Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 19 Ağustos 2019, Pazartesi 22:57
banner

Beş yıl içinde 'domuzdan insana kalp nakli mümkün'

Beş yıl içinde 'domuzdan insana kalp nakli mümkün'İngiltere'de 40 yıl önce ilk başarılı kalp nakli ameliyatını gerçekleştiren cerrah olan Terence English, beş yıl içinde domuzlardan insanlara kalp nakli yapılabileceğini söyledi.
Paylaş  
15
10
17
1

87 yaşındaki English, İngiltere'de yayımlanan Sunday Telegraph gazetesine verdiği demecinde daha önce ekibinde olan doktorların bu yıl içinde bir hastaya domuz nakli yapmayı deneyeceğini belirterek, "Ksenotransplantasyon (bir başka canlı türünden insana yapılan organ nakli) başarılı olursa, beş yıla kadar kalp nakli de yapılabilir. Böbrekte başarılırsa, kalpte de olur. Bu her şeyi değiştirir" dedi.

Domuz kalbinin anatomisi ve fizyolojisi insanlarınkine çok yakın. Yeni tedavilerin geliştirilmesinde domuz kalpleri model olarak kullanılıyor. 

Terence English ilk kalp nakli ameliyatlarını Papworth Hastanesi'nde gerçekleştirdi.

Kalp krizinin hasarlarını tamir eden gen tedavisi

Mayıs'ta domuzlar üzerinde denenen genetik bir kalp krizi tedavisinin olumlu sonuç vermesi kalp nakli için de umutları artırmıştı.

Farklı ülkelerden uzmanların katıldığı denemede kriz sonucu hasar gören bir kalbe microRNA-199 adlı bir genetik malzeme enjekte edilmiş ve hücreler bir ay içinde yeniden canlanıp eski haline dönmüştü.

Ancak uzmanlar, bu yöntemin insanlar üzerinde de denenebilmesi için aşılması gereken önemli sorunlar olduğunu söylüyor. Zira, tedavinin denendiği domuzların çoğu, microRNA-199'un kontrol edilemeyen bir şekilde etki göstermeye devam etmesi sonucu ölmüştü.

Kalp krizi olarak da bilinen miyokard enfarktüsü, atardamarlardan birinin aniden tıkanması sonucu ortaya çıkıyor. Enfarktüs geçirenlerin genellikle kalplerinde kalıcı yapısal hasar oluşuyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Ağustos 2019, Salı
Cahid DOĞAN         - ANKARA
Bu konuda Kurultay sunumumum künyesi ve internet adresi aşağıdadır. Araştırmacılara faydalı olması dileğiyle.
“Ksenotransplantasyon: Hayvandan İnsana Organ ve Doku Nakli”, Ankara Barosu V. Sağlık Hukuku Kurultayı , 1-2 Kasım 2013 Ankara Barosu Yayınları, Ankara-2014, s. 243-273.
http://www.ankarabarosu.org.tr/Siteler/2012yayin/2011sonrasikitap/v-saglik-hk-kurultayi-web.pdf

banner
banner
banner
banner

Yüzyılda sadece 13 kez gerçekleşen astronomi olayı: Merkür tutulması başladı
image Yüzyılda toplam 13 defa gerçekleşen Merkür tutulması başladı. Tutulmayı TÜBİTAK canlı olarak yayınlıyor. Son tutulma 2016'da gerçekleşmişti.
Kısa süreliğine kalbi duran mahkum: "Müebbet cezamı tamamladım, beni bırakın"
image ABD'de müebbet hapis cezasına çarptırılan bir mahkum, kalbinin bir anlığına durmasının ardından tahliye talebinde bulundu. Mahkemeye başvuran mahkum Benjamin Schreiber, “bir anlığına öldüğü için ömür boyu hapis cezası...
Sırt çantasından 'kol' çıkan Rus profesör sevgilisini öldürdüğünü itiraf etti
image Sırt çantasından 'kol' çıkan 63 yaşındaki Rus profesör, sevgilisini öldürdüğünü itiraf etti.