Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÖZDEN KAÇMAYANLAR 9 Şubat 2018, Cuma 14:24

Selim Sayarı'dan "kardeşlik" uyarısı

Selim Sayarı'dan kardeşlik uyarısıUzun yıllardır Kıbrıs'ta yaşayan, KKTC'deki sosyal ve siyasi yapıyı iyi bilen, deneyimli gazeteci NTV Kıbrıs Temsilcisi Selim Sayarı, son günlerde toplum içindeki tartışmalara dikkat çekici bir yorum getirdi.
Paylaş  
26
33
23
2

Sayarı hem Rum hem de KKTC'deki bazı siyasilerin söylemlerine dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

İşte Selim Sayarı'nın ifadeleri:

“Rumların Kuzey'de ibadetine insan hakları ve özgürlükler çerçevesinde bakmak doğrudur, yapılması gereken de budur. Ancak Ada'da yaşayan, vergi ödeyen, yasal yollardan vatandaş olmuş, yasal mal-mülk sahibi Türkiye kökenli KKTC yurttaşları da aynı haklara sahip olmalıdır. KKTC yurttaşlarını "yerleşikler" diye çağdışı bir yaklaşımla ikiye ayıran, adada dolaşım özgürlüğünü ırka göre şekillendiren korkunç zihniyetle "mütekabiliyet" esasında mücadele edilmelidir. Rumlar Kuzey'de ibadet ederken, KKTC yurttaşları da Güney'e geçerek Cuma namazını Ömeriye Camii'nde özgürce kılabilmelidir. Bu adil denge kurulana kadar, "75 göçmeni", "Kök Kıbrıslı" gibi tabirler ve varyasyonları kendiliğinden türeyecek, adada yaşayan halklar arasında barışı ve kardeşliği tesis etmek mümkün olamayacaktır. Bugüne kadar hiçbir cumhurbaşkanı ve iktidar üyesi, bu ilkel ayrımcılığın sona erdirilmesi konusunda hiçbir şey yapmamıştır, konu her zaman "çözüm" üzerinden sürüncemede bırakılmıştır. İnsan ömrü 400 yıl değildir, artık bir şeyler yapma zamanıdır”.

Sayarı, “Yaşadığın coğrafyada dört koldan tüm insani değerlerin bir kenara bırakıldığı “kasti tutarsızlığa” maruz kalırsan, hele bunun sırf mastürbatif maksatlar için yapıldığı da aşikarsa ve sana bunu içselleştirmek dışında hiçbir seçenek sunulmamışsa, beraberinde gelen her türlü insani tepkiye şaşırmamak gerekir. Esas bu ortama seyirci kalarak ellerini oğuşturanların, kabak tadı veren köhnemiş ezber dışında yeni fikirler üretme ihtiyacı dahi hissetmeyenlerin sosyo psikolojik durumu incelenmelidir zira onlar da korkunç bir “istikrarlı tutarsızlık” içindedirler." ifadelerini de kullandı.

Levent Kutay'la #gözdenkaçmadı

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
9 Şubat 2018, Cuma
Erdem         - Lefkosa
Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum yalnız günlerdir gündemde olan kim Kıbrıslı kim değil tartışmasında kendini bir şekilde hak ederek veya etmeyerek aldığı vatandaşlıkla Kıbrıslı gören veya hisseden arkadaşlara soruyorum…. Bugüne kadar yaşadığınız bu topraklarda Kıbrıs’ın dünyada tanınması için ne yaptınız? KKTC li olmak nasıl bir şey dünya devletleri arasında yer alamamak tanınmamak nasıl bir duygu? Bunları hissedebiliyorsanız eğer ve bu ülkenin tanınması için her şeyinizi ortaya koyabiliyorsanız siz gerçekten Kıbrıslısınız… Başka da diyeceğim yoktur!

9 Şubat 2018, Cuma
Archi Ivan         - moscow
Afrika gazetesine yobazlarin ve irkci turkiyeli yurttaslarininyaptigi barbarlik,parlamento binasi uzerinde yapilalarin yaninda rumlarin yerlesikciler demesi bir hictir!!!

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sınırda manidar belge!
image Rum sınırında dağıtılan belge dikkat çekiyor. Sınır kapılarında bir kaç günden beridir dağıtılan belge #gözdenkaçmadı
TDP'de buzları eriten mesaj
image Çeler'in mesajı #gözdenkaçmadı
YDP'ye flaş transfer: Muhtar Ömer Meraklı...
image Ahmet Yönlüer'in paylaşımı #gözdenkaçmadı