne pahasına olursa olsun geri döneceğim" ifadelerini kullandı.
Paylaş  
7
6
6
0

İstanbul Valiliği'nin düzensiz göçle mücadele kapsamında kent genelinde operasyon başlatmasıyla, kaydı olmayan Suriyeliler İstanbul dışında gönderiliyor.

Fransız haber ajansı AFP, bazı Suriyelilerin de sınır dışı edildiklerini bildirdi.

Türkiye ile Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib vilayeti sınırındaki Bab el Hava sınırında AFP'ye konuşan 48 yaşındaki Suriyeli Nidal Hüseyin de geçen ay İstanbul'dan Suriye'ye sınır dışı edildiğini söyledi.

Hüseyin, "Eşimi ve 3 çocuğumu İstanbul'da bıraktım. Ne pahasına olursa olsun geri dönmeye çalışacağım" dedi.

AFP, Hüseyin'in yaşadıklarından yola çıkarak Lübnan, Türkiye ve Ürdün'deki milyonlarca Suriyeli göçmenin durumunu yazdı.

Özellikle Türkiye ve Lübnan'da Suriyelilerin ülkelerine geri dönmeleri konusunda hükümetin büyük baskı yaptığını yazan AFP, Ürdün'de henüz böyle bir baskı olmasa da artan Suriyeli nüfusuyla ülkenin alt yapısı ve ekonomisinde sıkıntılar yaşanmaya başladığını belirtiyor.

Beyrut merkezli araştırma merkezi Issam Fares Kamu Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Başkanı Nasser Yassin, "Suriyelilerin geri dönüşüne ilişkin kesin çözümler henüz yokken, Suriyelilere karşı kampanyalar da artıyor. Komşu ülkeler artık altından kalkamıyor" diyor.

'Ölüm tehlikesi'

Türkiye'deki Suriyelilerin sayısı yaklaşık 3.6 milyon, bu rakamla Türkiye en fazla Suriyeli göçmenin yaşadığı ülke konumunda.

AFP'ye konuşan "Hepimiz Göçmeniz" kampanyasının sözcüsü Yıldız Önen, "Tüm siyasi partilerin ve medyanın, Suriyelileri tüm sorunların kaynağı olarak görmesiyle düşmanca tavırlar arttı" diyor ve bu durumun da göçmenlerin yaşamlarını zorlaştırdığını söylüyor.

Önen'e göre, "Suriyelileri savaşın devam ettiği, özellikle bombardımanın sürdüğü İdlib'e göndermek ölüm tehlikesine atmak oluyor".

Türk hükümeti, Suriyelilerin ülkelerine zorla geri gönderildiği iddialarını reddediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen ay yaptığı açıklamada "Geçici koruma statüsündeki hiçbir Suriyelinin, uluslararası koruma statüsüyle ülkemizde bulunan bir yabancının veya ikamet izniyle ülkemizde bulunan bir kişinin sınır dışı edilmesi gibi bir durum asla söz konusu değildir" demişti.

Savaşın çıktığı 2011'den bu yana Türkiye'den yaklaşık 337 bin Suriyeli gönüllü olarak ülkelerine geri döndü.

Lübnan da 2017'den bu yana Suriye'ye giden yaklaşık 325 bin Suriyelinin kendi rızalarıyla gittiklerini söylüyor.

Yaklaşık 4,5 milyon nüfusa sahip Lübnan'daki Suriyelilerin sayısı 1.5 milyon civarında. Birleşmiş Milletler'e kayıtlı Suriyelilerin sayısı ise yaklaşık 1 milyon.

Yassin'e göre özellikle Türkiye ve Lübnan'da siyasi partilerin göçmen karşıtı söylemleri siyasi ve seçim malzemesi olarak kullanılıyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Hindistan'da elektronik sigara yasaklandı
image Hindistan Maliye Bakanı Sitharaman, "Kabine elektronik sigaraların yasaklanmasına onay verdi. Bu elektronik sigaranın imalatı, ithalatı ve ihracatı, nakliyesi, satışı, dağıtımı, depolanması ve reklamlarının yasaklandı...
Endonezya'da hava kirliliği kritik seviyeye ulaştı
image Endonezya'nın başkenti Cakarta'nın hava kirliliği oranının 'sağlıksız' seviyesine ulaştığı belirtildi.
Yeni adlandırılan semender türü 'dünyanın bilinen en büyük amfibik canlısı' o...
image Bilim insanları, dünyanın en büyük amfibi hayvanı (hem karada hem denizde yaşayan) olduğuna inanılan dev bir semender türünü adlandırdı.