Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YAŞAM 4 Ekim 2019, Cuma 09:15
banner

2030'da dünyadaki obez çocuk sayısı 250 milyona ulaşacak

2030'da dünyadaki obez çocuk sayısı 250 milyona ulaşacakÇocuklukta obezite, abur cuburların agresif ve serbest şekilde pazarlaması, ayrıca  hükümetlerin çocuklarının sağlığını korumak için çok az çaba sarfetmesi nedeniyle dünya çapında katlanarak artıyor.
Paylaş  
13
12
13
0

banner

İngiliz The Guardian gazetesinin özel haberine göre, dünyada obez çocuk sayısının 2030 yılına kadar 150 milyondan 250 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Her 10 ülkeden sadece birinin, 2010'dan 2025'e kadar çocuk obezitesinde artış olmamasını hedefleyen Dünya Sağlık Örgütü hedefine ulaşma olasılığı sadece yüzde 50.

Dünya Obezite Federasyonu'na göre, hedefe ulaşmak için çalışılan 191 ülkenin 156'sında ise bu olasılık yüzde 10'dan az.

Obez olan çocuklar, genelikle obez yetişkinler haline geliyor ve kalp hastalığı ile tip 2 diyabet de dahil olmak üzere yaşamlarını kısaltacak ciddi sağlık sorunları yaşıyor.

2030 yılı itibarıyle Çin'de 5-19 yaşlarında yaklaşık 62 milyon, Hindistan'da 27 milyon, ABD'de 17 milyon obez çocuk olacak. Obezite, sadece zengin değil, yoksul ülkelerin de sorunu. Aynı dönemde, Afrika ülkelerinden Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin 2,4 milyon, Tanzanya ve Vietnam 2’şer milyon obez çocuk nüfusuna sahip olacak.

Günümüzde de bu konuda tüm ülkelerin ele alması gereken ciddi sorunlar bulunuyor. Örneğin Ukrayna, yüzde 26 ile, en yüksek aşırı kilolu bebek oranına sahip. Cook Adaları'nda beş ila 19 yaş arası çocukların yüzde 40,7'si obez. ABD’de ise her dört çocuktan ve her beş ergenden biri obez.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

WhatsApp'a yeni özellikler geliyor
image Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a gelecek yeni güncellemeler belli oldu.
Futbolcuların Demans'tan ölme riski 3,5 kat fazla
image İskoçya'da yapılan bir araştırma, eski futbolcuların yaşıtlarına göre Demans'tan ölme riskinin üç-buçuk kat fazla olduğuna işaret ediyor.
New York'tan Sidney'e aktarmasız ilk uçuş 19 saatte tamamlandı
image Avustralya nakliye şirketi Qantas, "dünyanın en uzun mesafeli ticari test uçuşunu" tamamladı.