Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 24 Eylül 2019, Salı 00:24
banner

Avustralya'da insanlara saldıran saksağan öldürüldü  

Avustralya'da insanlara saldıran saksağan öldürüldü   Avustralya'da bir saksağan yıllar süren "agresif saldırılarının" ardından öldürüldü.
Paylaş  
13
12
13
0

banner

40 kişinin saldırıya uğradığı korku saltanatının ardından Windsor Road Monster (Windsor Yol Canavarı) ismi verilen kuşun sonu fena oldu.

Avustralya’nın Sidney şehrinde yaşayan bir saksağan kent sakinlerine ve turistlere yönelik agresif saldırıları nedeniyle ülkede hem korkulan hem de hayranlık duyulan bir kuş oldu.

Kuş üç yıllık korku saltanatında 40 civarında kişiye pike yaparak saldırırken, bu kişilerin bazıları hastanede tedavi görmelerini gerektirecek, ciddi yaralar aldı.

Saksağanın bu "hava bombardımanları" için ödediği bedelse ağır oldu. Yerel bir yetkili kuşu vurarak öldürdü.  

Hill Shire Belediye Meclisi, bu "şiddet eyleminin" vatandaşlardan birinin kuşun dört bir taraftan saldırması sonrasında kalp krizi geçirdiğini söylemesinin ardından gerçekleştiğini bildirdi.

Kuşun korkutucu şöhreti karşısında nişancının New South Wales polis teşkilatının tam desteğini istediği ve aldığı belirtildi.

ABC News’e konuşan belediye meclisi sözcüsü, yetkililerin saldırıların gerçekleştiği bölgenin adını  vererek Windsor Road Monster (Windsor Yol Canavarı) diye adlandırdığı kuşun başka yere göç etmesini istediklerini ancak bu konuda başarısız olunca kalıcı bir çözüm için izin alındığını söyledi.

Sözcü sözlerini şöyle sürdürdü:

Belediye meclisi genellikle saksağanları başka yere götürmek veya telef etmek yönünde adımlar atmıyor. Genel uygulama riskli bölgelere bilgilendirici işaret levhaları dikmek çünkü kuşlar genellikle yılda sadece 4 ile 6 hafta boyunca saldırgan oluyor. Şikayetlerin ve teyit edilen yaralanmaların sayısı göz önünde bulundurulduğunda, lokasyona ilişkin süregelen risk ve riski azaltmaya yönelik tüm pratik alternatifler tüketildikten sonra belediye meclisi, saksağanın daha fazla ciddi yaralanmalara neden olmasını engellemek için kuşa insana yakışır şekilde ötanazi uygulayacak zararlı hayvan denetleyicisinin ayarlanması için Milli Parklar ve Yaban Hayatı İdaresi’nden izin çıkardı. Bu karar kolayca alınmadı.

Milli Parklar ve Yaban Hayatı İdaresi de belalı kuşun “çok saldırgan” ve “bölgede görülmeyen” bir hayvan olduğu bilgisini verdi.

Kuşun çarşamba günü vurularak öldürülmesi yine de şaşkınlığa neden oldu.

Hayvan Hakları Partisi'nin Sidney milletvekili Emma Hurst, “Bu anne saksağan sadece yavrularını koruyordu. Şimdi yavruları açlıktan ölecek ya da diğer hayvanlar tarafından avlanacak… Belediye meclisinin ne kadar tiksindirici ve düşünmeden aldığı vahşi bir karar” dedi.

Diğerleriyse belediye meclisinin belirttiği “insana yakışır şekilde ötanazinin” vurularak öldürmeye nasıl eşdeğer olabileceğini sorguladı.

Avustralya saksağanı aynı ismi paylaştığı Avrupa kuşundan farklı bir tür. Çiftleşme mevsiminde saldırganlaşabiliyor ve bölgelerine giren insanlara saldırabiliyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Çin'de gençlerin internet bağımlılığına 'çözüm': Video izlemeye 'süre sınırı'...
image Çin'de gençlerin çevrimiçi video platformlarına bağımlılığının azaltılması amacıyla "süre sınırı" getiriliyor.
Uyuşturucu bağımlısı oğlunun ne hale geldiğini fotoğraf paylaşarak gösterdi
image ABD'nin Missouri eyaletinde yaşayan Jennifer Salfen-Tracy'nin Facebook'ta uyuşturucu kullanan oğlunun çekilmiş iki farkı fotoğraflarını yayınlayarak, uyuşturucu bağımlılığının sadece birkaç ay içinde insanı ne hale ge...
Brezilya'daki petrol sızıntısı kuzeydoğuda 150'den fazla plajı kirletti
image Brezilya'nın kuzeydoğu kıyılarında eylül ayının başından beri devam eden ve kaynağı tespit edilemeyen petrol sızıntısı, Bahia eyaletinin başkenti Salvador'da 150'den fazla plajda kirlenmeye yol açtı.