Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 24 Eylül 2019, Salı 13:25
banner

Antarktika'daki milyon yıllık buzulun delinmesi için çalışmalar başladı

Antarktika'daki milyon yıllık buzulun delinmesi için çalışmalar başladıBilim insanları Antarktika'daki milyon yıllık buzulu delmeye hazırlanıyor.
Paylaş  
13
12
13
0

banner

Araştırmacılar karbondioksidin Dünya iklimi üzerindeki etkisini anlayabilmek için buzulun içinde hapsolmuş kabarcıkları kullanmayı umuyor. 

1,5 milyon yıllık olduğuna inanılan buzulun derinliklerine hapsolmuş gaz kabarcıkları, bilim insanlarına geçmişin atmosferi hakkında ipuçları verecek (NASA) 

Antarktika'nın derinliklerindeki milyon yıllık buzul, gezegenin geçmişi hakkında çok önemli bilgiler saklıyor olabilir ve iklim tahminlerine yardım edebilir.

Avustralya Antarktika Bölümü'yle (AAD) çalışan bilim insanları da bu bilgileri "yüzeye çıkarmaya" bir adım daha yaklaştı.

Araştırmacılar pazartesi günü donmuş kıtanın yüzeyinin üç kilometre altına ulaşmak için tasarlanmış matkabı tanıttı. 

Buzul bilimci Tas van Ommen “Önümüzdeki birkaç yıl içinde üstleneceğimiz görev iklim biliminin en son ve en büyük sorunlardan birini çözmek” dedi.

Birçok uluslararası araştırma projesi 1,5 milyon yıllık olduğuna inanılan buzula ulaşmayı hedefliyor.

Van Ommen “Buzulun içine bakacağız ve oradaki kar taneleri arasında sıkışan minik kabarcıkları göreceğiz. Bu küçük kabarcıklar geçmişteki atmosfer için zaman kapsülleri. Buzuldan parça almak, bu zaman kapsüllerini analiz etmek ve iklimin değiştiği yaklaşık bir milyon yıl önceki dönemde karbondioksidin (CO2) ne yaptığını anlamak istiyoruz” dedi.

Yaklaşık 1 milyon yıl önce Dünya'nın 40 bin yıllık bir buz devri döngüsünden 100 bin yıllık bir döngüye geçtiğini söyleyen Van Ommen sözlerini şöyle sürdürdü:

CO2 bu değişimle bağlantılı ve geçmişteki buz devirlerinin işleyiş şeklini etkiliyor. Bıraktığımız CO2'nin Dünya için gelecekte uzun vadeli sonuçları olup olmayacağını anlamamız gerekiyor.

Paslanmaz çelik, alüminyum bronz ve titanyumdan yapılmış matkap, uluslararası teknolojinin ve Avustralya teknolojisinin ortak üretimi ve -55 dereceye kadar dayanabiliyor.

Ancak yer altındaki buzula ulaşmak kolay ve hızlı elde edilebilecek bir başarı değil. Sondajın 2021'de başlaması ve toplamda 4 yıl sürmesi bekleniyor.

500 tonluk bir mobil taban, ekipmanı Antarktika sahilinden bin 200 kilometre içerideki çalışma alanına taşıyacak.

AAD Direktörü Kim Ellis “Erkekleri ve kadınları Dünya'nın en uzak, en uç ortamına gönderiyoruz. Bu gerçekten de zor bir macera” dedi. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Çin'de gençlerin internet bağımlılığına 'çözüm': Video izlemeye 'süre sınırı'...
image Çin'de gençlerin çevrimiçi video platformlarına bağımlılığının azaltılması amacıyla "süre sınırı" getiriliyor.
Uyuşturucu bağımlısı oğlunun ne hale geldiğini fotoğraf paylaşarak gösterdi
image ABD'nin Missouri eyaletinde yaşayan Jennifer Salfen-Tracy'nin Facebook'ta uyuşturucu kullanan oğlunun çekilmiş iki farkı fotoğraflarını yayınlayarak, uyuşturucu bağımlılığının sadece birkaç ay içinde insanı ne hale ge...
Brezilya'daki petrol sızıntısı kuzeydoğuda 150'den fazla plajı kirletti
image Brezilya'nın kuzeydoğu kıyılarında eylül ayının başından beri devam eden ve kaynağı tespit edilemeyen petrol sızıntısı, Bahia eyaletinin başkenti Salvador'da 150'den fazla plajda kirlenmeye yol açtı.